gnl-S.43 » Ulaşım Dışı Sohbet Muhabbet

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 13 Eyl Cum, 2013 10:33

Maksatlı kaşımıyorum. Görüşümü yazıyorum. Ve senin görüşünü de silmiyorum. Zaten, düşün, kaç senedir birbirimize tahammül ediyoruz. Ta 2005’e kadar geri gidiyor.

Bu sayfa bizim, ona göre de »dışarıya« gerekirse kısabiliriz de. Zaten bu bölüm de özel bölüm değil miydi? Başkalarına ait ve sırf para için işletilen sayfalarda gevezelik boşa, o başka.

Halk konusuna gelince, halkın belirli (ve küçük de olmayan) bir kısmı hoşnut değil. Ve ben bunu gayet iyi anlıyorum. Her hükümetin bir muhalifi olur, bu normaldir, ama – ne yazık ki – bizde bu da doğru dürüst işlemiyor. Her hükümet geldiği gibi de gider. Ama iyi bir iz bırakıp mı gider, halkı bölerek mi gider, bu bir fark. Halkı birleştirebilecek hükümet iyi olurdu, ama bilmem, bunu artık kim becerir. Şu an durumumuz iyi değil, bu belli. Pendula diyebilirsiniz belki. A basılmış, şimdi B mi basılıyor? Eh, C yolu yerine yine A basılacak herhâlde, ve işte bu demokrasi değil. Veya, ileri demokrasi değil! Öyle diyelim.

Bu ara, Esat, senin ve benim ismim beraberinde hiç iyi okunmuyor be, anlıyor musun? Birleşmiş hâli biraz garip :lol:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Eyl Cum, 2013 10:38

alabay yazdı:Bu ara, Esat, senin ve benim ismim beraberinde hiç iyi okunmuyor be, anlıyor musun? Birleşmiş hâli biraz garip :lol:
Pis herif, bunu hiç fark etmemiştim bak :)

Başar yanıldığın bir nokta var, konu kime kapalı? Üye olmayanlara, iyi soru şu sen bu sitede üye girişi yapıp yazıları okuyan herkesi tanıyormusun? Ya da hadi ilgilisin bu net bilmemne işleri ile gizli ya da kapalı diye bir şey söz konusu mu sence?

Diğer konularda bir şey diyemem ileri ya da geri kişinin duruşuna göre değişir, aslında ortak şikayetçi olduğumuz, düzelmesini istediğimiz pek çok şey var ama durulan noktalar itibari ile diğer ayrı düşülen şeyler bunları eziyor, istemesekte.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 13 Eyl Cum, 2013 17:20

Artık üye olup neyi hangi müsaadeyle kim nasıl okuyabilir, sunucuyu, veritabanını işleten adam bilir ve ayarlar. Bu senin işin, ben bugüne kadar sırf korumayı, yedeklemeyi ve arada sırada bir kaç ayarı yapıyorum.

Bence yazdıklarımız zaten de gayet makul. Her yerde olduğu gibi, birimiz A taraftarıdır, birimiz B, birimiz C. Kendim için diyebilirim ki, herhangi bir taraftarlıktan muaf şekilde durumları yorumluyorum, çünkü hem bana soran yok, hakkım olsa bile, bana seçtirmiyorlar (Almanya böyle bir şeyi hayatta yapmazdı, ama neyse), hem de politika, toplum ve birey konusuna (elbet) bilimsel bir yönden yaklaşıyorum (yaklaşmak zorundayım), çünkü bu benim »işim«.

