yyn-TS.21 » Sürücüsüz Metro ve Metrobüs Yaygınlaşıyor

Kilitli
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 18097
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

yyn-TS.21 » Sürücüsüz Metro ve Metrobüs Yaygınlaşıyor

Mesaj gönderen Esat » 14 Tem Pzr, 2013 22:47

Transport dergisince UITP nin MENA Bölgesel Projeler ve Türkiye Direktörü Kaan Yıldızgöz ile röportajdan alıntıdır. Röportajın tamamına bu linkten erişebilirsiniz.
Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından iki yılda bir dünyanın farklı bölgelerinde düzenlenen, dünyanın en büyük kentiçi ulaşım etkinliği UITP Dünya Kongresi ve Kentiçi Ulaşım Fuarı 26-30 Mayıs 2013 tarihlerinde İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlendi. Bu yıl 60. kez düzenlenen etkinlikte yaşananları UITP Ortadoğu ve Türkiye Direktörü Kaan Yıldızgöz dergimiz Transport'a anlattı.

Kongre oturumları ve firmaların fuar standlarında sergiledikleri ürünler özellikle son dönemdeki trendleri ortaya koydu. Otobüs taşımacılığında özellikle elektrikli otobüslerin hem fuarda firmalar tarafından ağırlıklı olarak sunulduğu hem de kongre oturumlarında kendilerine fazlaca yer bulduğu görüldü. Otobüs taşımacılığının yüksek kapasite sunarak raylı sistemlere alternatif haline geldiği Bus Rapid Transit/BRT (Metrobüs) ve BRT ile klasik otobüs işletmeciliği arasındaki farklı (light BRT, Tahsisli Otobüs Yolları vb.) alternatifler sunumlarda öne çıktı. Bugün dünya genelinde her 3 haftada bir yeni BRT hattı açılıyor ve BRT hatları raylı sistemlere göre çok daha hızla büyüyen toplu taşımacılık türü konumunda. Raylı sistemler tarafında ise trend sürücüsüz metroların giderek yaygınlaşması ve özellikle bazı ülkelerde nüfusun yaşlılaşması ve erişilebilirlik hedefleriyle ilişkili olarak tramvayların eskiye oranla daha fazla düşünülmesi olarak karşımıza çıktı.

Taksi, Car-Sharing, Bisiklet ulaşımı gibi ulaşım türlerinin klasik toplu taşımacılık olarak kabul ettiğimiz otobüs, raylı sistem gibi modlarla birlikte düşünülmesi ve entegre çözüm sağlanmasının da önemi kongre oturumlarında ayrıca vurgulandı. Otobüs ve raylı sistem gibi toplu taşımacılık türleri bir çok avantajı bünyesinde barındırmasının yanı sıra kapıdan kapıya ulaşım imkanı sağlamadıklarından özellikle taksi taşımacılığı ile entegrasyon toplu taşımacılığın özel araçlara karşı rekabet gücünün arttırılması açısından büyük önem taşıyor.

Kilitli

“Makaleler” sayfasına dön