gnl-TS.07:99 » Toplu Taşıma Kazaları 2009 [Arşiv]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Şub Çrş, 2009 13:29

THY Genel Müdürü Sn. Kotil' in açıklaması:
Temel Kotil açıklamasında şunları söyledi: Yolsu sayısı 127 mürettebat sayısı 7'dir. uçak piste 400-500 metre kala tarlaya indi. Herhangi bir kötü hava şartlarına rastlanmadı. Uçağın ön tarafında bir sıkıntı yok, yaralanmalar arka tarafta kuruk bölümünde meydana geldi. Şu an yaralı sayısına ilişkin 20 civarında rakam telafuz ediliyor. Ama net bir bilgi yok."

Temel Kotil, uçağın pilotu Hasan Tahsin Arız'ı tebrik etti. Kotil şöyle konuştu: "Bizi sevindiren çok tecrübeli bir kaptanımızın uçağı bu şekilde başarılı indirmiş olmasıdır. Ayrıca can kaybı olmamasının da çok önemli"

THY Genel Müdürü Temel Kotil, yolcu yakınları için Amsterdam'a bir uçak hazırlandığını, Amsterdam'dan Türkiye'ye gelecek yolcular için de ilave bir sefer düzenlemeyi planladıklarını bildirdi.
THY ve Bakanlık açıklamalarında kazada ölen olduğu hakkında bir bilgi olmadığı belirtilmiş, demek ki daha net bir bilgi yok.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Şub Çrş, 2009 16:21

Çelişkili bilgiler devam ediyor, ve maalesef Temel Bey' in açıklaması çok talihsiz bir beyan olarak kalacak gibi. Hollanda makamlarının ve televizyonlarının ifadelerine göre 7 ila 9 kişinin ölmüş olduğu, 25 civarında ağır yaralı olduğu ifade ediliyor, basın organlarında resimleri herkes görmüştür, zaten en az 5 cenaze olduğu görülüyor, bir açıklamaya göre de ölenlerin 3 uçuş ekibinden.

Uzman görüşüne göre de uçak sert bir iniş yapmış, yani düşme olarak tanımlanmıyor, zaten incelemeler yapılıp rapor yayınlandığında hepimiz göreceğiz.

Tekrar ölenlere rahmet, ailelerine sabır ve yaralılara şifa dilerim.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 25 Şub Çrş, 2009 18:08

Deminki DLF havadislerine göre bir kişi ölmüş sadece (inanılmaz bir olay). Spiegel online saat 14'te dokuz ölen kişiden bahsediyor.
Şu Hollanda yetkilileri de arı gibi!
http://www.spiegel.de/video/video-53205.html

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Şub Prş, 2009 16:39

Kazanın bilançosu 9 ölü, 25 i ağır 50 civarında yaralı, bazı kaynaklarda 84 yaralı olarakta geçiyor, umarız ki yaralılardan başka hayatını kaybedenler olmaz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: Viyana U2 hattında metro aracı kaza yaptı

Mesaj gönderen Esat » 26 Şub Prş, 2009 17:27

Esat yazdı:Bu kazayıda burada ele almak gerek sanırım. Dün gece geç saatlerde Viyana U2 metro hattında, makinistin bir anlık dalgınlığı ile son istasyonda aracın kaza yaptığı haberi geldi. Geç saatte olması nedeni ile araçta yolcu olmadığı bu nedenle yaralanan olmadığı belirtiliyor, tam olarak anlayamadım ama herhalde makinist aracı zamanında durduramamış ve hat sonundaki durdurucu tampona çarparak raydan çıkmış. Yetkililer aracın çok ağır hasar gördüğünü yapılacak inceleme ile hurdaya çıkıp çıkmayacağına karar verileceğini belirtmiştler. Yeni bir aracın fiyatı 10 milyon € olarak belirtilmiş. Daha dün bu araçlar hakkında bir şeyler yazmıştık Viyana başlığında, 25 yeni V-Wagen servise verildi diye. Henüz bir fotoğraf bulamadım olay ile ilgili.

http://www.oe24.at/oesterreich/chronik/ ... 434687.ece

http://wien.orf.at/stories/343837/
Evet bu olay ile ilgili fotoğrafları da en sonunda buldum, :) resimler www.bahnforum.info sitesinden alıntıdır.

