tr-D.07 » Siemens Türkiye' de Fabrika Kuruyor!

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tr-D.07 » Siemens Türkiye' de Fabrika Kuruyor!

Mesaj gönderen Esat » 21 Eki Çrş, 2015 11:13

Siemens en sonunda bir adım atmaya karar vermiş, yıllardır geldi, gelecek diye söylentiler ya da beklentiler vardı. Son dönemde de Durmazlar ile olan işbirlikleri Siemens' in bu tarafa kaydığını gösteriyordu zaten ama bölgedeki istikrarsızlık bu konudaki pek çok yatırımı vurmuştu, şimdi Siemens' in resmi olarak bu açıklamayı yapması hayırlara vesile olur inşallah :)

http://ekonomi.haber7.com/sektorler/hab ... y-uretecek
Siemens, tramvay üretimi için yaklaşık 30 milyon euro yatırımla Gebze'de yeni bir montaj fabrikası kuracak.

Şirket tarafından yayımlanan bültene göre, fabrikada üretimin 2018'de başlaması planlanıyor.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 21 Eki Çrş, 2015 11:16

Tramvay konusunda özellikle Türkiye içinde Siemens ile Durmazlar nasıl bir yol izleyecek merak ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Eki Çrş, 2015 11:20

mustafaguler yazdı:Tramvay konusunda özellikle Türkiye içinde Siemens ile Durmazlar nasıl bir yol izleyecek merak ediyorum.
Evet, merak ettiğim konulardan birisi benim de bu. Siemens eski B80 in lisansını Durmazlara sattı, hatta diğer ülkelerde HRS ihalelerine de bu araçlar Durmazlar aracılığı ile gireceği de söylendi. Bu açıdan güzel bir gelişmeydi ama şimdi kendi kuracağı bir fabrika ile ortaya nasıl bir durum çıkacak? Dün daha geniş kapsamlı bir haberde sanırım Avenio gibi bir ismi vardı, bu modelin üretimini/montajını Türkiye' de yapacaklarını dile getirmişler. O haberi de bulursak içeriğini paylaşalım.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 21 Eki Çrş, 2015 11:32

Esat yazdı:
mustafaguler yazdı:Tramvay konusunda özellikle Türkiye içinde Siemens ile Durmazlar nasıl bir yol izleyecek merak ediyorum.
Evet, merak ettiğim konulardan birisi benim de bu. Siemens eski B80 in lisansını Durmazlara sattı, hatta diğer ülkelerde HRS ihalelerine de bu araçlar Durmazlar aracılığı ile gireceği de söylendi. Bu açıdan güzel bir gelişmeydi ama şimdi kendi kuracağı bir fabrika ile ortaya nasıl bir durum çıkacak? Dün daha geniş kapsamlı bir haberde sanırım Avenio gibi bir ismi vardı, bu modelin üretimini/montajını Türkiye' de yapacaklarını dile getirmişler. O haberi de bulursak içeriğini paylaşalım.
HRS aracı için Siemens ihaleye girdi sonuç bekleniyordu. Yine Almanya'da kazandığı bir ihaleye istinaden Durmazlar karoseri imalatı yapacaktı Siemens'e. Ama Gel gelelim yurt içinde nasıl paslaşacaklar orasını bilmiyorum.

Dediğin haberi ben kopyalayım abi bir paragraftan:
Son yıllarda modern araç platformları geliştirerek başarılı bir şekilde pazara sunan Siemens’in Raylı Sistemler Bölümü Yöneticisi Jochen Eickholt, Siemens’in Türkiye’de kurduğu yeni fabrikasıyla ilgili olarak; “Avenio serisi tramvaylarımız başarısını birçok ülkede kanıtladı. Şimdi bu başarımızı global pazarda da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu hedefi de en iyi şekilde burada, Türkiye’deki fabrikamızda başaracağımıza inanıyoruz” dedi
http://www.rayhaber.com/2015/siemens-tu ... i-kuruyor/

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 21 Eki Çrş, 2015 11:35

Hatta aynı haberde şöyle bir paragraf var. Aslında az çok ip ucu veriyor gibi
Kentsel toplu taşıma sektörünün yıllık büyüme oranı şu anda yaklaşık yüzde 3 seviyesinde bulunuyor. Bilinen üreticilerin yanı sıra Doğu Avrupa ve Asya’dan gelen birçok yeni tedarikçi de tramvay piyasasına dâhil oluyor ve söz konusu tedarikçiler daha düşük üretim maliyetlerini avantaja çevirebiliyor.

Dünya pazarına hizmet sunan çok sayıda tedarikçinin Batı Avrupa dışında da üretim tesisleri bulunuyor. Siemens de kendi fabrikası ve Türkiye’deki yerel tedarik zinciriyle tramvay pazarındaki rekabetçiliğini güvence altına almayı hedefliyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Eki Çrş, 2015 11:56

Eyvallah. Hammadde erişimi anlamında asya üreticileri avantajlı gibi, amerika zaten bu pazarda yok. Ama günümüzde Türkiye ile Avrupa arasında hammaddeye erişim anlamında bir sıkıntı olmaması lazım (nakliye anlamında) ama alım gücü, diğer mali değerler açısından ben avrupalı bir üreticinin bizdeki bir üreticiye göre daha cazip fiyatlar ile hammadde alabileceğini düşünüyorum. Belki de bu avantajı biz de iş gücünün daha ucuz olması ile birleştirerek ve belki bir takım devlet destekli maddi imkanlar ile de maliyetini düşük tutacak bir politika izleyeceklerdir.

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön