at-F.21 » Innsbruck Funiküler Sistemi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

at-F.21 » Innsbruck Funiküler Sistemi

Mesaj gönderen Esat » 03 Oca Prş, 2008 13:38

Avusturya Tirol bölgesinde İnnsbruck kentinde yer alan Funiküler sisteminden fotoğraflar, sistemi ile ilgili teknik bilgilere ulaşmaya çalışıyorum ama henüz bir şey bulamadım, tek bildiğim Iraklı meşhur mimar Zaha Hadid tarafından istasyon tasarımının yapıldığı, bu açıdan bakıldığında zaten çok şık ve güzel bir yapı -tabi bence- diğer taraftan funiküler sistemler için değişik bir örnek, düz bir yol üzerinde değil dikey eğim ile birlikte yatay eğim ve curve a sahip bir hat tasarımı var umarım bir kaç teknik bilgi ile daha güzel hale getirebilirim sayfayı, daha önce bir iki mesajımda bilgi eksikliği ile bu sistemin Linz kentinde olduğunu ve oraya gidince resimleyeceğimi söylemiştim ama maalesef olmadı, Linz e gittim fakat bu sistemin orada olmadığını sonradan öğrendim :) Linz ile ilgili bilgilerimizi daha sonra paylaşacağız. Şimdi resimler, resimlerin tamamı Thomas Mayer isimli fotoğraf sanatçısından alıntıdır.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 21:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

ahmettekin
Aylık Paso

Mesaj gönderen ahmettekin » 03 Oca Prş, 2008 18:14

Konuyla alakası olmasa da, Zaha Hadid Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi'ni çizen mimardır. Her ne kadar şu ana kadar hiç bir çalışma gerçekleşme olmasa da bu projeye olumlu bakıyorum.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 03 Oca Prş, 2008 20:53

Hm, yani bilemeyeceğim, bana biraz fazla organik geldi ... biraz Alien filmindeki uzay gemisini hatırlatıyor. Yani hakikaten beyendim diyemiyorum şimdi. Tren de çok garip görünüyor. Ama her nedense bana Polonya'nin Slovakya sınırına yakın Zakopane kentindeki funiküleri hatırlattı. Evet, orada da var ... ve bindim de. Orada da trenin damı cam, yani insan dağı indiğinde (ve hakikaten dağ orası), çok ilginç görüntüler ile başbaşa kalıyor.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Oca Cum, 2008 08:44

Zaten çeşitli dökümanlarda da "Uzay İstasyonu" olarak adlandırılıyor :) Ben çok beğendim farklı olmak istenmiş ve bu başarılmış, modern olmuş diyemeyiz çünkü modern olmak için illaki yuvarlak olmak (:P) gerekmiyor, köşeli ve sert tasarımlar ile de modern bir tarz olabilir, burada mimarın neyi amaçladığını ya da oradaki yönetimin neyi istediğini bilemediğimiz için ortaya çıkan yapıyı sadece kendi beğenimize göre yorumlayabiliriz.

Kartal projesine gelince bende bunu canı gönülden destekliyorum, dediğiniz gibi ortada henüz bir proje yok ya da var ve biz bilmiyoruz, İBB her zamanki gibi ketumluğu ile "halkın bilmesine gerek yok" düşüncesinde ise fena, yok eğer ihmal varsa daha kötü, ya da balondu tutamadık uçtu ise çok çok kötü :) bir pesimist olarak benim görüşlerim bunlar gönül isterdiki "umarım çizimler devam ediyordur Kartal harika bir yer olacak bitince" diyebileyim ama maalesef karakter işte :) Diğer taraftan evet Kartal Anadolu yakasının bence gözardı edilen ama büyük bir potansiyeli olan, sanayi bölgelerine daha yakın olması sebebi ile ticaretin daha canlı, çarşı pazarın daha farklı olduğu bir yer, Tuzla da çalışırken banka ile işim olduğunda Kartal a gitmeyi tercih ederdim açıkçası ;) Evet konu dışına çok fazla açılmayalım diyorum, bu konular farklı forumlarda tartışılıyor nasıl olsa.

“Toplu Ulaşım Sistemleri İncelemeler” sayfasına dön