Resim

Resim
Makinistin mesaisi bitmiş evede trenle gideyim demiş herhalde.

Resim
Bu Guten Morgen muhtemelen kazadan sonra aracın üstüne yazılmış :)

Resim

Bu resmi konu ile alakası yok, 2004 yılında yaşanmış bir kaza, ben ona "Uçan İsveçli" adını taktım :)
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Mar Pzt, 2009 20:01

Bu da toplu taşıma sayılır
MADRİD - Kayak merkezindeki telesiyej istasyonunu çalıştıran Cetursa firmasından verilen bilgiye göre, kablonun kopması sonucu yaklaşık 5 metre yükseklikte bulunan 4'er kişilik 6 telesiyej düştü.

Kazada yaralanan 17 kişinin vücutlarında kırık veya ezilme olduğu, 4'ünün durumunun ciddiyetini koruduğu ifade edildi.
Kaynak : cnbc-e

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Mar Prş, 2009 10:33

Başar Viyana' daki kaza ile ilgili ilginç bir gelişme, araç hala oradaymış. Demek ki benim baktığım yerden görmek mümkün değildi, yanlış tarafa baktığımı sanmıyorum ama.

Araç rüzgarlı hava yüzünden oradan vinç ile alınamamış ve ben hala neden vinç kullanılması gerektiğini anlayamıyorum ya neyse, araç alt takım ve ön bojiyi tamamen dağıtmış tabii ki ray üstünde hareket etmesi imkansız ama en azından orada bir sökme takma işlemi yapılamazmı diye düşünmeden edemiyorum.

http://www.vienna.at/news/wien/artikel/ ... 4-04000416

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 05 Mar Prş, 2009 15:34

Hm.

Araç derken, ne aracı? Metin Triebwagen diyor, Zug demiyor, işin ilginç tarafı. Belki metroyu çektiler çoktan. Ama metro loku orada kalmış. O lok artık kullanılamaz hâlde, bu iki milyon €'ya mâl olacak. Ama şimdi anlamadım, mâl olan ne? Araç mı, aracın çalışamaması mı, aracı "Abstellgleis"a koymak mı? Benim çevrimiçi çeviri makinem bir kaç gündür irtibatsız :-/ Ha, aklıma geldi ... hurda olarak ölü raya oturtulması.

B. Alabay

Ah Esaaat, koskoca metroyu bulamadın yani. Ya gözlerde iş var, ya da ... kim bilir, proje filadelfiya, dümenler, siayey heh? :P

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Mar Prş, 2009 16:19

alabay yazdı:Hm.

Araç derken, ne aracı? Metin Triebwagen diyor, Zug demiyor, işin ilginç tarafı. Belki metroyu çektiler çoktan. Ama metro loku orada kalmış. O lok artık kullanılamaz hâlde, bu iki milyon €'ya mâl olacak. Ama şimdi anlamadım, mâl olan ne? Araç mı, aracın çalışamaması mı, aracı "Abstellgleis"a koymak mı? Benim çevrimiçi çeviri makinem bir kaç gündür irtibatsız :-/ Ha, aklıma geldi ... hurda olarak ölü raya oturtulması.

