ist-L.07 » Tepealtı Otopark Çözümü

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-L.07 » Tepealtı Otopark Çözümü

Mesaj gönderen Esat » 16 Nis Pzt, 2012 17:41

İstanbul için yeni projeye başlanmış, tabii haberin başlığı ile benim verdiğim başlık ve içerik biraz farklı ama malum sansasyonel başlık atmak moda ya :) salladım gitti, aslında çok edepsiz bir başlık atacaktım mecazlı tarafından sonra küsersiniz çok ayıp site deyip girmezsiniz diye çok korkuverdim. Zaten iyice blog sitesine döndü :) yakında tüm içeriği bir bloga taşıyarak öyle hizmet vereceğim siz sevgili İstanbullulara.

Sayın Başkan Kadir Topbaş, yeni bir projenin fikir babası daha olmuş. Malum İstanbul'da İSPARK şirketi artık otoparkların sahibi, bana göre pek çok yanlış tarafı olan bu şirket uygulamasında belki de doğru bir şey bu fikir aslında. Başkan bu seferde İstanbul'un yamaç semtlerinde yer altı otoparkları yapılabileceğini düşünmüş ve konu projelendirilmeye başlanmış. Bunun gerçekten dik yamaçlı semtlerde işe yarayacağını düşünüyorum ama kapı önüne araba park edenlerin önüne geçmekten başka bir işe yaramayacak gibi çünkü düşünülen yerler Boğaz Kıyısı yani Jipinizi sokağa değil garajımıza bırakın gibi bir hizmet. Umarım varoşlara doğruda yayılırda en azından kentin ana arterleri üzerinde park yasağı konulur. Ha üzgünüm İSPARK ana artelerde park yasaklansın diyerek sizin ekmeğinize mani olma gibi bir şeye sebep oluyorum ama yani kaldırılan değnekçilerden farklı bir iş yapmıyorsunuz sonuçta. :) Kentin en büyük sorunu parklanma ama gel gelelim her caddeyi bizzat belediye otopark olarak işletiyor.

Çocukluğumdan beri bilirdim her binanın otopark yapması zorunlu diye büyüklerimiz konuşurdu, eşşek kadar adam oldum öğrendim ki, cezasını ödersen yapmak zorunda değilmişsin :) bu konuda bir anımda var, adamın biri binanın girişindeki çukuru bana burası otopark girişi diye göstermişti, ama araba inip çıkması imkansız, ne olacak dedim, "hiç ruhsatı alında üstüne bir zemin betonu atıp kapatacağım, kömürlük olarak kalacak" dedi, yurdum insanında çare tükenmez. Şimdi bu konuda artık kesinmişmiş, kanun çıkmışmış, kesin uygulanacakmışmış. İyi, o zaman önce bizzat yine belediye şirketi olan KİPTAŞ yaptığı konut bölgelerinde her binaya özel yeterli sayıda otopark inşa etsinde iyi örnek olun bu kaka müteahhitlere.

Hep eleştirmeyeyim tabii, İSPARK'ın kayıt dışı ekonomiyi önleme, sokakların ne idüğü belirsin insanların eline kalmasındansa devlet eline (en azından gündüzleri) kalmasına yaptığı katkı muhakkak, umarım kazanılan paralar daha çok büyük yer altı otoparkı olarak geri döner. Haber içeriğinde göreceksiniz genelde projeler hep parası olanın parasını almak yönünde, yani marinalar, heliportlar inşa etmek gibi. Biraz da arabası olan garibanları düşünün ya :) Yapın mahalle aralarına büyük otoparklar, koyun sonra park yasağını, 1 ay her gün ceza kesin, bak nasıl çekiyorlar o park yerlerine, bakın nasıl daha yaşanılır bir kent oluyor İstanbul.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/tepeler- ... =OtherNews
İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş, İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik’e, “Eğimli bir şehirde yaşıyoruz. Yamaçların içini açıp otopark yapalım” demiş. Bir anlamda “yedi tepenin” içi otopark olacak. Mühendisler şimdi projeyi hayata geçirmek için çalışıyor.

250 bin civarında. Araç sayısıyla kıyasladığınızda çok yetersiz. Bu, yılların birikimi. Biz şehircilik terimini 20 - 25 yıldır konuşuyoruz. Şehir planı faaliyetlerinin geç gelişi, yollarımızın, otoparklarımızın da gelişmesine engel olmuş.

Kadir Bey (Topbaş), “Topografik olarak eğimli bir şehirde yaşıyoruz. Bu yamaçların içinde yer açıp otopark yapalım. Bir de yeraltı otoparklarını artıralım” dedi. Bununla ilgili olarak Büyükşehir’deki etüt ve planlama bölümüyle bizim arkadaşlarımız çalışıyor. Boğaz’daki dik alanlardaki Hazine’ye ait, kamuya ait olan büyük alanlardaki yamaçlar olacak diye tahmin ediyorum. Otoparklar yamaçların içinde olacak. Dışarıdan baktığınızda görmeyeceksiniz. Araç yamacın içindeki otoparka girecek, tam otomatik sistemde park edecek. Aracı çağırdığınızda 90 saniyede gelecek, otomatik sistemde.

etoksoz

Yeraltı Otoparkları

Mesaj gönderen etoksoz » 19 Nis Prş, 2012 10:17

Benim düşünceme göre, güzel bir proje ve uygulanmaya hızlıca başlanmalıdır. İstanbul'da ara yolları %50 kapasiteyle kullanıyoruz. Hiç park edilmese demek ki iki katı ara sokak/cadde kapasitesine teorik olarak ulaşacağız.
Bu arada ispark uygulaması maaşlı değnekçilik mesleğini oluşturdu. Hatta Fenerbahçe de resmi değnekçilerle gayri resmi olanları kardeş kardeş tüm kaldırımları paylaşmaktalar.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Nis Prş, 2012 12:17

İstanbul'da ara yolları %50 kapasiteyle kullanıyoruz. Hiç park edilmese demek ki iki katı ara sokak/cadde kapasitesine teorik olarak ulaşacağız.
Aslında sokakta ya da caddede park yeri olmamasını doğru bulmuyorum ama söz konusu İstanbul ise maalesef sokak ve cadde kavramımız çok farklı. Daracık sokak ve caddelere sahip olduğumuz için haklısınız, yüzde 50 daha fazla alana sahip olacağız, belkide bu şekilde bazı caddelerde daha doğru parklanma çözümleri de oluşturulabilir.
Bu arada ispark uygulaması maaşlı değnekçilik mesleğini oluşturdu.
Geçen verdiğim linkte kendileri zaten söylüyorlardı, bu kişileri işe aldıklarını ve çalıştırdıklarını, eğer gerçekten böyle bir durum ortaya çıktı ise ben bunu tebrik ederim, evet halen söylediğiniz gibi illegal çalışanlarda var ama en azından büyük bir kısmı daha doğru düzenli bir işe de kavuşmuş oldukları anlamına gelir.

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön