gnl-TS.07:99 » Toplu Taşıma Kazaları 2009 [Arşiv]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Tem Cum, 2009 10:47

Amasya'da yolcu treninin çarptığı kişi öldü.

İstasyondan saat 04.55'te hareket eden makinist Dursun Ali Keleş ve Mustafa Genç idaresindeki 41616 sefer sayılı Samsun yolcu treni Şamlar Mahallesi yakınlarında rayların üzerindeki Fikret Donbaloğlu'na (35) çarptı. Donbaloğlu, olay yerinde hayatını kaybetti.

Yetkililer, söz konusu kişinin yarı çıplak olduğunu, rayların etrafında bir ceket ve pantolon ile yatak bulduklarını söyledi.

Kazanın ardından Samsun yaklaşık 2.5 saat gecikmeli olarak hareket edebildi

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Berlin Banliyö-Treni Sisteminde Büyük Aksamal

Mesaj gönderen alabay » 18 Tem Cmt, 2009 13:59

Bahsedeceğim konu aslında kaza olayı değil, ama 1. mayısta tekerlek çelengi kırıldığından bir banliyö treni deray etmiş, ondan sonraki olaylar ilginç.

Berlin'De günde 1,3 milyon kişi banliyö trenlerini (S-Bahn) kullanıyor. O deray olayından sonra Alman Federal Tren Makamı (Eisenbahn-Bundesamt EBA), önemli olan 481/482 tipi banliyö trenlerinde tüm tekerlek çelenklerinin değiştirilmesini emretti. O yüzden geçen ayın sonundan beri yüzlerce tren işlemez hâlde bekliyor.

İki vagonluk bir traksyona “çeyrek tren" denir, en küçük traksyon, ve bu çeyrek trenlerden şu an tam 165 tane var ... 1,3 milyon yolcu için. Normal bir işletme için 552 böyle çeyrek tren gerekli ve işler.

EBA dedi ki, Berlin S-Bahn şirketi gerekli denetimleri ve tadilatları yapmamış, işte durum o yüzden şimdi böyle. Gelecek haftadan sonra kentin en önemli doğu-batı aksı bir kaç haftalığına sefer dışı kalacak. İnanılmaz bir durum. Berlin'in Fahrgastverband'ı (yolcular birliği) son böyle bir durumun 1945'te yaşandığını söyledi.

Tazminat olarak S-Bahn yolculara bir ay bedelsiz taşımacılık öneriyor. CDU partisinin Berlin eyalet başkanı iki ay istiyor.

Kaynak: Badische Zeitung, 18.07.2009
Nette kaynağı: http://www.badische-zeitung.de/panorama ... wird-s-eng

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Ada Vapuruna Gemi Çarptı!!!

Mesaj gönderen Esat » 19 Tem Pzr, 2009 11:46

Adalar-Kabataş seferini yapan şehir hatları vapuruna Rus bandıralı bir yolcu gemisi çarptı. 1 kişinin yaralandığı kaza ucuz atlatıldı. Kabataş İskelesi'ne yanaşan vapurdan tahliye edilen yolcular, yetkililerin ilgisizliğine tepki gösterdi. Yolcular vapurun iskeleden ayrılması sırasında vapura sandalye savurdu.

Edinilen bilgiye göre Adalar-Kabataş seferini yapan Şehit Adem Yavuz isimli şehir hatları vapuru, saat 23.30 sıralarında Üsküdar açıklarında seyir halinde iken Rus bandıralı yolcu gemisi ile çarpıştı. Yaklaşık 70 yolcusu bulunan şehir hatları vapurunda küçük çaplı maddi hasar meydana geldi. Çarpışma sırasında yaşanan panik nedeniyle yolculardan bazılarının vücudunda hafif sıyrıklar oluştu. Nurten Yorulmaz isimli bir kadın ise bacağından yaralandı. Kadın Taksim Likyardım Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Kabataş İskelesi'ne yanaşan şehir hatları vapurundan tahliye edilen yolculardan bazılarının, vapurun batma tehlikesine karşı can yeleklerini giydikleri görüldü.

