gnl-TS.07:99 » Toplu Taşıma Kazaları 2014 [Arşiv]

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Oca Prş, 2014 20:26

Ben bugün Freiburg’ta hayatımın ilk kez kendi gözlerimle gördüğüm tramvay acil frenlemesine tanık oldum! :shock:

Garda tramvaylar bir köprü üzerinde merkezî şekilde dururlar, orası Başgar durağı. Yayalar da kent merkezine giden istikamette yolculuk yapmak isterlerse, bu rayları geçmek zorundalar. Bugün yaşı biraz ilerlemiş bir kadın rayları geçit yerinde geçmeye başladı, gördü ki, sağında bir tramvay duruyor, belki kalkar diye durakladı. Bu esnada solundan hızlıca yanaşan tramvay ona zil çaldı. Kadın heyecanlandı ve kilitlendi, yani »apışıp durdu«. Tramvay öyle hızla geliyor, ânîden bir acil frenleme yaptı, aman tanrım! :shock: Koskoca eski GT8 Freiburg modeli tramvay 5 metrede güm diye çakıldı durdu (ve bence hâlâ en az bir 20, 30 km/h vardı). Küttt diye bir ses, aynı anda bir ding, sonra kısa bir cart (gülmeyin lan!), sanırım, bütün tekerlek bojilerinde aynı anda raylara mıknatıslar indi. Araçta oturanlar da gözleri apaçık bakındılar. Kadına bir şey olmadı, araç duramasaydı, onu fena savururdu. Yanımda duran (yine) ihtiyarca bir bayanla ben birbirimize baktık, dedim ki »eh, istedikleri zaman anında küt diye durabileceklerini gördük şimdi«. Cevabı da »yaa, öyle, ama o zaman da aracın içinde kuş gibi uçuyorsun« idi. Doğru, o an tutunmayan, burnunu karıştıran, bebeğiyle boğuşan ya erkek kasılan herkes garanti fena burunüstü dalmıştır; ben sadece dışarıdan seyretmiştim olanları.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Oca Cum, 2014 10:59

http://www.haber7.com/trafik-kazalari/h ... i-2-yarali

http://www.haber7.com/trafik-kazalari/h ... e-5e-daldi
Avcılar-Zincirlikuyu seferini yapan metrobüs, Bayrampaşa Maltepe durağına yaklaşık 200 metre kala lastiği patlayınca önce elektrik direğine sonra bariyere çarptı. Bazı yolcuların hafif şekilde yaralandığı kaza sonrası trafik iki yönlü olarak etkilendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 24 Oca Cum, 2014 11:56

Üstte belirtilen metrobüs kazası hakkında yazı ve resimler şurada da var:

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turk ... irdi_.html

Bozulan yine o çok pahallı büyük araçlardan bir tanesi. Ve yine her yer sıkışıyor. Muhteşem bir ENG böğrk sistem, maşaallllllláh!

Artı »Kaza Sonrası Güvenlik Terörü«. Medenî uslûbumuzu ve davranışımızı gösteren güzel belgeler. Ben videoyu seyretmedim bile … sıkıyor artık bu haberler.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Oca Cum, 2014 18:34

Facebook ta TCDD isimli bir gruptan alıntıdır, bakım atölyesinde meydana gelmiş bir kaza

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Oca Pzr, 2014 11:22

http://www.haberturk.com/gundem/haber/9 ... vay-kazasi
Alınan bilgiye göre, Kurtuluş mahallesi Cumhuriyet bulvarı üzerinde bulunan Adliye Sarayı önündeki raylar üzerinden yolun karşısına geçmek isteyen Betül B.'ye (24), Umut K. (32) idaresindeki tramvay çarptı. Savrulan Betül B., tramvay ile korkuluklar arasında sıkıştı.