B. Alabay

Ah Esaaat, koskoca metroyu bulamadın yani. Ya gözlerde iş var, ya da ... kim bilir, proje filadelfiya, dümenler, siayey heh? :P
Baş kısımdaki hasar almış olan çekici modül kısmı kast ediyor olabilir, resimlerde görülüyor zaten körükten kırılmış, yani gerisini başka bir loko ile ya da diğer baş ile çekmiş olabilirler. 2 milyon € ya o Triebwagen yani çekici loko mal olacak olabilir demek ki totalschaden olmuş, yani hurdaya çıkmış, pert deniyor sanırım Türkiye' de sigorta tabirinde. İyi para be

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Raybüs Aracı İlk Kazasını Yaptı

Mesaj gönderen Esat » 28 Mar Cmt, 2009 01:13

TCDD 3. Bölge Müdür Yardımcısı Selim Koçbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat 10.40'da Aydın'dan hareket eden İbrahim Erol idaresindeki 32404 sefer sayılı Aydın-İzmir raybüsü, Tekeli beldesi yakınlarında hemzemin geçit düzenlemesi yapan ve tren yolunu ihlal eden iş makinesiyle çarpıştı.

Çarpışma sonucunda kepçe operatörünün kolunun sıkıştığını ifade eden Koçbay, raybüs ön tekerlerinin de raydan çıktığını ifade etti.

Koçbay, yolcularda herhangi bir sorun bulunmadığını ve kendisinin de olay yerine gittiğini sözlerine ekledi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Mar Cmt, 2009 13:58

KOCAELİ'nin Gebze İlçesi’nde, halk otobüsünün TIR ile çarpışması sonucu meydana gelen kazada, 1'i ağır 19 kişi yaralandı.
Kaza, D-100 Karayolu’na paralel Sanayi Sitesi yolu kavşağında, 10.30 sıralarında meydana geldi. Dilovası ile Gebze arasında yolcu taşımacılığı yapan Erdal Baday yönetimindeki 41 U 9809 plakalı halk otobüsü, iddiaya göre, kırmızı ışıkta durmayınca aynı anda kavşağa giren Hakan Yaman'ın kullandığı 81 BA 099 plakalı TIR ile çarpıştı. TIR ile burun buruna çarpışan otobüs devrildi. Kazada, iki aracın sürücüleriyle birlikte 19 kişi yaralandı.

Yan yatan otobüsteki yolculardan hafif yaralı olanlar çevredekiler tarafından, dışarı çıkarıldı. Olay yerine itfaiye ve 112 Acil Servis ekipleri sevkedildi. Gebze Fatih Devlet Hastanesi ile Darıca Devlet Hastanesi'ne sevkedilen yaralılardan bir bölümü tedavisi ayakta yapılıp taburcu edildi. Yaralılardan 1'i İstanbul'a sevkedilirken, 9’u Gebze ve Darıca'daki hastanelerde tedavi altına alındı.
Resim

Resim

Resim
Kaynak ve Fotoğraflar : Hürriyet.com.tr

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Nis Prş, 2009 18:08

Afyonkarahisar'ın Dinar İlçesi'ne bağlı Avşar Köyü yakınlarındaki Ova Mevkii'nde, içi kömür dolu yük treninin 2 vagonu, henüz belirlenemeyen bir nedenle raydan çıkarak yan yattı. Avşar Köyü Muhtarı Nazım Aygündüz, trenin 3 vagonundan 2'sinin raydan çıktığını ve içindeki kömürlerin etrafa saçıldığını söylerken, “Kazada ölen ya da yaralanan yok” dedi.

Trenin makinistinin olay yerine yakın olan Avşar Köyü'ne gelerek yardım istediğini kaydeden Muhtar Aygündüz, “Yük treni kömür taşırken devrilmiş. Olay yerine gelen vinç bölgenin çamurlu olması nedeniyle vagonlara ulaşamıyor. Kurtarma ekibi geldi, ancak şu an müdahale edemiyor. Raylarda zarar büyük” dedi.
Allah' tan yakında köy varmış yani, demek ki o tren kömür değil de, mesela kimyasal yük taşısa idi, ya da işte tehlikeli yük, :) makinist ışık hızında koşup en yakın köye varıp haber verecekti herhalde, ahh ahahhhhh teknolojiyi cep telefonun ve televizyondan ibaret sanan güzel insanlar ahhh. Geçmiş olsun.

Kilitli

“Arşivlenen Başlıklar” sayfasına dön