Olay yerine gelen polis ekipleri, geminin kaptanı ile görüşürken, iskelede toplanan yolcular, yetkililerin ilgisizliğine tepki göstererek, "Olay sırasında hiç kimse bize yardımcı olmadı. Can yeleklerinin nasıl giyildiğini bilmiyorduk. Büyük bir faciayı kıl payı atlattık" dedi. Yolcuların tepkisi üzerine vapur iskeleden uzaklaştırılırken, öfkeli yolcular üzerlerindeki can yeleklerini ve sandalyeleri iskeleden ayrılan gemiye doğru fırlattı. Vapurun kaptanı ise bir motor ile uzaklaştırıldı.
Yolculara ve kuruma geçmiş olsun diyorum, çok uzun yıllar önce benzer bir durumu deniz otobüs ile yaşamıştım bir çarpışma olmamıştı ama üzerinize doğru büyük bir hızla gelen gemi ve geçişme ile dalgalanmadan yaşanan o panik insana yetiyor, zaten sevmem denizde yolculuğu bu da tuzu biberi olmuştu yani.

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=15088

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ABD'DE TREN KAZASI: 48 YARALI

Mesaj gönderen Esat » 19 Tem Pzr, 2009 11:56

Amerika Birleşik Devletleri'nin San Francisco kentinde iki hafif raylı sistem treninin çarpışmasında ilk belirlemelere göre 48 kişi yaralandı.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, San Francisco Belediye Demiryollarının bir treni, başka bir trene durakta olduğu sırada arkadan çarptı.

Kazanın ayrıntıları hakkında henüz bilgi verilmezken, yaralılardan dördünün durumunun ağır olduğu ifade edildi.
http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=15094

http://www.upi.com/Top_News/2009/07/18/ ... 247965737/

Resimler www.sfgate.com sitesinden alıntıdır.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Kadın yolcu treninin altında kaldı

Mesaj gönderen Esat » 21 Tem Sal, 2009 18:58

http://www.haber7.com/haber/20090721/Ka ... -kaldi.php
Alınan bilgiye göre, makinist M. Ö. yönetimindeki 32206 sefer sayılı Aydın-İzmir hattında çalışan yolcu treni, Selçuk'ta raylardan geçmeye çalışan bir kadına çarptı. Üzerinden kimlik çıkmadığı belirtilen kadın, olay yerinde öldü. Kazayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Tem Çrş, 2009 00:46

Zeytinburnu Kazlıçeşme tren istasyonunda hareket halindeki trene binmeye çalışırken rayların üzerine düşen Zeytinburnu Belediyesi İmar İşleri Müdür Yardımcısı ve harita mühendisi Ergin Uçarlı(43), trenin ayak bileklerinin üstünden geçmesi sonucu iki ayağını da kaybetti. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ameliyata alınan Uçarlı'nın bundan sonraki yaşamını protez ayaklarla sürdüreceği belirtiliyor.

Edinilen bilgiye göre, olay saat 17:00 sıralarında Kazlıçeşme tren istasyonunda meydana geldi. İddialara göre olay şöyle gelişti: Halkalı istikametinden Sirkeci istikametine giden banliyö treni, Kazlıçeşme tren istasyonunda bir süre bekledikten sonra hareket etti. Bu sırada trenin arka vagonuna binmeye çalışan Ergin Uçarlı, dengesini kaybederek tren raylarına düştü. Trenin arka tekerlekleri Uçarlı'nın ayak bileklerinin üstünden geçti.
http://www.haber7.com/haber/20090722/Tr ... -koptu.php

Evet Başar Bey, aşağıdaki resme iyi bak, ben araç genişlikleri önemli peronlar geniş araçlar için traşlanırsa arada boşluk olur bu da tehlikedir dediğim de, yok efendim bir şey olmaz diyordun. Gencecik adam sakat kaldı bir anlık dikkatsizlik nelere mal oldu, geçmiş olsun demekten başka ne yapabiliriz. Yapacağımız şey bu olaylara ses çıkartmaktır, bu hat yüzyıllık be, bir istasyonu düzeltemediler aynı olayı küçükte olsa atlattım demiştim hatırlarsan benim başıma da Yeşilyurt ta gelmişti ve o korku ile ayağımı geri çekene kadar aklımdan geçenleri ben biliyorum, bana yetti.

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 22 Tem Çrş, 2009 08:31

Bir şey olmaz mı demiştim?! Bunun tehlikeli ve pis olduğunu biliyorum ben! Ve oradaki gibi korkunç aralık artık "mind the gap" ile bile kurtarılamaz. Ama o istasyonun problemi, virajda olması bence. Bu arayı iki üç santime indirmek mümkün, ama düz yerde.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Tem Çrş, 2009 09:04

Sen Türkiye ye gidince hat kapanmamışsa bir dolaşta gör düz yerdeki peronları da.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 22 Tem Çrş, 2009 09:21

Yo, inanırım. Herhâlde o zamanın eski ve geniş trenlerine göre ve "gap"lı yapılmıştır, sonra da kimsenin umrunda değil. Burada peronler her zaman gözden geçiriliyor, tadilat yapılıyor, değiştiriliyor, adapte edilip uyduruluyor.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Tem Çrş, 2009 11:23

Resmi Şinhua ajansının haberinde, trenin Guangşi bölgesindeki Liuzhu kentinde raydan çıktığı, kazada 50 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Trenin, ülkenin orta kesimlerindeki Şiangfan'dan Guangdong'a gitmekte olduğu kaydedildi.

Kazayla ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi.
http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=15231

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 Tem Cum, 2009 13:09

İzmir'in Buca ilçesinde 2 belediye otobüsü çarpışması sonucu 9 kişi yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Buca-Gümrük seferini yapan Oktay Kasapoğlu idaresindeki belediye otobüsü ile karşı yönden gelen ve aynı hatta çalışan Arif Sezmen'in kullandığı belediye otobüsü, Karabağlar-Buca köprülü kavşağı altında çarpıştı.
http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1 ... 2009/07/31

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Freiburg'ta Bir Genç Tramvayın Altında Ezildi

Mesaj gönderen alabay » 08 Ağu Cmt, 2009 11:19

Hay aksilik! Daha dün, Freiburg'ta kimsenin tramvayın altında kaldığını hatırlamadığımı yazmıştım (KayseRay temasında), aynı gün 19 yaşında bir genç Vauban semtinde öldü.

Vauban (~ Voboğ oku) yeni bir semt, oradaki tramvay da en yeni hat uzatmamız. Eskiden orası bir Fransız kışlasıydı. Büyük bir bölümü üniversite yurt sistesi, yani üniversitelilerin oturduğu bir yer.

Dün sabah saat 8:80'da iki genç merkeze giden 3 numaralı tramvaya yetişmek için rayların üzerinden koşmuşlar. Aynı anda Vauban sondurağına ilerleyen tramvayı farketmeyip gözden kaçırmişlar, biri son an raylardan atlayabilmiş, ötekisi tramvayın ilk bölümünün altında kalmış.

Tramvay zil çaldığı hâlde, 40 tonuyla frenlemesi yetmemiş. 8:35'de ilk polis çağırılmış, 8:37'de itfaiye. Polis etrafı kapatırken, itfaiye genci dört hidrolik kaldırıcıyla ilk tekerlek bölümünün altından çıkarmış, bu çok zor olmuş. İtfaiye vinci de gelmiş, ama onu kullanmaya gerek olmamış. Olay yerinde acil doktorlar duruma göre komutaları vermiş. Genç çok ağır yaralı olarak ambulansla hastaneye kaldırıldıktan sonra, orada vefat etmiş. Vatmanı profesyonel psikoloji ekipleri koruma altına almış, adam ağır şokta. Tramvay hattı servis dışına alındı, elektrikler kesildi ve otobüslerle 3 numaralı hattın trafik durumu çözülmeye bakıldı

Genç, Paula Modersohn Meydanı'ndan 200 metre ileride raylardan geçmeye çalışmış (vay vay vay ... ben oradan kaç kez rayları keserek geçtim, ama hep göz kulak açık, tilki gibi olmak lâzım).

Polis olayla ilgili araştırmaları sürdürüyor ve tanık olanların telefon etmesini istiyor.

Yanısıra, sandığımdan çok kazalar olmuş ... son iki ölümcül tramvay kazası 2006'daymış, Rieselfeld (Riğzelfelt) semtinde 6 yaşında bir çocuk, üniversite klinik durağında da 33 yaşında bir bisikletli ezilmişler.

Kaynaklar:

http://www.badische-zeitung.de/freiburg ... n-freiburg
http://www.badische-zeitung.de/polizei- ... 05514.html

B. Alabay

Kilitli

“Arşivlenen Başlıklar” sayfasına dön