tkn-TS.18 » Cities In Motion [Oyun/Strateji]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tkn-TS.18 » Cities In Motion [Oyun/Strateji]

Mesaj gönderen Esat » 01 Nis Cum, 2011 20:18

Uzun süredir bu konularda bir şeyler karalamamıştım ama yaklaşık 1 aydır beni esir almış olan bu oyundan bahsetmeden geçemeyeceğim. Oyunun ismi Cities In Motion, Türkçesi? :) vallah bilmirem ama oyun tam anlamı ile daha önce incelemesini ufaktan yapmış olduğum Traffic Giant oyununun yeni ve geliştirilmiş hali diyebilirim, yapımcısını falan araştırmadım ama hem tür olarak, hemde oynanış stili ve amaç olaran kesinlikle Traffic Giant' ın bir üst versiyonu.

Resim

Oyunun resmi sitesine bu linkten erişebilirsiniz: http://www.citiesinmotion.com/

Oyunun download olarak indirildiği bazı sitelerde 19 € gibi fiyatlardan satıldığı yazıyor ama bizim burada raflarda 30 € :( ha surat astığıma bakmayın normalde bu oyun için fazlası ile değdi. Oyun içi görüntülere geçmeden kısaca sistem gereksiniminden bahsetmek gerekirse, takılmadan sıkılmadan oynamak istiyorsanız ciddi bir işlemci ve ram gücü gerektiriyor, grafikleride sonuna kadar açarım diyorsanız iyi de bir ekran kartı. Aslında bu tip bir oyundan beklenmeyecek bir şey belki ama maalesef böyle, benim pc pek yeni değil fakat pek çok yeni FPS oyunu bile büyük sıkıntılar yaşamadan oynarken bu oyunda araç filosu büyüdüğü anda yaşadığım ağırlaşmalar bezdirdi.

Evet grafikleri harika, sesler biraz tekdüze ama güzel, oynanış ise daha anlaşılır ve kolay, zor olan tek şey oyunda geçen 3 kentte trafiği gerçekten doğru yönetebilmek. Bunu yaparkende pek çok etkeni göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bunlar neler derseniz; oyuna doğru başlamak yani acele ederek hemen her yere benim gibi tramvay yapayım derseniz baştan batıyorsunuz :) önce iyi bir otobüs şebekesi kurmakta fayda var, bunu yaparken oyunun size verdiği para getiren görevleri tamamlamakta iyi fakat bankalar ile yaptığınız kredi anlaşmaları biraz zorlu, aceleci olursanız kendi batışınızı hazırlıyorsunuz.

Diğer taraftan tabii ki yolcu ve çalışan memnuniyeti, yolcuları memnun etmek için bana fiyattan ziyade dakiklik ve durakta bekleme süresi önemli göründü, çünkü sıkılan yolcular durakları terkedip gidiyor ve o bölgede hizmetten memnuniyet düşüyor, çalışanlarda ise suratları güldüren tek etken maaşlar :) açıkçası oyunun bu kısmını çok detaylı incelemedim yani ne kadar birbiri ile bağlantılı bilmiyorum ama muhakkak ilişkilidir diye düşünüyorum.

Son zamanlarda demiryolu oyunlarında da bir parlama var, tabii ki bu parlama ile birlikte bir kent için komple çözümleri içeren böyle bir oyunun gelmesi de kaçınılmazdı yapımcı THQ firmasını son zamanlarda çokça duyuyorum, iyi bir grafik motoru ile güzel bir iş çıkartmışlar fakat sistemi bu kadar zorlamaya gerek yoktu diye düşünüyorum, nihayetinde strateji oynuyoruz elde silah adam kovalamıyoruz. Oyunun mantığında yapılan seçim ise bence isabetli, oyun ile birlikte 3 şehir geliyor; Berlin, Viyana, Prag. Bu 3 şehirdeki senaryoları istersenizde serbest olarak oynayabiliyorsunuz, kentler olabildiğince aslına uygun olarak oyuna aktarılmış, mesela Viyana bayağı bayağı bildiğim Viyana, sokak isimlerine varana kadar, tabii ki gerçek kentten uzaklaştıran pek çok şey var ama birebir aktarmak bu oyunu oynanmaz hale getirebilirdi, daha çok bu kentlerin minyatür kopyaları diyelim.

Ulaşım sistemlerinde, otobüs, tramvay, metro, deniz yolu (tekneler) ve havayolu olarakta helikopter pistleri kurabiliyorsunuz, sanırım küçük uçaklarda kullanılıyor ama bundan emin değilim, hiç o kadar oynayamadım :) hep batıyorum, ah şu banka faizleri :P Her ne ise, oyun güzel meraklılarını fazlası ile tatmin eder, beni sardı.

Oyun için görüntüleri ben çektim;

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

oglcan
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen oglcan » 14 Haz Sal, 2011 15:35

Geçen gün tesadüfen bu oyunu oynama fırsatını buldum.Gerçekten harika bir oyun.En güzel yanı ise yerleşim yerlerinin hazır olup sadece ulaşımı sağlayabilmeniz.Dört kentten birini seçiyorsunuz.Ancak yeni eklentisi mi ne çıkmış.Tokyo ve Japonya'nın bir başka kenti de oyuna dahil olmuş.Eklentiyi indirmek isteyenler için de sitede link verilmiş.Bu arada sitesine de baktım.Trailer'ı da güzel :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Haz Pzr, 2011 19:41

Sitesine bakındım ve linki buldum, online satışta 9,90 $ veriliyormuş, bu hafta içi raflara bir bakacağım ama benim PC oyunu hakkını vererek oynamadığı için şu an pek alıcısı olacağımı sanmıyorum :)

Şöyle bir de tanıtım videosu yapılmış,

http://www.youtube.com/watch?v=X0X5EUqpu1A

Oyunun yapımcılarından Paradox Interactive bu eklentinin satışlarının %50 sini bağış yapacakmış diye anladım, sanırım deprem ve tsunami ile ilgili bir durum.

“Taşımacılık Oyun ve Programları” sayfasına dön