tr-TS.09 » Toplu Taşımacılık ve CoVid-19 Konuları

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: tr-TS.09 » Toplu Taşımacılık ve CoVid-19 Konuları

Mesaj gönderen Esat » 15 Nis Çrş, 2020 11:46

Teorik olarak bu olay üzerinden hayatımızı yeniden düzenlememiz gerekiyor, bu bir gerçek. Fakat ben yapılanların kalıcılığı konusunda tereddütlüyüm, özellikle de ülkemiz için, çünkü en aklı başına olanımız bile maalesef garip ve saçma hareketler yapmaktan geri durmuyor. Ben toplumumuzun daha duyarlı ve tedbirli olmasını isterdim ama ben bile anca kapalı bir yere girerken maske takıyorum mesela, ellerimi sık yıkıyorum ama kolonya kullanımına alışamadım bir türlü, sokağa atlayıp luppo almasak bir market çarşı işimiz illa ki oluyor.

Toplu taşıma özelinde söylediklerinin olacağını düşünmüyorum, sadece maske zorunluluğunun uzun süre devam etmesini bekliyorum, bir süre sonra mecburen sosyal mesafe kuralı esnetilecek, çünkü söylediğin gibi bir zenginlik yok, kimse de yok dünyada. Dolayısı ile tedbirler kişiseldir denilecek, sadece maske kullanımı zorunluğu getirilir, araçlar gümüş iyon dezenfeksiyonu rutin hale getirilir, bunun dışında yapılacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 17 Nis Cum, 2020 13:29

İzmir’in metro istasyonlarında maskematik dönemi: https://www.egedebirgun.com/izmir-in-me ... emi/32488/
İzmir Büyükşehir Belediyesi yurttaşların tıbbi maskeye ücretsiz erişimini kolaylaştırmak için metro istasyonlarına maskematik yerleştirmeye başladı. Uygulamanın ilk adresi Konak Metro İstasyonu oldu. Maskematiği kullanan Başkan Tunç Soyer, "Önceliğimiz İzmir halkının sağlığı" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi koronavirüs salgını nedeniyle kamusal alanlarda maske kullanımının zorunlu hale gelmesi üzerine yurttaşların tıbbi maskeye erişimini kolaylaştırmak için metro istasyonlarına maskematik yerleştirilmeye başladı. İlki Konak Metro İstasyonu’nda hizmete giren maskematik hafta başından itibaren 10 istasyona daha koyulacak.

Metro yolcuları İzmirim kartla yolculuk bedelini ödedikten sonra içeride bulunan maskematiğe yine İzmirim kartlarını göstererek hijyen paketini alabiliyor. Bu işlemde İzmirim Kart'dan herhangi bir düşüm yapılmıyor. Paket 4 maske ve 100 mililitrelik bir dezenfektan içeriyor. Önümüzdeki günlerde dağıtımı kolaylaştırmak için paketten dezenfektan çıkarılacak, maske sayısı beş olacak. İzmirim kart kullanıcılarının hafta bir kez hijyen paketi alabilecek.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Nis Cum, 2020 15:31

Evet bende gördüm, detaylı okumamıştım ama beğenmiştim hem fikir olarak hem de uygulama yöntemi olarak bence başarılı.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 02 Eki Cum, 2020 16:03

İBB, ulaşımda HES kodu çalışmalarına başladı: https://www.ibb.istanbul/News/Detail/37286
T.C. İçişleri Bakanlığı’nın “Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Kullanılması”na yönelik genelgesi, ilk aşamada; şehir içi toplu ulaşım aracıyla yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere kişiye özel elektronik/akıllı seyahat kart olan “Kişiselleştirilmiş İstanbulkart’ları kapsıyor.

İstanbulkart ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında entegrasyonunun sağlanması noktasında, İBB iştiraki BELBİM ile Sağlık Bakanlığı teknik ekipleri gerekli teknik entegrasyon çalışmalarına başladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından üzerinde uzlaşılacak olan entegrasyon servislerin hazır hale getirilmesinden hemen sonra, iki hafta içerisinde İBB gerekli entegrasyonu sağlayacak. Böylece İstanbul’daki şehir içi toplu ulaşım seyahatlerinde HES kodu kullanılmaya başlanacak.

Bu entegrasyonla; Sağlık Bakanlığı’nca İBB’ye iletilecek olan tanısı konmuş Covid-19 taşıyıcılarının veya bu kişilerle temasta olanların kişiselleştirilmiş İstanbulkart’ları askıya alınacak.

Tanılı ya da temaslısı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanmaya teşebbüs edenler, İçişleri Bakanlığı’na raporlanacak.

Öte yandan, İBB; şehir içi toplu ulaşım faaliyetleri için kullanılan henüz kişiselleştirmemiş durumda olan Anonim İstanbulkart’ların kişiselleştirilmesine yönelik çalışmalara başladı. Bu tür İstanbulkart kullanıcılarına, internet ve mobil uygulama ve kısa mesaj servisi üzerinden kartlarının kişiselleştirilmesine yönelik bilgiler ve yönlendirmeler gönderilecek.

İSTANBULKART SAYILARI

İstanbul’da toplam 34 milyon 260 bin 87 adet İstanbulkart bulunuyor. Bunların 8 milyon 260 bin 87 adedi (Yüzde 24) kişiselleştirilmiş durumda.

Pandemi sürecinde İstanbulkart kullanımı düştü. Örneğin, Ağustos 2020'de aktif kullanılan İstanbulkart sayısı 7 milyon iken bunların 2 milyon 800 bini (Yüzde 40) kişiselleştirilmiş İstanbulkart’lardan oluşuyor.

6 aylık aktif kullanımda ise 4 milyon 400 bin adedi kişiselleştirilmiş İstanbulkart (Yüzde 36) olan toplam 12 milyon 100 bin İstanbulkart toplu ulaşımda kullanıldı.

İstanbul genelinde 1 yıllık rakamlara baktığımızda ise; 5 milyon 200 bini kişiselleştirilmiş İstanbulkart (Yüzde 30) kişileştirilmiş olmak üzere toplamda 17 milyon İstanbulkart kullanımı gerçekleşti.

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön