tr-TS.09 » Bilet Fiyatları Kıyaslaması

Büyükşehirler ve AB Toplu Taşım Ücret Kıyaslaması

Ülkemizde Pahalı
7
39%
Ülkemizde Ucuz
5
28%
Aynı Oranda
3
17%
Fikrim Yok
3
17%

Toplam oy: 18

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 23 Ağu Cmt, 2014 18:26

Esat yazdı:İstanbul' da istanbulkart sız gezmek aptallık gibi bir şey, tek biniş 4 tl ama istanbulkart ile 2,15 tl, bence gayet hesaplı ayrıca 2 saat içinde 5 aktarmaya da indirim veriyor. Mesafeye göre ücret metrobüste var orada da başta tam kesiyor ama indiğiniz yerde kartı tekrar okutup ücret iadesi alınıyor, bir de SGH ya giden otobüsler çift bilet kesiyorlar, yani 4,30 diğer türlü tek binişlik kartlar da geçmiyor sanırım ya da iki tane basmak gerekiyor olabilir. Ben bugün vapura jetonla binmek zorunda kaldım, bir kere de Marmaray a eh o zaman 4 tl bayılınca üff diyorum :)
Abi,

4. Levend - Sabiha Gökçen arasındaki E-3 hattı, üç biletli, 6,45 TL..

İstanbul'da toplu taşıma aşırı pahalı olmamakla birlikte, Beşiktaş-Mescidiselam arasındaki çift katlıların 3,65 TL olmasını, ama Yeşilpınar-Zincirlikuyu arasındaki çift katlıların 2,15 TL olmasını da anlayamıyorum..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ağu Cmt, 2014 18:29

E-3 e bir kere bindim, bugünde binmeyi düşündüm ama 45 dk. vardı hareket etmesine :) vazgeçtim, iyi ki geçmişim diycem ama çok bir şey fark etmedi, ben yine Taksim e varabilmek için aynı parayı ödedim.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 23 Ağu Cmt, 2014 18:40

fcinar yazdı:Ahh ah, şu Marmaray'a binemedim daha. YHT acık daha ilerlese vallaha gidecem de, Pendik'te kalması beni düşündürüyor!!!
Haklısın, ama Marmaray'la YHT'nin kavuşmasına daha çok varmış.. :)

Pendik'te iner inmez bir İstanbulkart almak ve içine en az 10 TL yüklemek lazım..
İETT ile Pendik Gar-Kartal Metro: 2,15 TL
Metro ile Kartal-Ayrılık Çeşmesi: 1,45 TL
Marmaray ile Ayrılık Çeşmesi-Yenikapı: 1,50 TL (vapur tarifesiyle aynı)
Metro ile Yenikapı-Taksim: 0,85 TL
Pendik Gar-Taksim Toplam: 5,95 TL

Marmaray'ın her durağında inip tek tek incelemeni öneririm.. Kazlıçeşme'de indiğin yerden bir sonraki trene de binersin, biraz etrafı seyredip..

M2 hattında, Haliç Köprüsü'nü incelemek istersen Haliç durağında ineceksin.. Diğer yöne gitmek istersen turnikeden çıkmak ve yeniden ücret ödemek durumunda kalırsın.. Ödememek için turnikeden çıkma ve bir sonraki trenle devam et.. Bir sonraki durakta diğer perona geç ve yine trene bin..

Para ödemeden Haliç durağının karşı peronuna da geçmiş olursun böylece.. :)

Zaten raylı sistem incelemesine geldiğin için vaktinin bol olduğunu varsaydım.. :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ağu Cmt, 2014 18:48

Engin Y yazdı:M2 hattında, Haliç Köprüsü'nü incelemek istersen Haliç durağında ineceksin.. Diğer yöne gitmek istersen turnikeden çıkmak ve yeniden ücret ödemek durumunda kalırsın.. Ödememek için turnikeden çıkma ve bir sonraki trenle devam et.. Bir sonraki durakta diğer perona geç ve yine trene bin..

Vay, vay... :) İstanbul adama neler yaptırıyor :D

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 23 Ağu Cmt, 2014 21:43

Esat yazdı:
Engin Y yazdı:M2 hattında, Haliç Köprüsü'nü incelemek istersen Haliç durağında ineceksin.. Diğer yöne gitmek istersen turnikeden çıkmak ve yeniden ücret ödemek durumunda kalırsın.. Ödememek için turnikeden çıkma ve bir sonraki trenle devam et.. Bir sonraki durakta diğer perona geç ve yine trene bin..

Vay, vay... :) İstanbul adama neler yaptırıyor :D
Aynen abicim.. :)

Yenikapı uzatması nispeten yeni açıldığı sıralarda Şişhane'de işim vardı..
Biraz erken çıktım, hadi dedim şu yeni köprüyü göreyim..
Köprüde indim, biraz bakındım, tam karşı perona geçicem, baktım ki turnikeden çıkmam gerek..
Bunun için para vermem dedim, bir sonraki trene binip Vezneciler'de indim.. (Vezneciler daha iki gün önce açılmıştı..)
Karşı perona geçip bindim yeniden trene ve yine Haliç'te indim..
Karşı perondan Tarihî Yarımada'nın görünüşüne baktım biraz ve bir sonraki trenle Şişhane'ye gittim..

Yani, normalde tek trenle, karşı perona geçiş paralı olmasaydı iki trenle gideceğim yolu, köprü incelemesi nedeniyle dört trenle, ama tek ücret ödeyerek yaptım.. :)

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 24 Ağu Pzr, 2014 00:35

Esat yazdı:
fcinar yazdı:Ahh ah, şu Marmaray'a binemedim daha. :D YHT acık daha ilerlese vallaha gidecem de, Pendik'te kalması beni düşündürüyor!!!
4 dk lık yolculuk için değmez :D:D
:lol: :lol:

Marmaray bahane Boğaz şahane... 8)
(3 gece 4 günü aşmamak şartıyla çok güzel memleketiniz var.) :wink:

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 24 Ağu Pzr, 2014 00:40

Engin Y yazdı:
fcinar yazdı:Ahh ah, şu Marmaray'a binemedim daha. YHT acık daha ilerlese vallaha gidecem de, Pendik'te kalması beni düşündürüyor!!!
Haklısın, ama Marmaray'la YHT'nin kavuşmasına daha çok varmış.. :)

Pendik'te iner inmez bir İstanbulkart almak ve içine en az 10 TL yüklemek lazım..
İETT ile Pendik Gar-Kartal Metro: 2,15 TL
Metro ile Kartal-Ayrılık Çeşmesi: 1,45 TL
Marmaray ile Ayrılık Çeşmesi-Yenikapı: 1,50 TL (vapur tarifesiyle aynı)
Metro ile Yenikapı-Taksim: 0,85 TL
Pendik Gar-Taksim Toplam: 5,95 TL

Marmaray'ın her durağında inip tek tek incelemeni öneririm.. Kazlıçeşme'de indiğin yerden bir sonraki trene de binersin, biraz etrafı seyredip..

M2 hattında, Haliç Köprüsü'nü incelemek istersen Haliç durağında ineceksin.. Diğer yöne gitmek istersen turnikeden çıkmak ve yeniden ücret ödemek durumunda kalırsın.. Ödememek için turnikeden çıkma ve bir sonraki trenle devam et.. Bir sonraki durakta diğer perona geç ve yine trene bin..

Zaten raylı sistem incelemesine geldiğin için vaktinin bol olduğunu varsaydım.. :)
Aynen not ettim, çok çok teşekkür ederim...:D

Yanlız gelmeden önce buraya yazar; birkaç öneri daha alabilirim. :roll:

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Ağu Pzr, 2014 11:06

Aynen not ettim, çok çok teşekkür ederim...

Yanlız gelmeden önce buraya yazar; birkaç öneri daha alabilirim.
Elbette.. Eskişehir'de iyi çibörekçi yoksa, İstanbul'daki çibörekçileri falan sorabilirsin.. :)

Şaka bir yana, gelmişken vapura da bin bence.. Taksim'de İstiklal Caddesi'nde dolandıktan sonra, Gümüşsuyu'ndan Dolmabahçe'ye inebilirsin, oradan da on dakikada Beşiktaş'tasın..
Taksim'den Dolmabahçe'ye fünikülerle de inebilirsin, eğer görmediysen, ama çok görülesi bir şey değil bence.. Zaten Taksim'de metrodan yer yüzüne çıkarken, fünikülerin nasıl bir cihaz olduğunu turnikelerin yanından görebilirsin.. Güzelim Tarihî Tünel'in yanında pek bir numarası yok bence..

Beşiktaş-Kadıköy Vapuru, Güneş Sistemi'nin en güzel vapur hattı.. :)

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 07 Nis Sal, 2015 22:39

Dünyanın en pahalı ikinci bileti
Aşırı vergiler nedeniyle dünyanın en pahalı benzin ve mazotunu kullanan Türkiye, bir rekora da toplu taşımada imza attı.

Başta 15 milyonu aşkın insanın yaşadığı İstanbul’da olmak üzere son 6 yılda toplu taşıma ücretlerine gelen yüzde 100'ün üzerindeki zam, Türkiye'yi dünyada toplu taşımanın en pahalı olduğu ikinci ülke haline getirdi. Ülkelere göre asgari ücretlilerin maaşının ne kadarının şehir içi yol harcamalarına gittiğini gösteren veriler üzerinden yapılan hesaplamada Türkiye en kötü ikinci ülke çıktı. Türkiye'de 370 dolar tutarındaki (949 TL) bir asgari ücretlinin maaşının 66.4 dolarını (170 TL) aylık toplu taşıma harcamasına verdiği ortaya çıktı.

Ulaşım Belçika’dan 6 kat daha pahalı

Türkiye, asgari ücretli çalışanların maaşlarının yüzde 17.9’unu aylık ulaşıma harcamasıyla yüzde 23.6'yla lider durumda olan Brezilya'nın arkasında yer aldı. Ekonomileri ve demokratik sorunları da benzer olan bu iki ülkeyi yüzde 12.4'le Malezya ve yüzde 10.6'yla Çin takip etti. Gelişmiş ülkelerde ise toplu taşıma harcamalarının asgari ücretle çalışan dar gelirlilerin harcamaları içinde çok düşük paylar tuttuğu görüldü. Örneğin Belçika'da bin 637 dolar maaş alan asgari ücretli maaşının sadece 70.9 dolarını ulaşıma harcıyor. Yani bir Belçika vatandaşı toplu taşıma için gelirinin sadece yüzde 3.2'sini kullanıyor. Avrupa Birliği ülkelerinin tamamına yakınında aylık zorunlu ulaşım giderleri asgari ücretin yüzde 5'inin altında kaldı.

Brezilya'da isyan zammı iptal ettirdi

Dünyanın en pahalı ulaşım ücretlerinin uygulandığı Brezilya'da halk 2013 yılının Haziran ayında toplu taşıma zamlarına karşı isyan bayrağını açtı. Asgari ücretli çalışan birinin maaşının yüzde 24'ünü ulaşıma harcamak zorunda kaldığı Sao Paolo'da bilet fiyatları 3 realden 3.20 reale çıkınca yüzbinlerce kişi sokağa döküldü. Gelir eşitsizliğine isyan eden halkın tepkisi sonrası belediye yaptığı zammı geri almak zorunda kaldı.

Mahkeme zam iptaline ‘hayır' dedi

İstanbul'da belediye otobüsü ve metrobüs ücretleri son 6 yılda yüzde 115 zamla 1.5 TL'den 3.25 TL'ye yükseldi. Aynı sürede toplam yüzde 50 olan enflasyonu katlayan bu artışlar muhalefetin de gündemine geldi. Son zamlar CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından mahkemeye taşındı. Tanal'ın ulaşım zammının iptali için açtığı dava ise Ocak ayında İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nce reddedildi. Mahkeme, milletvekili Tanal'ın ulaşım zamlarıyla arasında bağ bulunmadığına kanaat getirip davanın ehliyet yönünden reddine karar vermişti. Kararın ‘siyasal' olduğunu vurgulayan Tanal, kararın sosyal hukuk devletine aykırı olduğunu söyleyip bir milletvekilinin Anayasanın hükümleri uyarınca içeriden ve dışarıdan vatandaşın tüm sorunlarıyla ilgilenmesi gerektiğini söyledi.
Resim

Pahalı yolculukta tek rakibimiz Brezilya

http://www.meydangazetesi.com.tr/ekonom ... -h531.html

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Nis Sal, 2015 23:02

Almanya da asgari ucret 1800 dolar miymis? Kiyas yontemine eyvallah, dogru yontem ama ab de oyle bir asgari ucret yok.

demfaruk
Abonman

Mesaj gönderen demfaruk » 08 Nis Çrş, 2015 16:09

Esat yazdı:Almanya da asgari ucret 1800 dolar miymis? Kiyas yontemine eyvallah, dogru yontem ama ab de oyle bir asgari ucret yok.
Abi oyle bir asgari ucret var diyebiliriz. OECD'nin verileri asagidaki linkte.

https://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=RMW

Almanya'ya yakin gelir seviyesinde bulunan Hollanda veya Fransa'ya bakabilirsiniz. USD olarak yillik asgari ucret verilmis tabloda. 12'ye bolersek aylik maasi bulabiliriz. Mesela Hollanda icin 25.285/12=2107 USD ediyor. Hollanda'da yasayan biri olarak soyluyorum bu brut maas dogru.

demfaruk
Abonman

Mesaj gönderen demfaruk » 08 Nis Çrş, 2015 16:16

Ayrica Amsterdam sinirsiz "akbil" ucreti 90 EUR guncel olarak. 2280 USD (2100 EUR) brut asgari ucret alan birisi icin brut maasinin %4'u aylik ulasim harcamasi olmus oluyor. Istanbul'da ise 180 gecis (Sinirsiz Degil) icin 170 TL aliyorlar. 2015'in ilk yarisi icin brut asgari ucret 1201.5 TL ne yazikki bu da demek oluyor ki maasin %14'u ulasima gidiyor.

http://www.gvb.nl/gvb-only-abonnement

http://www.iett.gov.tr/tr/main/pages/to ... arifesi/42

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön