tr-TS.09 » Ulaşım Projeleri Haber ve Bilgilendirme Hataları

Mehmet Kasım
Seyyah

tr-TS.09 » Ulaşım Projeleri Haber ve Bilgilendirme

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 01 Haz Pzt, 2009 12:02

Bu başlıkta yanlış bilgi verenleri örnekleri ile ortaya koyacağız. Hem ilgili kurumlardan hemde medyadan örnekleri buraya alalım. Bugün çıkan bir haber. Sabah Gazetesi'nden; Kadir Amca muhallebi ısmarlamış bu muhabire galiba :)

http://www.yapi.com.tr/Haberler/parisin ... 69426.html

Alıntı: 29 Mart yerel seçimlerinde İstanbul'u ikinci kez yönetmeye hak kazanan ilk başkan olan Kadir Topbaş, yeni dönem projelerini ve merak edilenleri Sabah'a değerlendirdi. Marmaray ve metro çalışmalarını hızla devam ettiren Başkan Topbaş'ın şehrin çehresini değiştirecek 'vizyon projeleri' de var.

Not: Marmaray'ı Ulaştırma Bakanlığı yapıyor :):):)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Haz Pzt, 2009 12:04

Evet iyi olabilir bu başlık ben uygun forum altına taşıyayım, bu tip konuları bende çok yakalıyorum, İBB gibi güvendiğimiz bir kuruma yakışmayan bu tip beyanlar çok fazla mevcut, biraz zorlayalım bakalım belki şu haber metinlerini yazanlar ya da belediye bültenlerini hazırlayanlar kendilerine çeki düzen verir ya da kulakları çekilir.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 01 Haz Pzt, 2009 12:06

2.Örnek Cumhuriyet Gazetesi'ne mülakat veren Haluk Gerçek Hocadan:

http://www.yapi.com.tr/Haberler/maliyet ... 69385.html

Alıntı:Raylı sistemde kullanılan araçların da yabancı ülkelerden satın alındığına dikkat çeken Gerçek, “Dünyada raylı sistem araçları üreten büyük firmalar sayılıdır. Ama onlarla lisans anlaşmaları yaparak Türkiye’de birlikte ortak üretime başlanabilir. Zamanla tamamen yerli üretime dönülebilir. Aynı şey metrobüs araçları için de geçerli olabilir” dedi.

Açıklama: Adapazarı'nda açılan fabrika ile "EUROTEM" raylı sistem araçları Korelilerle birlikte imal ediliyor. Bir diğer örnekte RTE Serisi Ulaşım A.Ş. tarafından üretiliyor. Haluk Amca bunlar hiç olmamış gibi kendisi Amerika'yı yeni keşfetmişde bizleri aydınlatıyor gibi anlatıyor. Klasik "akademisyen tavrı".

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Nis Sal, 2012 10:00

sözü hiç uzatmadan esata havale ediyorum :) o n'apıcanı biliyor. alıntıya dikkat. ben raytürk haber sitesinde düzelterek yayınladım. ama bir çok haber kuruluşu aynen kopyaladı.

işte size tramvaylarda yeni bir teknoloji: "Katering sistem" :)

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber ... wsID=20168
Beyoğlu Nostaljik Tramvay Hattı
22 yaşındaki Nostaljik Tramvayın, besleme havai hattında kablolar sürtünme sebebiyle incelmiş ve gergi telleri yorgunlaşmıştır. Mevcut rayların taban kısımlarında korozyon oluşmuştur.
Hattın bazı yerlerinde kırılmalar ve makas bölgelerinde aşınmalar mevcuttur.
Çalışma kapsamında raylar ve Katering sistem halat ve gergileri değişecektir.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Nis Sal, 2012 10:38

Vay be, çay simit catering mi yapılacak şimdi? :-)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Nis Sal, 2012 11:22

Harikaymış ya, ne diyeyim araç içinde hangi kapının açılacağı, hangi istasyonun geleceğini ve reklam lcd ekranlarının mucidi İBB tramvaylarda Katering ile çığır açıyor. Sıcaklardan ne istersiniz efenim? Ara soğuk, meze, yanlız alkollü içecek yok bizde, üzgünüz :D:D

Çok ciddiyim İBB, vallahi billahi, bak derseniz Esat yuvana dön, sana bu işleri vericez bize böyle haberleri düzeltecek, yayınlayacak bir halkla ilişkiler elemanı lazım bak uzman demiyorum, çünkü sallasam halkla ilişkiler uzmanına çarpar orada, gelirim çalışırım, para da anlaşırız sorun değil üzmem sizi.

Mehmet Kasım
Seyyah

ayıp olmasın diye gaf dedim

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Nis Sal, 2012 12:00

dalgamızı geçelim :)

http://www.rayturk.net/ibb-yazdi-meyda- ... ring-oldu/
İBB yazdı, medya haber yaptı: Katener nasıl katering oldu ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyoğlu-İstiklal Caddesi Altyapı ve Düzenleme Çalışmaları kapsamında bir basın duyurusu yayınladı. Yayınlanan basın duyurusunu hiç irdelemeden alıntılayan bir çok medya kuruluşu İBB’nin yaptığı inanılmaz gafı aynen yayınladılar. Peki gaf ne idi?

Aşağıdaki linkte İBB tarafından yayınlanan haberin içeriğine erişebilirsiniz.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber ... wsID=20168

Haberde gafa imza atılan bölüm ise burada:

“22 yaşındaki Nostaljik Tramvayın, besleme havai hattında kablolar sürtünme sebebiyle incelmiş ve gergi telleri yorgunlaşmıştır. Mevcut rayların taban kısımlarında korozyon oluşmuştur.

Hattın bazı yerlerinde kırılmalar ve makas bölgelerinde aşınmalar mevcuttur.

Çalışma kapsamında raylar ve Katering sistem halat ve gergileri değişecektir.”

Görüldüğü gibi tramvay hattındaki katener sistemleri haberde “katering” olarak ele alınıyor. Yapılan gaf fazla söze gerek bırakmıyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Nis Sal, 2012 12:05

Bunu bir başlığımız vardı "yanlış bilgilendirmeler" diye oraya alıntılamak lazım. Hatta kanıtınıda koymak lazım

Resim

Mehmet Kasım
Seyyah

katenere katering diyen ulviler basmış sektör

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Nis Sal, 2012 12:27

birçok medya da aynen kopyaladı bunu bi print screen de benden. şapkalar düşsün :)

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Nis Sal, 2012 12:35

Katering sistemi??? Taşıyıcı sistemimi kast ediyorlar acaba? Tufaya biz düşmüş olmayalım?? Koskoca İBB yanılıyor olamaz herhalde. :D:D
En son Esat tarafından 15 May Sal, 2012 11:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Nis Sal, 2012 12:56

Esat yazdı:Katering sistemi??? Taşıyıcı sistemimi kast ediyorlar acaba? Tufaya biz düşmüş olmayalım?? Koskoca İBB yanılıyor olamaz herhalde.
ifade bu. halat ve gergiler katener sistemle ilgili şeyler.
Çalışma kapsamında raylar ve Katering sistem halat ve gergileri değişecektir.”

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 May Sal, 2012 11:43

Bir düzeltmede Ulaşım A.Ş. den istedim tiwittır hesapları üzerinden, orda herkes görüyor yazılanı dolayısı ile düzeltilir tahmin ediyorum.

Resim
Resim

İşletmeci kendi hattında işletmedeki istasyonu yazmamış acaba yeterli yolcu yoğunluğu yok diye istasyondamı yok hükmünde? :D

Bir de neden sadece Eyüp Teleferiği var başlıkta, diğeri Teleferik değil mi? Onun başı kel mi? Halbuki ilk gözağrımız, yani Maçka-Taşkışla teleferiğinin ağrına gitmişmidir bilmiyorum.

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön