tkn-M.18 » World Of Subways Serisi - [Oyun/Simulasyon]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17202
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

tkn-M.18 » World Of Subways Serisi - [Oyun/Simulasyon]

Mesaj gönderen Esat » 11 Eki Pzr, 2009 18:19

Aşağıda World Of Subways serisi oyunundan bahsedeceğiz, oyun şu anda 2 bölümden oluşuyor ilk bölümde New York metrosunda bir hatta 2 nci bölümde ise Berlinde ki U7 hattında araç kullanma imkanınız var, ben her iki oyunuda oynadım ve incelemeye çalıştım ama yazacak vakit bulamıyorum şimdilik Hakan Bey' in mesajları ile başlığı açmış olacağız, kendiside oyun ile ilgili izlenimlerini ve oyunun detaylarını sunacak.
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 20:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Hakan
Kadrolu Personel
Mesajlar: 1434
Kayıt: 29 Oca Sal, 2008 15:44

tkn-M.18 » World Of Subways Serisi - [Oyun/Simulasyon]

Mesaj gönderen Hakan » 12 Eki Pzt, 2009 12:12

World Of Subways 1 ve 2 oyunları var, birebir metro hatlarının simülasyonlarını yapıyor. 1.seride New York metrosundan hatlar vardı, 2.seride Berlin U7 hattı var. Bence gayet güzel, denemenizi tavsiye ederim.

Oyun 3.seride Londra metrosundan bir hat ile karşımıza çıkacakmış..

Bununla ilgili ayrı bir başlık mı açsaydık acaba...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17202
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 12 Eki Pzt, 2009 19:12

Onunla ilgili ayrı bir başlık açacağım, 3 ay oldu neredeyse ama oyunları tam incelemeden yazmak istemiyorum o yüzden bekletiyoruz :)

Hakan
Kadrolu Personel
Mesajlar: 1434
Kayıt: 29 Oca Sal, 2008 15:44

Mesaj gönderen Hakan » 12 Eki Pzt, 2009 23:04

Ben iki oyunla da ilgili paylaşımlarda bulunacağım, hem nasıl kumanda edildiği ile ilgili hem de ekran görüntüleri ile tanıtıcı yönde, tabi önce oynayacak vakit bulmam lazım...

Hakan
Kadrolu Personel
Mesajlar: 1434
Kayıt: 29 Oca Sal, 2008 15:44

Mesaj gönderen Hakan » 21 Eki Çrş, 2009 18:13

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Esat bey isterseniz önceki 3 mesajıda birleştirip, World Of Subways 1 ismiyle bir başlık açabilirsiniz, ben bu oyunu bayağı uğraştıktan sonra indirip kurdum, metro simülasyon oyunu amaç belli istasyonlarda durup yolcu alıyorsunuz,(sadece ekranlarda görünüyor yolcular hareketsiz), zamanında diğer istasyonlara ulaşacaksınız, hız sınırlarına uyup deray olmayacaksınız, gereken anonsları yapacaksınız, havalandırmayı açmayı unutmayacaksınız, doğru kapıları açıp kapatacaksınız.

Metro dizisini hareket ettirene kadar çok uğraştım, ama neticede başardım, daha ziyade oyun değilde simülasyon olduğu için seçtim bunu, 3 çeşit vagon var, 3'ü nüde kullanma şansınız var.

He bu arada yukarıdaki ekran görüntülerinin hepsini ben çektim, alıntı falan değil yani...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17202
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 22 Eki Prş, 2009 00:13

Tabi oyunu biraz açıklamak lazım, yukarıda genel olarak oyunda yapmanız gerekenleri Hakan Bey kısaca özetlemiş, fakat oyunu kim yapmıştır nedir biraz bunlara değinelim.

Aslında yeni bir oyun değil, yani bir kaç aylık değil en azından ben ilk oyun olan Path New York u oynayalı çok oluyor. Yapımcı firma TML Studios son yıllarda MS Train Sim ve rakiplerinin oyun pazarında elde ettikleri başarılardan sonra bu çalışmayı ortaya çıkarttı ve açıkçası çok büyükte bir fark yarattı. Bugüne kadar diğer simulasyonlarda sadece metro hatlarını konu alan bir asıl oyun bulmak mümkün değildi, sadece MS TrainSim ve ProTrain gibi oyunlar için üretilmiş ilave paketler vardı ki bunları da sadece metro meraklılarının alacağı bir gerçek, bugün oyunun kendisinin 29,90 euro' ya satılırken ilave pakete 19,90 vermek pek çok oyuncu için fazla gelebiliyor. Ben ilk oyunu edinmek için 2.ncisinin çıkmasını bekledim belki fiyatı düşer diye ama öyle bir şey olmadı :) firma elde ettiği başarıya duyduğu güven ile fiyatında bir düşüş yapmadan raflardaki yerini korudu.

