tr-TS.09 » Benzin Fiyatları

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

tr-TS.09 » Benzin Fiyatları

Mesaj gönderen alabay » 17 Tem Çrş, 2013 12:23

Bu başlığa kod bulamadım, Esat, sence ne olmalı?

Okuyorum ki, benzin fiyatı artık 5,– TL’yi geçmiş. Ula, bu nasıl olur? :shock: Almanya gibi bir ülkede fiyatlar bunun yarısından az olduğu hâlde, ortalık darmadağınık. İsviçre ve Fransa, ikisi de bazı konularda buradan pahallı oldukları hâlde, benzinleri daha ucuz. Öyle doldur, istediğin gibi yak demiyorum. Ama çok merak ediyorum, hayat seviyesi Almanya’nın hiçbirşeyiyle ilgili olmayan bir ülkede, herkes o kadar tok mu, o kadar zengin mi? Millet bunu nasıl ödüyor? Püf noktası nerede? Bu işte borçlanma olmuyor mu? İflâs olmuyor mu?! Toplu taşımda da, sanırım, kanunen muaf tutmak olmadığından, problemler doğmuyor mu? Muaf derken, buralarda genelde toplu taşım bambaşka fiyatlar üzerinden benzin, mazot alır.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=429188&kn=7&ka=4&kb=7
Benzin 5 lirayı aştı!

Benzine sekiz gün aradan sonra ikinci kez zam yapıldı. Gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 95 oktan benzinin pompa fiyatları 8 kuruş artacak.

İstanbul - Gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 95 oktan benzinin pompa fiyatları 8 kuruş artacak. Böylelikle 95 oktan benzinin litre satış fiyatı 4,91 kuruşa çıkacak.

98 oktan benzinin halen 4,93 TL olan satış fiyatı ise 5 kuruş zamla 4,98 liraya çıkacak.

Bazı dağıtım şirketlerinin ise 98 oktan benzini 5,03 liradan satacağı öğrenildi. Böylelikle benzin fiyatları 5 liranın üzerine çıkmış oldu.

Benzine en son zam 8 Temmuz'da yapılmış ve fiyatlar 11 kuruş artırılmıştı. 10 Temmuz'da ise motorine 7 kuruş zam yapılmıştı.

16 Temmuz 2013
Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=429188&kn=7&ka=4&kb=7

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Tem Çrş, 2013 12:53

tr-TS yaptım, bence tüm sistemleri ilgilendiren bir konu, toplutaşım dışında başka bir kaç şey kod vermişiz ama bu daha iyi gibi.

Benzin pahalı ve saçma derecede pahalı, yani bilmiyorum biz benzini uzaydanmı ithal ediyoruz ne yapıyoruz ama bildiğim kadarı ile dünyanın en pahalısı ya da ilk 3 te falan olması lazım.

Arabam yok, olmasını da hedeflemiyorum açıkçası, çünkü araba sahibi olmak boşu boşuna bir sürü parayı sokağa atmak demek, bak ceza gelmiş, çocuğu almak için okulun önünde kaldırıma çekmişim ve orada oturan muhtemelen gebereceği günü bekleyen bir moruk camdan oturmuş milletin plakasını yazıp şikayet ediyor, 70 ile 90 € arası ceza gelecek, ödeyeceğim ama o sokağı gerizekalı bir sebepten çıkmak sokak yapıp insanlara park alanı da vermeden bir de utanmadan ahkam kesen gerizekalıları da sopalamak istiyorum, demek araba benim olsa bu cezayı bir kaç kez yemiş olacaktım, neyse başka konu bu.

Avrupa' da benzin ucuz mesela avusturya da ucuz ama 10 cent zam gelse başlıyorlar mıymıymıy konuşmaya :) binmeyin olm arabaya, kimse size zorla araba satmıyor, bence viyana da araba lüks. Avusturya da ucuz olmasının sebebi topraklarında gıdım petrol çıkmadan petrol üreten tek ülke olması sanırım, Libya petrolleri bunların elinde idi arkasında ki saçma ilişkiler yumağını dile getirmeyeceğim.

Türkiye' de vergilendirme ile ilgili galiba yüksek olma nedeni, vergi devlete gider bize geri döner buna eyvallah ama başka ülkelere bakınca insan acıyor tabii ki, geçen gün internet fiyatlarına baktım ve ohaaa diye kaldım, hatta yazdım galiba bir yerde, korkunç pahalı ve saçma bir takım özelliklere sahip adil kullanım falan, lan neyin adil kullanımı, internetim var ve cepten giriyor gibi kısıtlanıyorum, hani altyapı dünyanın en iyisi idi? kıstığına göre yetersiz.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 17 Tem Çrş, 2013 16:13

Aylık akbil 155TL, ben arabama bir depo mazot doldurursam 180 TL'ye doluyor ve hiç yapmasa 750 km yol yapıyor.

Sizce hangisi daha ucuz?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Tem Çrş, 2013 16:16

Hakan yazdı:Aylık akbil 155TL, ben arabama bir depo mazot doldurursam 180 TL'ye doluyor ve hiç yapmasa 750 km yol yapıyor.

Sizce hangisi daha ucuz?
nasıl kıyaslıyayım bilemedim Hakan ama ayda kaç depo dolduruyorsun mesela, bir de arabanı iş için mecburen mi kullanmak durumundasın mesela. Niye bunları soruyorum mecburiyetten araba kullanmak ya da geliri ile bunu karşılayabiliyor olmak mesele, yani bende şaşırmadan edemiyorum bazı şeylere ve gerçekten Türkiye' de ne kadar zenginmişiz diye soruyorum kendi kendime. :)

İstanbul'da trafik ne kadar sıkışık olursa olsun araba halen toplu taşımadan daha cazip bir araç bence.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 17 Tem Çrş, 2013 17:55

Arabanda motor yıpranmasını, bakımı ve senelik tamiratlarını da katıyor musun hesaba, Hakan?

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön