gnl-TS.07:99 » Toplu Taşıma Kazaları 2009 [Arşiv]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Kas Sal, 2009 18:21

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=17458

Söz savunmanın demişler, bakalım savunma ne demiş:
Olayın ardından YHT’nin makinistleri E.Ç. ve Ö.P.’nin jandarma ekipleri tarafından ifadeleri alındı. Makinistlerden Ö.P. ifadesinde, Ankara’dan Eskişehir’e gelirken şehir merkezine yaklaştığında, YHT hattından normal hatta geçtiği sırada trenin hızını yavaşlatmak istediğini, ancak trenin fren sisteminden kaynaklanan arıza nedeniyle el frenini çektiği sırada frenin sert olmasından dolayı ani çekme sonucu vagonların raydan çıktığını iddia etti.
Şimdi hemen şerhimizi düşelim, zaten ilgili yeri işaretledim, eğer benim karşımda makinist direkt bu ifadeyi yazılı olarak verirse zaten ipi çekilmiş olur :) "YHT hattından normal hatta geçtiğim sırada hızı düşürmek istedim" harika yani makasa, hadi direkt makas göbeğine demiyelim makas ağzına 105 le girdin, eğer düz gidecek olsan bu sorun değil, sonuçta hızlı tren hattı ve herhalde makaslar 30 la geçilmiyordur, ama söz konusu olan makas değiştirmek ise, o zaman hızlı tren yoluda olsa 105 le makas değiştirilmez, dimi makinist kardeşim? Yani sen makasa kadar 100-105 her ne ise geldin, ve orada sert bir şekilde hızı düşürmek istedin, ama başarılı olamadın, "fren sistemi arıza yaptı" demişsin, ok, diyelim ki yaptı ve acil freni çektin, ne olabilir? ya ivme kolunu tam geri çektin, ki bu yemedi, totmandan ayağını çektin ya da acil durdurma butonuna bastın ve raydan çıktın, mantıklı. Kabul ettim, peki neden makasa kadar o hızla geldin? Kullandığın aracın ne kadar mesafede duracağını bilmiyormusun? Makasa gelmeden hızı düşürmeye çalıştıysan, ve düşüremedi isen neden makası geçmeden önce, yani düz yolda iken acil durdurma işlemini yapmadın? Makasta o hızla da deray edeceğini biliyorsun? Kuvarsman ya da ne varsa orada onun göbeğinden o hızla geçemeyeceğini biliyorsun, deray riski yüksek, o zaman?

Bence ifadeyi iyi kurmamışsın, bir kere frenlerde bir sorun oldu ise araç bunu kaydetmiştir, ve makinist bunu biliyor, yani kayıt yapıldığını koskoca bakan bile söylemişti. Dolayısı ile bu durumda makinist yalan söylememeli yoksa bir kat daha suçlu olacak, doğru söylediğini kabul ediyorum, ama o zamanda yukarıda ki sorularımı tekrar soruyorum, neden makasa gelene kadar hızını daha düşürmedin ve düşüremedi isen neden daha önce acil fren yapmadın?

Artı bir soruda kuruma, Otomatik Sistemden makinistin çıkarttığı iddia edildi. Peki, bunca milyar lira ile yapılan hatta, araç takibi nasıl yapılıyor? Bir kumanda merkezi varmı? Bu merkezden araçlar sadece nerede diyemi izleniyor, yoksa gerçekten araç merkez ile haberleşiyormu? Yani diyelim araç ATC ile sürülüyor ve makinist bunu devre dışı bıraktı, normalde beykınlardan geçerken araç bunu sisteme iletir, o zaman (var ise) kumanda merkezindeki adam ne iş yapar? Makiniste sordumu? Neden? El-Cevap?

Ama biliyorum ki bu tezlerde haklı bile olsam bunlara cevap verilmez, ne diyelim kimsenin ölmediğine dua edelim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Kas Sal, 2009 19:55

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=17606
Edinilen bilgiye göre, Doğu Garajı son durağından hareket eden raylı sistem aracı, tramvay güzergahındaki kavşaktan geçmekte olan 38 D 0845 plakalı tır ile çarpıştı.

Çarpışmanın etkisiyle raylı sistem aracının raydan çıkması nedeniyle yol bir süre ulaşıma kapandı. Raylı sistem aracının vinç ve çekiciyle yeniden güzergaha yerleştirilmesinin ardından trafik açıldı.

Raylı sistem aracı ve tırda maddi hasara yol açan kazayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Kas Cum, 2009 23:50

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1 ... 2009/11/27

Moskova ve St. Petersburg arası sefer yapan bir tren raydan çıktı. 4 vagon raylardan çıkarak devrildi. Kazada şimdiye kadar 10 kişinin öldüğü 130 kişini yaralandığı tespit edildi. Ölü ve yaralı sayısının yapılacak yeni açıklamalarda artması bekleniyor.

Olay yerine giden sağlık ekipleri ve güvenlik güçleri kurtarma çalışmalarına başladı. Kazanın nedeni ve ayrıntılar henüz belli değil.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Kas Cmt, 2009 10:28

http://www.haber7.com/haber/20091128/25 ... uphesi.php
Itar Tass Ajansı'nın Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ve bir demiryolu yetkilisine dayanarak verdiği haberde, ölü sayısının 25'e çıktığı, yaralı sayısınınsa 87 olduğu belirtildi.

Bu arada, Interfax Ajansı'nın Rusya güvenlik güçlerinden bir kaynağa dayanarak verdiği haberde, ''demiryolu yakınında 1 metre çapında bir havan topu mermisi çukuru bulunduğu ve görgü tanıklarının kazadan önce güçlü bir ses duyduklarını söylediklerini, tüm bunların olası bir saldırının kanıtları olabileceği'' kaydetti.

Ajans, şu an için bu bilginin hiçbir resmi kaynaktan teyidinin olmadığını bildirdi

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 28 Kas Cmt, 2009 10:46

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=17668

?

Rusya'da, Moskova-Saint Petersburg seferini yapan yolcu treninin raydan çıkması sonucu ölenlerin sayısının 25'e yükseldiği bildirildi.Rusya Acil Durumlar Bakanı Sergey Şaygu, "25 kişi öldü, yaralı sayısı 87" dedi.
Demiryolları yetkilileri, polisin kazayla ilgili bir saldırı olasılığını da düşündüğünü, bu olasılığın güvenlik güçlerince titizlikle incelenmesi gerektiğini söyledi.
İçinde yaklaşık 660 kişi bulunduğu belirtilen trendeki tüm yolcuların Saint Petersburg'a götürüldüğü, yaralıların tümünün ise civardaki hastanelere yatırıldığı kaydedildi.
Interfax Ajansı'nın Rusya güvenlik güçlerinden bir kaynağa dayanarak verdiği haberde, "demiryolu yakınında bir metre çapında bir havan topu mermisi çukuru bulunduğu ve görgü tanıklarının kazadan önce güçlü bir patlama sesi duyduklarını söyledikleri, tüm bunların olası bir saldırının kanıtları olabileceği” belirtilmişti.
Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, "can kayıpları ve yaralılardan dolayı derin üzüntü" duyduklarını açıkladı.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Kas Cmt, 2009 14:54

O kentin ismi Sankt Petersburg, Saint değil. Bunu da ne biçim yazmışlar yahu.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Kas Cmt, 2009 18:47

He Başar hep sen biliyorsun doğrusunu, koskoca haberde gördüğün şeye bak ya. Ayrıca o Saint illa Almanca yazmak zorunda değiliz, senin dünyan Almanca etrafında dönebilir ama dünyanın geri kalanı İngilizce etrafında dönüyor. Bu mesaja bir cevabın varsa özelden yaz bana bende bunu sileyim.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Kas Cmt, 2009 21:17

Tatlım, o Sankt Alamanca değil, Rusça ;-) Ve o kent de Rusya'da. Bölücülük yapmayalım gomşularimiza ;-)

Biliyorum, Sankt aslında Almanca gibi, ben de hep şaşıyorum, ama öyle işte. Bir zamanlar Petrograd, bir zamanlar da Leningrad idi. Tam yazılışı böyle: Санкт-Петербург. Cahkt gibi görünen şey sankt.

Başka da ne göreyim o haberden yahu, terörle ilgili, aşırı sağcı bir grup falan diyorlar, bütün havadisler dolu. Korkutma beni şimdi yahu, öbürsü gün ICE ile 7 saat yoldayım :?

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Kas Cmt, 2009 21:20

Saint ya da Sankt olmasının konu ile hiçbir alakası yok, Rusça ya da ne bokça olması da önemli değil, konu bir tren yoluna bomba konularak yoldan çıkartılması, ayrıca korkmana gerek yok en son Baader-Meinhof unuz vardı onları da öldürdünüz, huzurlu mutlu yaşayabilirsiniz, Alamanyanıza bir şey olmaz.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Kas Cmt, 2009 21:42

Yooo, dördüncü jenerasyon da var hâlâ, aman dikkat! :P

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Ara Prş, 2009 18:09

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=17781
Zonguldak'ın Kilimli beldesinde ikamet eden 2 çocuk babası R.C.(37), 6 Aralık 2008'de Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) bağlı Çatalağzı Kuyu Transfer Bakım Servisi'ndeki işine gitmek üzere otomobiliyle yola çıktı. kullandığı otomobile, Çatalağzı beldesi Hacıoğlu mevkiindeki kontrollü hemzemin geçitte TTK'ya ait 7502 sefer sayılı kömür treni çarptı. Çarpmanın ardından duvar ve raylar arasında yaklaşık 20-30 metre sürüklenen sürücü, hurda topuna dönen araç ile kömür yüklü vagonun altında, tam demir tekerleğin önünde sıkıştı. Tren çalışır vaziyette, yaklaşık 2,5 saat boyunca bilinci açık şekilde kurtarılmayı bekleyen şahıs, vagonun vinç yardımıyla yukarıya çekilmesiyle sıkıştığı yerden kurtarıldı.

Kazadan Allah'ın yardımıyla kurtulduğunu ifade eden C., ölümü çok yakın hissettiği kazayı mucize eseri yaralı olarak kurtulduğu için sevindiği sırada 16 Ocak 2009'da trafik güvenliğini tehlikeye sokmaktan hakkında kamu davası açılmasıyla büyük bir şok yaşadı.

Mahkeme tarafından kazaya sebebiyet vermekten kabahatli bulunan C., şunları söyledi: "Kaza yaptığım gerekçesiyle adli bir olay meydana geldi. Trafik güvenliğini taksirli tehlikeye sokmaktan hakkımda dava açıldı. Demek ki adalet bu şekilde yürüyor. Haberi alınca çok üzüldük. Mahkeme beni 5 yıl boyunca kamu suçu işlememe şartıyla kabahatli buldu. Biz de temyize gittik, şu an mahkeme süreci devam ediyor. Bu olaydan sonra bana çarpan tren ve makinisti çalıştığım iş yerinde her gün görüyorum. Yapacak bir şey yok, hayat devam ediyor."
Tabii şimdi vatandaş kanuni hakkını kullanarak itirazını yapmış ve zaten çok şiddetli bir tepkisi de yok gibi, ama şunu anlamıyorum dünyanın neresine giderseniz gidin, demiryolu aracı kazalarında demiryolu aracı her zaman haklı çıkar, haklı çıkmadığı durumlarda da demiryolu güvenliğini alması gereken kurum ya da kişiler suçludur da öyle olur, yani ya yolu kapaması gereken görevli işini yapmamıştır, ya da sistem çalışmamıştır falan filan, ama büyük çoğunluk ile karayolu aracı ve onu kullanan suçludur, bunu herkes bilir kazayı yapanda bilir, fakat ümit fakirin ekmeği işte :) şansını denemiş bakalım temyizde ne çıkacak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Ara Pzr, 2009 20:24

http://www.haber7.com/haber/20091220/Yo ... -cikti.php
Alınan bilgiye göre, İstanbul'a gitmek için Uzunköprü'den saat 16.42'de hareket eden makinist Ömer Açıkel'in idaresindeki 81742 sefer sayılı bölgesel tren, aşırı yağışlardan dolayı yolun kayması sonucu, Uzunköprü-Pehlivanköy arasında 2 vagonu raydan çıktı.

Yolcuları almak için Alpullu'dan hareket eden dray ekibinin yanı sıra bir müfettiş de olay yerine gitti.
Haberde yaralı olup olmadığı konusunda detay verilmemiş, umarız kimsenin canına malına zarar gelmeden atlatılmıştır, geçmiş olsun.

Kilitli

“Arşivlenen Başlıklar” sayfasına dön