Yaralının yardımına vatandaşlar ve Adliye Sarayında çalışan personel koştu. Sıkıştığı alandan çıkarılan yaralı, olay yerine gelen 112 Acil Servis ambulansıyla götürüldüğü Eskişehir Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Oca Pzt, 2014 08:14

http://www.haber7.com/trafik-kazalari/h ... u-devrildi
Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde bir yolcu otobüsünün şarampole devrildiği, kazada ölü ve yaralılar olduğu bildirildi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 31 Oca Cum, 2014 15:30

Kanada’nın Montréal metrosunda sabah trafiğinde saat 9:15’te 48 yaşında bir kadın oradaki yürüyen merdivende kendi şalıyla boğulmuş. Şalı otomatik merdivene takılmış, kadın bunu farketmiş ama hemen ardından mekanizma saçlarını da kaptığından, kurtulamamış ve boğulmuş. Etrafındaki yolcular, itfaiye ve ilk yardımcılar kurtarmaya çalışmışlar ama olmamış.

http://www.spiegel.de/panorama/kanada-f ... 50354.html

Acıklı, fakat ders açısından da önemli bir not bence.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 Oca Cum, 2014 17:46

Evet önemli bir haber, uzun zaman önce sisteme bununla ilgili bir piktogram adapte etmiştim, gerçi o piktogramın ne anlama geldiğini bilen yolcu bulmak zor, ayrıca bilse bile atkı ya da şal dolandıktan sonra onun için bir anlamı yok, bu daha çok işletmecilerin "ben uyarımı yaptım" sorumluluğu ile alakalı, kötü bir ölüm.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 31 Oca Cum, 2014 23:33

İsviçre’nin Freiburg/Fribourg kentinde (Almanya’daki Freiburg(lar) ile karıştırılmamalı, üç tane Freiburg var Almanya ve İviçre’de) bu akşam 20:40 saatinde bir lokomotif sürücüsü tren kısmıyla (yani belirli vagonlarla) deplasman manevrası yaparken, sürücü mekânında elektrik çarpmasından dolayı bayılmış ve ardından da, hemen reanimasyonu yapıldığı hâlde, ölmüş. İnanılmaz bir olay, ve benim de, bizim de, Faraday kafesi hakkında bildiklerimizi sarsan bir haber! Trenin içinde, trenin elektriğinden çarpılıp ölen bir sürücü.

http://www.basellandschaftlichezeitung. ... -127623732

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Şub Cmt, 2014 11:15

Faraday kafesi ile alakası olmayan bir durum, kafes dışarıdan gelen elektrik temasını gövde üzerinden yere atar, adam aracın içinde muhtemelen aracın iç şebekesinden kaynaklanan bir elektrik kaçağından ölmüştür, kaldı ki resimdeki araç ise o zaten bir dizel lok gibi duruyor ya da DizelELektrik, ben katener hattından kaynaklanan bir çarpılma olduğunu düşünmüyorum.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 01 Şub Cmt, 2014 12:42

Doğru, o mümkün. İçeriden çarpılmış olması hiç aklıma gelmedi. Bakalım, sonradan bir gelişmesi var mı bu olayın. Ama resim kaynağı Keystone olduğundan, resmin sadece deplasman alanını gösterdiğini sanıyorum. Yani, problem katenerle ilgili mi, değıl mi, dizel mi, elektrik mi, bilemeyiz. Ama Alman Freiburg’ta sırf deplasman için küçük dizeller kullanılır aslında. Ama bilmiyoruz işte. Yani, bana sanki katenerle ilgilidir gibi geliyor, ama yanılabilirim. Genel olarak, olmasa sanki bu bilâkis yazarlardı diyorum. Ama açık.

Faraday’ı bilsek de, asıl ilginç olan, araca düşen bir kablo, aracın içindeki metalleri de elektrige boğabilir mi? Çünkü dedem 30/40’larda tramvayda, içeride, çarpılmıştı, elinden yaralanmıştı. Kısıklı tramvayında.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Şub Cmt, 2014 12:48

Doğrudur, haberde benim anlayabileceğim bir detay olmadığı için tahminimi yazdım, diğer taraftan alternatif akım çarpması olsa idi adamda ciddi yanıklar olurdu, bunu yazarlardı diye düşündüm bende. Sanırım sadece baygın/ölü halde bulunmuş ve kalbi geri çalıştırmak için reanimasyona tabi tutulmuş, tabii ki bunlar hep tahmin sonuçta kötü bir kaza ve sonucunda ölüm, elektrik ihmale gelmez.

Kilitli

“Arşivlenen Başlıklar” sayfasına dön