izm-L.07 » İzmir'de Minibüsçülere Takım Elbise

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

izm-L.07 » İzmir'de Minibüsçülere Tak

Mesaj gönderen Esat » 01 Mar Pzt, 2010 22:13

http://www.haber7.com/haber/20100301/Mi ... -sarti.php
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, kravat ve takım elbise uygulamasının tanıtımı için Bornova Adil Demir minibüs son durağında düzenlenen basın toplantısında, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile taksi, servis ve minibüslere yönelik yeni bir yönetmelik hazırladıklarını açıkladı.

Amaçlarının müşteri memnuniyeti olduğunu dile getiren Mutlu, ''İlk uygulamayı Minibüsçüler Odası'yla başlatıyoruz. Önce kılık kıyafet düzenlemesi getirdik. Artık minibüsçülerimiz yaz sezonunun başlangıcı olarak belirlediğimiz 15 Mayıs 2010 tarihine kadar takım elbise ve kravatla hizmet verecekler. Minibüslerde günlük gazeteler olacak. Minibüsçülerimiz, yolcularını 'hoşgeldiniz, nasılsınız' gibi güzel ifadelerle ağırlayacaklar'' diye konuştu.

İEOSB Başkanı Mutlu, Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içerisinde minibüsçülere yönelik, ''Psikoloji'', ''Halkla ilişkiler'', ''Yabancı dil'' ve ''Mesleki yeterlilik'' kursları vereceklerini de sözlerine ekledi.
Hepsi iyi güzelde dişe dokunur tek iş son paragrafta yapılması planlananlari onun içinde de "yabancı dil" :) ya bırakın bu işler, insanlara doğru düzgün Türkçe konuşmayı öğretin, hesapladım 17 sene okula gitmişim -çift dikiş açık öğretim olunca :D- hala Türkçe de şapkalı harf varmı yokmu kavgası yapıyoruz, göya biz okul okuduk. Birbirimize hitap etmeyi bilmiyorsak, saygılı konuşmayı bilmiyorsak, sen adamı bütün gün araba tepesinde tut boğazına bir de kravat takıp iyice daralt sonra gel de turiste ingilizce konuş, bence o adam sadece iki kelime öğrenir sürekli onu söyler ben o kelimeleri burada yazmayayım. Diğerleri de gerek minibüs, gerekse diğer toplu taşıma aracı şoförleri için sadece yüzeysel olacaktır, yani psikoloji? Ne öğreteceksiniz merak ettim vallahi, insan psikolojisi, yüz tanıma sanatı, mimiklerden tepki ölçme falan mı, e ayrıca çocuk ve yaşlı psikolojisi de öğretin, yok diyorsanız minibüsleri kaldırıp bu arkadaşları bakım evlerinde görevlendiricez tamam ama diğer türlü herhalde bir firma bu eğitimlerden parayı kaldıracak, adamlarda boşu boşuna mesailerinden ya da boş vakitlerinden olacaklar.

Her şeyimiz şekil, elbiseden başlamışız orada da kalırız, inşallah ilkokullardaki gibi tek tip elbise şartı getirip onlarıda gidip şu firmadan alacaksınız demezler.
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 22:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 02 Mar Sal, 2010 06:43

O şapka işini kimse bilmiyor. Ben "kaldırıldı" diye biliyordum, % 100. Burada üniversitede bir profesör, yok efem, TDK tam kaldırmadı, kaldırdıktan sonra yarım yamalak yeniden getirdi, ama kimse anlamadı ... dedi. Eh, o adam türkolog, bilecek yani. Hakikaten kimse bilmiyor. Ben şahsen çoğu şapkayı kullanıyorum, hepsini kullanmasam bile, eskiye bakarsak, aslında tüm elif harflerine şapkalı a yazmamız gerekirdi. Ama o şapkalar artık zaten politikum bile oldu yahu. Neyse.

İşte Türkce öğreteceklerse, yabancı dil ... doğru demişler ya ;-) Adamlar hepsi Doğulu değil mi? Hani, Deutsch als Fremdsprache diye bir tabir var ya ... Türkisch als Fremdsprache da belki oturtulabilir, heheh :-)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Mar Sal, 2010 23:17

O iş için geç kalındı bakma işine gelen gayet güzel Türkçe anlıyor bunlar başka konular Başar :) diğer taraftan İstanbul' da taksiciler için kurs yapıldı, ya adamlar gülüyorlar dalga geçiyorlar kendileri bile, bir işe yaramayacağını onlarda biliyor. Bunlar kusura bakmayın ama aptalca uğraşlar, sen adama güzergahından çıkmamayı öğretebiliyormusun? Hayır, sen adama trafikte kurallara uymayı öğretebiliyormusun? Hayır, daha kaç tane sıralayayım bu hayırların arkası bitmez, ammmaa Kravat takınca her şey çözülür, yeter ki kravat çözülmesin.

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön