gnl-TS.07:99 » Toplu Taşıma Kazaları 2009 [Arşiv]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Haz Çrş, 2009 10:42

Erzurum'da 200 kişinin içerisinde bulunduğu yolcu treni yaklaşık 1 tonluk kayaya çarparak raylardan çıktı. Kazada ölen ve yaralanan olmazken büyük bir faciadan dönüldü.

Edinilen bilgilere göre, İstanbul Haydarpaşa Garından hareket ederek Kars'a gitmekte olan makinist Mükremin Aktaş, yönetimindeki 11 bin 410 sefer sayılı Doğu Ekspresi Erzurum-Hasankale yolu üzerindeki Hamamdere mevkisinde dağdan raylara yuvarlanan yaklaşık 1 ton ağırlığındaki kayaya çarptı. Çarpmanın etkisiyle yolcu treni raylardan çıkarken, büyük bir facia atlatıldı.
http://www.haber7.com/haber/20090623/De ... ikardi.php

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 24 Haz Çrş, 2009 15:58

Şu Washington metro kazasına bir çift sözüm var ...

Belki burada sırf kazaları sıralamayalım da, arada sırada "bundan ne öğrendik" diye bir ders de çıkaralım. Bilmem, gözden kaçtı mı ... Washington metro araçları eski. Peki. Aynı anda ama çok modern otopilotlu. Vay be. Eee? N'olmuş şimdi? İşi olmayan sürücü sıkılmış, cep telefonunu kurcalamış. İstanbul'da her gün, her yerde gördüğüm bir şey, İkarus, metrobüs, ÖHO ... herkes telefoda ... kötü mü? Kötü. Ama yine de bir el direksyonda, çünki araç kendiliğinden gitmiyor işte. Duuur, gidebiliiiir diyeceksiniz. Metirropüüüs cider. He işte nah gider! Güme gider! Anlatmak istediğim bu. İnsanlar, fazla otomasyonlu ortamlarda gevşer. Zaten baştan gevşek olanın bir yerine rahat batar değil, bayloz gibi ... Böyle bir durumda da metro aracı gibi ağır bir vasıta yoldaysa, işte böyle feci şeyler olur. Bence bundan ders de almalı. Bu belki (!) hakiki otomasyonlu, tertemiz, yepyeni tekniğe sahip sistemlerde olmaz. Belki. Alman malı üstün teknik maglevde ... oldu.

B. Alabay

Rıdvan ERGÜN
Aylık Paso

Mesaj gönderen Rıdvan ERGÜN » 24 Haz Çrş, 2009 16:45

Geçen gün otogarda bir bayan makinist hem tramvayı kullanıyodu hemde cep telefonu ile konuşuyodu.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 24 Haz Çrş, 2009 16:56

Hangi şehrin otogarına tramvayı becerebilmişler, Eskişehir mi, Konya mı?
:shock:

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Haz Çrş, 2009 17:31

Rıdvan Bey muhtemelen İstanbul Otogarını kast ediyor Başar. Vallahi Rıdvan Bey ben bir yolcu olarak bu tip durumlara müsamaha gösterilmesine karşıyım, çünkü bir zamanlar İstanbul' da metroda tramvayda cep telefonu ile konuşmak yasaktı ve bunun defalarca kötüye kullanıldığını biliyorum, bunu ilk olarak yolculuk zamanlarımda yaşardım tramvaylar Haseki Fındıkzade civarında sürekli olarak yolda kalır, o yüksek araçlar kapılarını açar resmen yolcularını yola atardı :) Makinist hemen cep telefonu ile konuşmayın anonsu yapardı, yine Aksaray metrosunda araçlar yolda giderken birden frenlemeler yapar ve yine makinist cep telefonu anonsu yapardı o zaman dahi bu bence saçmaydı ve bunun saçmalığının doğruluğunu işin içine girince öğrendim zaten ;) cep telefonlarının araç üzerinde hiçbir etkisi yoktu, sorunlar başka ama hazır gerekçe cep telefonu idi, (halen Mercedes otobüslerde İETT nin yaptığı gibi) bir süre sonra işletmeci kurum bu konuda gazetelere bir açıklama yaptı zaten araçlara bir zararı olmadığı sadece yolcuların birbirine saygı göstermemesi nedeni ile yasaklandığı yani yüksek ses ile konuşanlar yüzünden yasak olduğunu ki artık böyle bir yasak yok, sadece kural olarak yüksek sesle konuşmamak ve başkalarını rahatsız etmemek var.

Geleyim konunun öznesine, evet araca zararı yok ama araçta seyir halinde cep telefonu ile konuşmaması gereken tek kişi makinisttir. Çünkü dikkat dağıtıcı bir unsurdur, bırakın el ile tutmasını kulaklık ile dahi makinistin cep telefonu ile şehir içi raylı sistemlerde sürüş yapması yasaktır ve olmalıdır da. Fakat aynen dediğiniz gibi gerek yolcu iken gerekse bir çalışan iken bu duruma bende defalarca şahit oldum, burada sizin mesajınız üzerinden yazıyorum ama sözlerim tüm yolcularadır lütfen böyle bir durum ile karşılaştığınızda, olayın yeri,(istasyon adı ya da geçtiği bölge veya yönü) aracın numarası (uzun dizilerde baş ve son araç numarası daha kolay bulunmasını sağlar) ve saati, bunları hemen araç hangi kurum ya da kuruluşa ait ise oraya bildirin ve o arkadaş uyarılsın, ben bu Türk' e Bir Şey Olmaz Abi, yaklaşımından bıktım :) akıllı Türk' e olmaz evet Allahın verdiği akıl ile kendini idare eden adama olmazda o aklı kullanmayanlara oluyor, gazete okuyanlar her gün görüyor, bugün olmaz yarın olmaz bir gün bir olur tam olur.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 24 Haz Çrş, 2009 17:54

İstanbul otogarına tramvay işlemez! Oradan geçen iki (bir buçuk da diyebiliriz) metro hattı vardır ancak.