Gelelim oyunun başarısına, her ne kadar oyun diyor olsakta bu çalışma ile demiryolu simulasyonu ev versiyonlarında gerçekten çağ atlandığını söyleyebiliriz. Simulasyonun verdiği en büyük yenilik tüm rakiplerine göre daha gerçekçi bir fizik modelleme ve DirectX ile oluşturulmuş mükemmel görüntüler. Sade oyuncular için bu görüntüler büyük bir cezbedicilik sağlıyor iken benim gibi biraz daha işin tren tarafındakiler içinse kullanımdaki gerçekçilik ve fiziki etkileşim ön plana çıkıyor, MS TrainSim de deray edince uçan trenleri gördükten sonra bu oyun hakikatten bize gerçeği veriyor diyebiliriz. Simulasyonun bu konudaki bir diğer artısı hatların ve istasyonların birebir modellenmiş olması, eğer bulur isem bir videoyu bu başlığa ekleyeceğim, oyunun Berlin versiyonundaki bir istasyondan trenin kalkışı ile gerçek hayatta o istasyondan kalkan bir trende aynı noktadan çekilmiş iki video yan yana getirilmiş, sadece istasyon değil hattın içindeki kıytırık tabelalar dahi orada duruyor, işte bu da oyunu daha bir gerçekçi hale getiriyor.

Dediğim gibi oyunun ilk versiyonu New York metro sisteminde New Jersey ile New York arasında işleyen kesimi ele alıyordu, ikinci versiyonda ise Berlin U7 hattı modellenmişti, şu an sitesinde gördüğüm kadarı ile New York metrosu için bir ek paket çıkartılmış. Bu da bence oyunun en büyük dezavantajı, yani sadece bir hatlık bir oyun için dünyanın parasını veriyorsunuz ve maalesef çok çabuk tüketiliyor, ek paketlere ile muazzam genişletilebilecek bir oyun fakat bu bence en büyük dezavantajı.

Oynadığım her iki versiyonda da kurulum aşamasında yüksek kalite ve düşük kalite seçeneği var sadece ve bunu kurulumda seçiyorsunuz, yani makinenizin kapasitesine göre burada seçim yapmalısınız, buda iyi bir işlemci, çokça ram ve her şeyden önemlisi DirectX in en son versiyonları ile en yeni özelliklerini destekleyen bir ekran kartı anlamına geliyor.

http://www.world-of-subways.com/

Oyun Türkiye' de satılıyormu bilmiyorum, satış fiyatı nedir açıkçası bir fikrim yok ama her halukarda 40-50 TL civarında bir rakamı vardır diye tahmin ediyorum, meraklıları için değermi? Bunu meraklıları bilir :) benim için değer.

Araçların kullanımında New York ve Berlin arasında bayağı bir fark vardı, New York metrosunda aracı hareket ettirene kadar bende bayağı zorlanmıştım ama Berlin' de henüz treni yerinden dahi kaldıramadım, bu anlamda emsal olarak verdiğim MSTrainSim ya da BVE gibi ciddi simulasyonlardan dahi zor bir kullanımı var, ve kuralları da daha katı, yani Hakan Bey' in bahsettiği gibi havalandırmayı açmamış olmanız bir eksi mesela, ya da doğru anonsları yapmak??? :) Anons dediğin otomatik olur ama bunda makinist kontrol panelinden yapılıyor, velhasılı kelam oyunu zorlaştıranlar kullanımdan ziyade birazda bu kurallar silsilesi. Diğer taraftan oyunla beraber genişçe kullanım klavuzlarıda var, yani aslında aracı hareket ettirmek için ne yapmanız gerektiğinide anlatıyor.

Şimdilik bu kadar daha sonra biraz görüntü, belki video kullanışı anlatan bir kaç mesaj ile devam ederiz.

Kullanıcı avatarı
onickan
Abonman
Mesajlar: 27
Kayıt: 04 Nis Pzr, 2010 01:26

Tren Nasıl Hareket Ediyor ?

Mesaj gönderen onickan » 18 Nis Pzr, 2010 21:42

$device = "Fare";
$device = "Klavye";
bind "1" %sp10;
bind "2" %sp20;
bind "3" %sp30;
bind "4" %sp40;
bind "5" %sp50;
bind "6" %sp60;
bind "7" %sp70;
bind "8" %sp+5;
bind "Q" %lock;
bind "W" %frwd;
bind "R" %rexp;
bind "T" %cloc;
bind "Y" %clig;
bind "U" %sand;
bind "O" %tgou;
bind "P" %arml;
bind "ü" %laml;
bind "A" %left;
bind "S" %bkwd;
bind "D" %rght;
bind "F" %flas;
bind "H" %horn;
bind "L" %lamp;
bind "Z" %cent;
bind "X" %wlig;
bind "C" %tgco;
bind "V" %trns;
bind "B" %bwdu;
bind "N" %tgwa;
bind "M" %ebrk;
bind "ö" %wipl;
bind "ç" %wipr;
bind "Alt" %jump;
bind "F1" %ldor;
bind "F2" %rdor;
bind "F3" %cdor;
bind "F4" %moni;
bind "F5" %stio;
bind "F6" %targ;
bind "F7" %curs;
bind "F8" %rsmt;
bind "F9" %lmbt;
bind "+" %lamr;
bind "F12" %scrn;
bind "Up" %dlfw;
bind "Page Up" %sifa;
bind "End" %dsbw;
bind "Down" %dlbw;
bind "Page Down" %sifb;
bind "Insert" %dsfw;

undef $device;


Yukarıda vermiş olduğum kodu kopyalayıp "C:\Program Files\TML-Studios\World of Subways Vol.2\Data\Engine\engine.cfg" dosyasını notepad (not defteri) ile açıp içine yapıştırıp kapatıp kaydedin. oyuna girip Start Mision bölümünden İncident - Scenario 1 ve ya 2 yi seçip oyuna girin.

Oyunda F90 ve H01 Olmak Üzere 2 Çeşit Tren Mecvut. Tuşlardan Bazıları Değişik Fakat Bir Çok Tuş Yine Aynı, Sistem Aynı Mantıkla Çalışıyor.

Tuşlar:

P = Makinist Kabini Işıklarını Açar.

Y = İşaret Teribatı ve KM Lambalarını Açar.

X = Yolcu Vagonu Işıklarını Açar.

O = Dış Kamera

N = Vagon İçi Kamera

U = Kumlama Sistemini Devreye Sokar Yokuşa Gelmeden Önce Bu Tuşa Basın.

C = Vatman Trenden İner (Yani Siz)

M = Treni Acil Durdurma

+ = H01 Trenlerde Çekici Vagonun Farlarını Açar

L = F90 Trenlerde Çekici Vagonun Farlarını Açar

H = Kapı Kapama Sinyali. Kapıları Kapatmadan Önce Bu Tuşa Mutlaka Basın.

ALT = Vatman Zıplar.

Ö = Silecek Açar.

Ç = Silecek Kapatır.

1-2-3-4-5-6-7 = Hız Sabitleyici (H01 Trenler İçin)

V = ATC (Automatic Train Control) Yani Tren Kumanda Merkezine Durum Normal Şeklinde Rapor Verilir. Bi Vukaat Varsa Tekrar Bu Tuş İle Kumanda Merkezine Anons Geçilmesi Oyunda + Puan Kazandırır. Örneğin Katener Hattında Patlama Oluyor ve ya Ray Hattını Su Basıyor. Ya Da Yolculardan Birisi Kalp Krizi Geçiriyor ve Treni Durduruyorlar :)

F1 = Sol Kapılar

F2 = Sağ Kapılar

F3 = Kapıları Kapatır

F4 = İstasyona Kaç Km kaldığını gelicek istasyonun ismi, hangi makasın açık olduğu ve kapıların açık - kapalı olduğunu gösteren monitör ekranı.

F5 = İstasyon dakikaları ve kaç yolcunun binip kaç yolcunun indiğini gösterir.

F6 = Varış İstasyonunu Belirtir.

Q = Kilitleyici. Bu Tuşu Treni Acil Durdurduğumuzda ve ya Bi Vukuat Olduğunda Tekrar Hareket Etmek İçin Kullanıyoruz.

B = H01 Trenlerde Treni Tamamen Durdurduktan Sonra Bu Tuşa Basıp Tekrar Hareket Emri Verildiğinde Tren Geriye Doğru Gider.

Yön Tuşu İleri (UP) = Treni Hareket Ettirmek İçin Bu Kolu En İleriye İttirin. (H01 Trenler İçin En Uçta Olucak. F90 Trenlerde En İleriye İttirirseniz Treni Boşa Almış Olursunuz 2. Dişte Bırakırsanız Tren Hareket Eder.)