Hoşlandığım şeyler var, hoşlanmadığım şeyler var. Şu an hiç hoşlanmadığım şeyler var, bundan 15 veya 20 sene evvel de hiç hoşlanamadığım şeyler vardı. Ve bundan 31 sene evvel, eminim ki, başım seninkinden daha dertteydi bazı durumlarla. Ve hiç benimle alâkalı bile değildi, sistem ona göreydi. Ezmek bizde, kökü kazılmamış bir konu ve olay. Asıl problem bu. Türkiye ne yoldan giderse gitsin, bu problem hep aynı. Sağ mı? Öyle. Sol mu? Yine öyle. Ateist mi? Öyle. Dindar mı? Öyle. Yani? Yani, çoktaraflık ve demokratik bir toplum için gereken hürriyetçilik hissi daha tam gelişmemiş. Bir kısımda gelişmiştir mutlaka, ama o kisim hiç siyasetle uğraşıyor mu acaba, o bambaşka bir soru. Bu dünyada her yer için geçerli, onu da gözardı etmeyelim, ama Türkiye’nin şöyle bir özelliği var – iki dünyanın buluştuğu bir noktada konumlanmış. Doğu ve batı. Ve doğu derken uzakdoğu değil maalesef. Batı denen »sistem« hürriyetin izinde, doğuda bu hiçbir şekilde yok. Batıda çok çürük olsa da, ki var, yine de yol bu yol. Doğuda ise henüz despotizm, ültimatif krallık ya da diktatörlükle işler yürüyor. Türkiye – bu açıdan bakılırsa, çok daha batı meğilli. Bu iş de ama, bazılerin her ne kadar midesine dokunursa da, belli bir Cumhuriyet kurucusunun ve elemanlarının emeğine sağlık. Mustafa Kemal Atatürk 1938’de vefat etmiş. Bir Türkiye kurabilmiş. Kurmak bir şey, devam etmak başka bir şey. 75 senedir bu başkaların işi, ve bu konuda henüz hafif bir uzlaşma kargaşası var. İzlenimim bu. Unutmamalı ki, şu an bütün taraflar, sağ, sol, dindar, gayrıdindar, hiçbir şekilde ne eski kuruluşun fikir izinde, ne de sağlıklı bir geleceğe doğru vizyonlu bir yolda. Hiçbiri. Bu yüzden, hele hele bugünkü problematik durumlarda, »taraftar« olmak mantıksız. Bilirkişi ve(ya) düşünceli, fikirli olmak mantıklı. Ama bunu istemiyorum diyen otomatikman yerine şunu istiyorum diyemiyor. Çünkü neyi istesin? Ben demokrasiyi istiyorum! Bana göre bir devlet kimseye dinî hiçbir şeyi dayatmamalı, dayatamaz. Ama bir devlet dindarlara da baskı dayatamaz. Kalıyor tek bir püf noktası, o da hoşgörüyle, sistem kabul etmesi. Bu daha biraz zor ve çelişkili gibi geliyor bana. Bu genel bir insanlık problemi, Türk veya Türkiye problemi değil. Ama ben şahsen Türkiye’nin ne bir Suriye, ne bir başka Arap devleti, ne de bir Ortaasya Post-Rus devleti olmasını istiyorum. Çünkü hepsinde ya savaş ya da savaşöncesi veya sonrası bir hâl var, ferahlık veya kalkınma pek yok. Ve yok efendim sömürge vesaire ile kimse kendisini uyutmasın. Bu tipik bir refleks, aşırıların refleksi. Ne aşırısı olursa olsun. Gereksiz, işe yaramıyor. Yaramış olsaydı, bugün konumumuz bambaşka olurdu.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Eyl Cmt, 2013 20:32

alabay yazdı:Artık üye olup neyi hangi müsaadeyle kim nasıl okuyabilir, sunucuyu, veritabanını işleten adam bilir ve ayarlar.
İşte birinci sorunun bilmiyorsan biliyormuş gibi konuşma, yanlış biliyorsun ve izahat yapma durumumda yok sadece öyle değil.

İkinci olarak ısrarla tarafsız olduğunu iddia ediyorsun, buna inanıyorsun ama bu senin düşüncen bana göre yazdıkların senin tarafını açıkça gösteriyor, aynen benim gibi ki ben tarafsızlık iddiasında değilim. :)

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 30 Nis Çrş, 2014 16:50

Yarın İstanbul'da olanlara sabır diliyorum
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Nis Çrş, 2014 17:54

1 Mayis resmi tatil oldugu halde patronun ise gelinecek cagrisina ses cikarmayan toplum meydanlara mi cikacak :) resmi tatil dedigin seyde evde oturulur :D

Ben viyana da sizin yerinize huzur icinde bir 1 Mayis kutlarim ;)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 30 Nis Çrş, 2014 18:14

Sen Viyana’ya mı gideceksin? Yoksa orada mısın?

Bu garip ulaşım plânını çok acaip buluyorum. Ayrıca o 300 otobüsü de anlamadım. Ama neyse, burası 1. Mayıs tatil. Kentlerde azarlar belki, ama geri kalan yerler uyur :-) Ayrıca havalar şu an çok pis, yağışlı, soğukça …

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 14 May Çrş, 2014 17:38

Milletimizin başı sağolsun :(

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 May Çrş, 2014 17:58

Diyecek pek bir şey bulamadığım için sitede yazmak istemedim, site adına elden gelen sadece kararmaktı. Ölenlere rahmet, kalanlara sabır, yaralılara şifa dilerim.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 14 May Çrş, 2014 19:34

Ben de ne yazayım, bilmiyorum :(

Çok üzücü. Sözlerin bittiği bir nokta. Herkese baş sağlığı diliyorum.

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 14 May Çrş, 2014 20:33

dün gece vefat eden sayısını duyunca şok oldum, gerçekten dayanamadım ve ağladım. Allahım vefat edenlerin ailesine bizden daha çok sabır versin.

Milletimizin başı sağ olsun.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 14 May Çrş, 2014 22:03

Çok büyük bir kaza . Bugüne kadar olanların en büyüğü . Çok üzücü ve çok yazık.Allah rahmet eylesin.

“Üyelere Özel Başlıklar” sayfasına dön