Metro ve diğer arçlarda cep kullanılabilinmeli mi, olmamalı mı ... kendisine has bir konu bence. Başka yerde konuşabiliriz de.

Asıl önemli olan, sadece dikkatın dağılması değil, otomasyona da fazladan güvenip uyuşuk davranmak. Bu işte bizim metrobüs tekniğimizi andırıyor ve metroda da bunun düşlendiğini biliyorum, ve karşıyım da. Al işte sebep.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Haz Cmt, 2009 09:29

İspanya'nın başkenti Madrid'de bu sabah, bir banliyö trenin, geçtiği istasyona geri geri girmeye çalışırken arkasındaki trene çarpması sonucu 57 kişi yaralandı.

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, "Aluche" adlı istasyonda inmek isteyen bir yolcu, tren durmayınca acil fren kolunu çekti. Bunun üzerine trenin makinisti geçtiği istasyona geri geri girmeye çalıştı, ancak arkasında bekleyen treni görmedi.

Yetkililer, çarpışan trenlerde 1200 yolcunun bulunduğunu ve yaralılardan sağlık durumu ciddi olan kimse bulunmadığını belirttiler.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldığı ve acil fren kolunu çeken gencin de gözaltına alındığı açıklandı.
Makinistlere bir haller oldu bu aralar. Sefer sırasında ve işletme güzergahında yapılacak en son şeydir herhalde, genelde yapılmaması öğretilir ya bu arkadaş unutmuş.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Haz Pzt, 2009 09:46

Xinhua ajansının haberinde, Hunan bölgesindeki kazanın, Şenzen kentine gitmekte olan trenlerin çarpışması sonucu meydana geldiği belirtildi.
29 Haziran 2009 Pazartesi 10:08

Bazı vagonların raydan çıktığı kaydedilen kazayla ilgili başka detay verilmedi.

Haberde, demiryolu ulaşımından sorumlu bakanın kurtarma çalışmalarını yerinde görmek amacıyla bölgeye gittiği de kaydedildi.
http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=14638

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Haz Sal, 2009 15:13

Haber ne kadar yeni teyit etmedim başka kaynaklara da bakmadım ama yeni görünce yayınlayayım dedim. Haber ve resimler Haber7.com dan alıntıdır.

http://www.haber7.com/foto-galeri.php?cID=415900&s=6
İtalya Viareggio kasabası istasyonunda raydan çıkan, sıvılaştırılmış doğal gaz yüklü iki vagonda meydana gelen patlama sonucu onlarca kişi öldü, ortalık savaş alanına döndü
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Endonezya'da Tren minibüsle çarpıştı

Mesaj gönderen Esat » 05 Tem Pzr, 2009 11:40

Edinilen bilgiye göre, Prambanan Express treni, Klaten'deki hemzemin geçitte, içinde 35 kadar kişi olan minibüse çarptı.

Demiryolu yetkilileri, kazaya trenin yaklaştığını görmesine rağmen hemzemin geçide giren minibüs şoförünün dikkatsizliğinin yol açtığını iddia etti.

Görgü şahitleri ise aşırı kalabalık olduğu için minibüsün 2 tekerleğinin demiryolunda patladığını ve aracın yola saplanıp kaldığını ifade etti. Yaralılardan bazısının durumunun ağır olduğu açıklandı.
http://www.haber7.com/haber/20090705/Tr ... yarali.php

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Tem Pzr, 2009 19:59

http://www.haber7.com/haber/20090705/Ha ... yarali.php
Edinilen bilgiye göre, D-100 kara yolunda, S.Ç. yönetimindeki Çayırova'dan Gebze yönüne giden 41 M 3426 plakalı halk otobüsü, yol kenarında park halindeki 55 K 4052 plakalı tıra çarptı.

Kazada, otobüsteki M., N. ve S. Atasayar, Y. ve E. Gültepe, N. Çolak ve O. Malkoç ile kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi yaralandı. Yaralılar, Darıca Farabi Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Halk otobüsü sürücüsü S.Ç. ile tır sürücüsü M.K., gözaltına alındı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Tem Prş, 2009 19:23

Alınan bilgiye göre, Ankara-Kayseri seferini yapan yük treninin 6 vagonu, Kayadibi Mahallesi yakınlarındaki 7. Tünel içinde raydan çıkarak devrildi. Can kaybının olmadığı kazanın ardından tren yolu ulaşıma kapandı.

Vagonların tünelden çıkartılarak, yolun açılması için çalışmalar sürüyor.
http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=15051

Kilitli

“Arşivlenen Başlıklar” sayfasına dön