Yön Tuşu Geri (DOWN) = Frenleme Sistemini Devreye Sokar. İşaret Teribatında Kırmızı Lamba Yandığında Frenleme Sistemine Geçilir. Daha Çabuk Durdurmak İçin Bu Lambanın Beyaz Olması Gerekir. Beyaz Olana Kadar Geri Çekin. Beyaz Yanıyorsa Daha da Çekmeyin Stop Eder :)

INSERT = F90 Trenler İçindir. Sabitleyici Kolu İleri İter ( Kol en ileriye gidene kadar bu tuşa sürekli basın.)

PAGE DOWN = Hareket Kolunu Bastırır. (H01 Trenler İçin)

END = Sabitleyici Kolu Geri Çeker (F90 Trenler İçin) Treni Tamamen Durdurup Bu Tuşa Basıp Yön Tuşu İle Hareket Etme Emri Verirseniz Tren Geriye Doğru Gider.

Tren Nasıl Hareket Ediyor Yahu bi Türlü Beceremedim! ?? Sorusuna İşte Cevap:
http://www.youtube.com/watch?v=yJGGpDfzNvs
http://www.youtube.com/watch?v=yJGGpDfzNvs

Not: Bahsettiğim Oyun World Of Subways Vol 2 İçindir. Videodaki Tren F90 Model Trendir. Oyunda H01 Trende Bulunmaktadır. Videonun Boyutu Çok Yüksek Olduğu İçin Kalitesini Düşürmek Zorunda Kaldım. Tüneller Videodaki Kadar Karanlık Değil :)
En son onickan tarafından 18 Nis Pzr, 2010 21:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17202
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 18 Nis Pzr, 2010 21:54

Hım bu iyi oldu zaten bende Berlin senaryosundaki trenleri hareket ettirememiştim :) bilgiler için teşekkürler bir ara oyunu yeniden kurup denemek şart oldu, o verdiğin kodlar, ayar yapmaya gerek kalmadan tuş kombinasyonunu girmek için sanırım doğrumu anladım?

Kullanıcı avatarı
onickan
Abonman
Mesajlar: 27
Kayıt: 04 Nis Pzr, 2010 01:26

Mesaj gönderen onickan » 18 Nis Pzr, 2010 21:55

evet ama yapamayan arkadaşlar için kolaylık olur diye kopyala yapıştır yapıp kullanabilirler.. gelicek istasyon bayrampaşa maltepe ahuzaha :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17202
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 18 Nis Pzr, 2010 21:58

onickan yazdı:evet ama yapamayan arkadaşlar için kolaylık olur diye kopyala yapıştır yapıp kullanabilirler.. gelicek istasyon bayrampaşa maltepe ahuzaha :D
:) Evet anonslar ile ilgili fikrin gerçekten çok iyi ve bunu başarmış olmanda çok güzel, oyun ile ilgili hatırladığım bir detaydı bu, sanırım istasyonlarda anons yapma zorunluluğu var dimi, anons yapmayınca eksi puanmı oluyordu oynamıyormuydu, bak unutmuşum bile.

Kullanıcı avatarı
onickan
Abonman
Mesajlar: 27
Kayıt: 04 Nis Pzr, 2010 01:26

Mesaj gönderen onickan » 18 Nis Pzr, 2010 21:59

evet ama ben anons tuşlarını atamadım onlarıda yazarım birazdan.. options bölümünden numlock bölümündeki rakamlara atıyorum ben kolay oluyor. 250 - 300 m kala basıyorum '9' tuşuna anons geçiyor fakat ben Aksaray - Havalimanı Anonslarını BS Player' den kullanıyorum daha zevkli oluyor ne yapayım elin almancı anonslarını bizim kızın sesine hastayım :D

Kullanıcı avatarı
onickan
Abonman
Mesajlar: 27
Kayıt: 04 Nis Pzr, 2010 01:26

World Of Subways Vol 2 - Aksaray - Davutpaşa M1 :)

Mesaj gönderen onickan » 24 May Pzt, 2010 20:48

Oyun Görüntüsü: Resim

Part1: http://www.youtube.com/watch?v=habn9rSSOj8

Part2 : http://www.youtube.com/watch?v=KbsgKc4YnDE

Tren Nasıl Hareket Ediyor Part 1 de dikkatli bakınız.

Videoyu çekerken bayağı zorlandım oyun kasılıyordu programdan dolayı ama bi şekilde sizlere sunmak için başardım :D

Part 2 de Terazidere istasyonuna gelmeden önce su baskını oluyor ve dispeçer bize 15 km hızla gitmemiz gerektiğini söylüyor. Davutpaşa istasyonunda sinyalimiz kapalı olduğu için yolcularımızı bilgilendiriyoruz. :)
En son onickan tarafından 24 May Pzt, 2010 21:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Cevapla

“Taşımacılık Oyun ve Programları” sayfasına dön