tr-D.07 » Türkiye-Ermenistan Demiryolu hattı mı?

Mehmet Kasım
Seyyah

tr-D.07 » Türkiye-Ermenistan Demiryolu hattı m

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 15 Eyl Sal, 2009 11:43

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=16148

Kars'tan Gümrü'ye kadar uzanan demiryolu hattının yeniden ulaşıma açılmasını isteyen Ermenistan'ın Polonya'daki Poznanski vagon fabrikasına Türkiye'deki demiryolu raylarına uyumlu üç yeni tren siparişi verdiği bildirildi. Polonya Radio Merkury radyosunun haberine göre, Ermenistan'ın Varşova Büyükelçisi Aşot Galoyan yetkililerle anlaşma imzaladı. Gazeta Wyborcza ise Ermenistan'ın siparişinin fabrikayı kriz ortamından kurtardığını yazdı.

Kars-Tiflis-Bakü Projesinden sonra aklı başına gelmiş ermenistanın. Zaten Kars'tan Baküye gdecek trenin Ermenistan'a geçmeyip yukarıdan dolanması ekstra mesafe katetmek demekti. Bu hat iyi olur. Ekonomi o bölgede canlanır.

Ermenilerden tren açılımı gelmiş :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Eyl Sal, 2009 11:45

Bencede iyi olur, komşular ile bu tip çalışmaları arttırarak devam ettirmeliyiz. Haberde dikkatimi çeken Türkiye demiryollarına uygun tren alımı demişler, sanırım Ermenistan'da Rusya gibi farklı genişlikte demiryolu hatları var ama ölçüsü nedir bilmiyorum bak, acaba dar hat mı? Bir araştırmak lazım bu konuyu.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 15 Eyl Sal, 2009 12:36

Rusya ve eski Sovyet ray arası dar değil, geniş. Ermenistan (neden herkes, biz dahil, Ermenistan diyor da, Hayastan demiyor(uz)?) 1.520 mm ray arasına sahip.

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 15 Eyl Sal, 2009 12:36

Gümrü, Ermenistan
Bağlantı için tıklayın

haritada baktım Kars ile Gümrü arasında tek ray bir demiryolu hattı var. Gümrüden ileriye doğru da gidiyor. Gümrü-Tiflis bağlantısı ile kuzeye gidiyorlar mı bilemiyorum. Gümrü sınırımıza çok yakın bir bölge. Erivan başkentlerine bağlantı varmı acaba?

Ermenistana mal satalım. Bakir bir pazar.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 15 Eyl Sal, 2009 17:13

Benim bildiğim Erivan dan Tiflis e demiryolu var , bütün hatlar elektrikli ve bir Rus şirketi işletiyor.Ayrıca İran ile de demiryolu inşaatı için anlaştıklarını bir yerlerde okumuştum.

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön