eu-TS.49 » Paris - Brüksel - Amsterdam

Ulaşım Yardım, Yolculuk Planlama, Nereden Nereye ve Nasıl Gidilir.
Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 16 Nis Cum, 2010 20:05

Vize konusunda çok tedirgin olmanıza gerek olmadığını düşünüyorum, size soru sorulursa teklemeden ve tereddüt etmeden cevaplayın
Yok, bu konu ciddî, onu orada Alman, İsviçre ve Fransız konsoloslukları ile çözmek gerek. İsviçre bu konuda hiç şaka maka anlamaz, hop diye kelepçeler. Onlar Almanları bile sevk ve idare ediyor, çünkü AT dahili değiller. Ama bu konuyu Türkiye'de hâlledin, problem olmaz. Nitekim hava durumundan uçak beklenmedik bir yerde iner ... Rusya'ya giden uçaklar da birden Beyazrusya'ya inmek zorunda kaliyor ya, öyle durumlarda problem falan çıkmaz.
Alternatif olarak, biliyorum şaka gibi, ama ben yaptım bir kere, İstanbul-Sirkeci'den trenle Sofya üzerinden Münih'e, oradan da Baden-Baden veya Kehl üzerinden Strasbourg'a gitmek mümkün(dür). Üç gün sürer, ama gayet de zevkli ... yanardağ falan da problem olmaz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Nis Cum, 2010 20:17

:) Ya bu vize mevzusu gerçekten abartılıyor, dediğim gibi pasaportunuzdaki ilk vize ise, o zaman ya direkt Strasburg' a inin ya da Basel'e inip Fransa tarafına çıkış yapın, hiçbir sorun yaşamazsınız. Evet İsviçre kıllık yapabilir ama onlarda sizi uçağa bindirip geri gönderecek halleri yok en fazla yolu şaşırdınız diye sizi Fransa çıkışına götürürler, dediğim gibi burada önemli olan sorun ile karşılaşıldığında, -kaldı ki karşılacağınızı düşünmüyorum- soğuk kanlı olmak eğer gerçek gerekçenizde bir sorun yok ise bunu izah etmek, ya da başka bir senaryonuz varsa bunu soğukkanlı bir şekilde ifade etmek. Ben ilk Schengen vizemde vizeyi aldığım ülkeye giriş yaptığım halde bu soru ile muhatap oldum, yani size "Neden geldiniz?" ya da "Neden buradan giriş yapıyorsunuz?" gibi sorular sormaları çok normaldir, varsa davetiyenizi gösterin ve davetiye ile ilgili sebebinizi söyleyin, ben o zamanlar hiç Almanca konuşamamama ve İngilizcemin yerlerde sürünmesine rağmen hiç sorun yaşamadım, tabii ki Başar' ın söyledikleri de önemli fakat bu benim önerdiğim yöntem ile de alakalı bir durum. Benim bildiğim kadarı ile bu sorunu şu anda Schengen ülkeleri arasında sadece Hollanda yapıyor, ama diğerleri de özellikle Türklerin vize konusunda kazandığı mahkemelerden sonra yapmaya başlamış olabilirler, İsviçre ise Schengen değil ama Schengen vizeniz ile giriş yapabildiğiniz bir ülke konumunda fakat istediği takdirde sizi ülkesine almayabilir.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 16 Nis Cum, 2010 23:28

İsviçre AT değil, ama İsviçre Şengen'e dahil! :)

ozlem_tekin

Mesaj gönderen ozlem_tekin » 06 Tem Sal, 2010 14:55

merhabalar bende oncesı kacak ama sonra bıletlı olan we son 5 dakkada guncellenen sıtenızde bulunan yenı yolcuyum... :)))

oncelıkle 3 sayfayıda okudum ama tam anlamıyla anlayamadım (sorun bende:P)
sımdı hızlıtren lınkını ıncelıorum...

***acıkcası parıse gıtmeyı istiorm eylul ayında 3 gun orada kalacagım we daha sonra amsterdama gecmeyı planlıorum 2 gunde orda kalajagım...
hızlı tren fıyatları fln yada ucak otobus herneyse kısacası bnm yerımde olsaydınız nassı bı yol ızlerdınız??? wize sorun olmuor cunku parıste amsterdamda shengen degılmı:)
teseekurler...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Tem Sal, 2010 23:15

Hoşgeldiniz diyelim, kaçak da olsa bizim için yolcu yolcudur, ziyaretlerinizi ve mesajlarınızı aksatmazsanız kısa sürede kaçak yolcu damgasından kurtulabilirsiniz :)

Aslında başlığı biraz toparlasak belki daha anlaşılabilir olabilir ama yine de yeterince açık olduğunu düşünüyorum, vize kısmını sanırım anlamışsınız zaten bu konuda Schengen vizeniz var ise sorun yaşama olasılığınız oldukça düşüktür, bu konuda ipuçlarını daha önceki mesajlarda vermiştim, yine de kafanıza takılan bir şey olursa tecrübelerimiz ya da Avrupa' dan takip ettiğimiz haberler ışığında yardımcı olmaya çalışırız.

3 gün Paris 2 gün Amsterdam, eğer sadece gezmek amaçlı ve hızlı bir gezi ise yeterli ama varış ve dönüş saatlerinizde önemli, neden iki şehir arasındaki vaktinizi iyi kullanabilmeniz için, sanırım daha önce linkini vermiştim, Avrupa' daki en geniş otobüs ağlarından birisi Euroline, hatta biletinizi oraya gitmeden önce Türkiye' den dahi ayarlayabiliyorsunuz, ben Paris Brüksel arasını otobüs ile gitmiştim hatırladığım kadarı ile 3 saatten uzundu, dolayısı ile Amsterdam biraz daha uzun sürebilir, fiyat kıyası ile olaya bakıyorsak bu yolculuğun saatini iyi ayarladığınız takdirde (eğer otobüs yolculuğunda rahat uyuyanlardansanız) tabiki otobüs iyi bir seçenek. Hızlı tren biletleri son anda alındığında ucuz bulabilmek biraz zor, otobüs ile 30-40 euro ya gidebildiğiniz mesafe için 150 euro gibi rakamlar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Önceki mesajlarda verdiğimiz linklerden bir inceleyin bakalım, otobüs ve tren yolculuk süreleri ve fiyatlarını. Bunun üzerinden Paris teki programınıza göre bir planlama yapabilirsiniz, birazdan bende linkleri bir tekrar kurcalayabilirim sanırım.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Tem Sal, 2010 23:53

Şimdi biraz kurcaladım da, Eurolines ın sitesinden Paris den Amsterdam' a eğer şimdiden alırsanız 18 € ya dahi otobüs bileti var, normal yani bir kaç gün önce almak isterseniz 45-50 € arası rakamlar çıkıyor ve yolculuk 7,5 saat :)

http://www.eurolines.fr/?lang=ENG

http://www.thalys.com/

Thalys hızlı tren firması ise üyelik yapmadan bilet fiyatı vermedi, çok fazla da kurcalamadım ama dediğim gibi biletinizi ne kadar önceden alırsanız o kadar ucuz olma şansı var.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 07 Tem Çrş, 2010 12:02

http://www.thalys.com/de/de/neuen-tarif ... /Amsterdam

Ama Thalys hakkında hiç bilgim olmadığından, birşeyler söyleyemiyeceğim. Belki esat bu konuda bilgi sahibidir. EuroLines buradan (Müllheim/Baden idi galiba) İstanbul'a bile gidiyor :-)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Tem Çrş, 2010 13:14

Allah allah bak ben girdiğim linkten ulaşamadım o fiyatlara, iyi oldu verdiğin link, orada erken alınırsa 50 euro civarında var sanırım, yani yola çıkmadan 15 günden daha önce bileti almış olursanız işinizi görür.

ozlem_tekin

Mesaj gönderen ozlem_tekin » 07 Tem Çrş, 2010 17:59

ewett bende wermıs oldugunuz lınklerı ınceledım...
thaylesmıydı ıste onda fıyatlarr ıı ama 1 ay onceden alınmalı weya 15 gun oncneden fln fln...
we ucak bıletı baktım parıse oda pahalı amsterdama gore , şöle yapmayı dusunuorm acıkcası once amsterdamaaa gıtmeyı 1 2 gun kaldıktan sona parıseee gıtmeyı.

wee ewet otobus te mantıklı rahat uyuyabılıosan ama gunun wede gecenın her saatınde warmı??? otele para wermek ıstemıorum zatee tum gece barda pupta eglenıosun, bı kuytu kosedede uyuyabılırım:PPP
cewabınız ıcın ccok teseekurlerr :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Tem Çrş, 2010 18:02

Otobüs firmasının linkini vermiştim incelerseniz hangi saatlerde otobüs olduğunu görebilirsiniz gece 23:00 e kadar görmüştüm, size iyi eğlenceler.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 08 Tem Prş, 2010 08:08

Ne Amsterdam, ne de Paris bir iki günde insana kendisini gösterebilir, oraları muhteşem şehirler!

quebra

Mesaj gönderen quebra » 19 Tem Pzt, 2010 02:10

mrb bende yeni üyeyim... bnm sorunm ben avusturya vizesi aldım...we ilk girişi münihten yapmak istiyorum..çünkü uçak biletleri daha uygun..sizce almanya bana sorun çıkarır mı_? eger çıkarırsa viyanaya uygun uçak bileti hangi firmalardan bulunabilir_?yardımınıza ihtiyacım war..şimdiden teşekkürler..

“Nasıl Gidilir?” sayfasına dön