ant-TS.07 » Antalya Ulaşım AŞ'den Haberler

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu

ant-TS.07 » Antalya Ulaşım AŞ'den Haberler

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 21 May Sal, 2013 22:02

Antalya Ulaşım AŞ Ulaşımda Lider Olacak

İlk işine Antalya Hafif Raylı Sistemi Antrayın işletme ihalesini kazanarak balşlayan Antalya Büyükşehir Belediyesinin iştirak kuruluşu olan Antalya Ulaşım AŞ her geçen gün Antalya Ulaşımına ağırlığını koyuyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesinin ulaşım hizmetlerini yürüten kendi şirketi Antalya Ulaşım AŞ Antalya Ulaşımında lider oluyor
İlk olarak kendini Antalya Hafif Raylı Sistemi Antrayın işletmesini alarak duyuran Antalya Ulaşım AŞ, daha sonra bünyesine Antalya Büyükşehir Belediyesinin aldığı 40 belediye otobüsünü de katarak faaliyet alanını genişletti. Bununla da yetinmeyen Antalya Ulaşım AŞ, Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminalinin işletme ihalesini de alarak büyük bir hamle yaptı. Buna ek olarak geçmiş dönemden beri atıl halde duran 3 adet deniz taşıtının da işletmesini kazanarak geçen yaz Antalya-Kemer Deniz Otobüsü seferlerini başlatmıştı. Son olarak da Antalya Büyükşehir Belediyesine ait Nostalji Tramvayının ve Antalya Kaleiçi Yat Limanının işletmesini kazanan Antalya Ulaşım AŞ, 17 raylı sistem aracı ile 2 raylı sistem hattı, 40 belediye otobüsü, 3 deniz aracı, 1 turistik gezi otobüsü ve Antalya Otogarı ve Antalya Yat Limanı ile Antalyalılara hizmet vermeye devam ederken şimdi de Antalya'da Elektronik Ücret Toplama Sistemini kuracak.

Kartlı Sistem Ulaşım AŞ'ye geçecek.

Elektronik ücret toplama sistemi yani akıllı kart sistemi Antalya Ulaşım AŞ tarafından yeniden kurulacak. Bugüne gelene kadar 2 ayrı kartlı sistem gören Antalyalılar büyük olasılıkla 3. kartlı sistemle de tanışacak.

Antkart sistemi yüzünden yaşanana sıkıntıların ardından mahkeme kararı ile Antkart iptal edilmiş yerine A-kentin sunduğu Halkkart sistemi getirilmişti. Fakat yeni sistem de açılan dava yüzünden mahkeme kararı ile iptal edilmiş ancak yapılan sözleşmeler sayesinde halkın sıkıntı yaşamaması için kartlı sisteme devam edilmişti.

Geçen sene ise A-kentin kurduğu sistem Antalya Büyükşehir Belediye Meclisince Antalya Ulaşım AŞ'ye devredilmeye çalışılmış ancak meclis buna karşı çıkmıştı.

Akıllı Kart Sistemi Kurulacak

Tüm halk otobüsleri, belediye otobüsleri, tramvay ve raylı sistem hatlarında kullanılacak olan yeni bir kart sistemi Antalya Ulaşım AŞ tarafından kurulacak.
Antalyalının geçirdiği 2 kartlı sistem deneyimin ardından yeni kartlı sistemin özellikleri de merak konusu...
Antalya Ulaşım AŞ'nin akıllı kart teknolojisine sahip olmadığı göz önünde bulundurulursa Akıllı Kart Sistemi için kendisi ihale düzenlemesi mümkün. Böylelikle piyasadaki tüm firmaların yanında A-kent şirketinin de ihaleye girme olasılığı bulunuyor. Sonuç olarak yapılan ihaleyi A-kent alırsa sistemin güncellenmesi anlamında bir dönüşüm yaşanabilir.

Halk Otobüsleri için Araç Takip Sistemi Kurulacak

Antalya'da toplu taşıma hizmeti veren 800 civarındaki belediye ve halk otobüsleri için 7/24 kullanılabilecek araç takip sistemi kurulacak. Mevcut A-kent şirketinin alt yapısında da araç takip sistemi bulunuyor. Araç takip sistemi, güzergah ihlalleri, belediyenin toplu taşıma araçlarını günün her saati izleyebilmesi gibi birçok kolaylığı sağlıyor.

Gerektiğinde Taksi Çağrı Sistemi de kurulabilecek

Antalya Ulaşım AŞ, eğer yetki verilirse Antalya şehir merkezinde çalışan tüm taksiler için ortak bir taksi çağrı sistemi kurabilecek.

Antalya Ulaşımı Tek Elde Toplanacak

Antalya Ulaşım AŞ Elektronik Ücret Toplama Sistemi işini üzerine alırsa;
Antalya Hafif Raylı Sistem işletmesi
Antalya Nostalji Tramvayı
Antalya Otogarı
Antalya Yat Limanı
Antalya Belediye Otobüsleri
Antalya Deniz Otobüsleri
Turistik Gezi Hattı işletmesi
Akıllı Kart Sistemi
Araç Takip Sistemi
Taksi Çağrı Sistemi

olmak üzere toplam 10 kalemde hizmet vermiş olacak.
http://www.antalya-ulasim.com/antalya-u ... lacak.html
Bursa'da uyglanan kent içi ulaşımı tek bir kurum denetimine almak amaçlanıyor. Bursa'da buna kalkışıldı, ben bunu biraz eleştirdim ancak Antalya'da belediyenin ulaşımdaki payı %10 bile değilken böyle bir işe kalkışması gerçekten cesur bir hareket hem de seçim öncesi..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 May Sal, 2013 22:13

Mantıklı bir iş ama ben ŞİRKET bazında işin başında olunması ne kadar doğru buna emin olamıyorum. Raylı ve Lastikli işletme tek çatı altında olabilir yani bu işi bir kurum ya da bir şirket yönetebilir, ayrıca lastikli de olduğu gibi raylı sistemde de farklı firmalarda olabilir -teknik olarak- Antalya özelinde bakarsak her iki işletmenin de belki Antalya Ulaşım A.Ş. ye verilmesi mantıklıdır bilemiyorum, bu biraz bana kentin büyüklüğü ve sistemin büyüklüğü ile alakalı görünüyor ama ÖHO gerçeği göz ardı edilemez ve ortadan da kaldırılamaz.

Şahsi görüşüm bir tarafı belediye bir tarafı işletme ayaklı bir üst yapı olmalı derim, yani sadece bürokrat kafalılar değil de işletmeciliği de bilenlerden kurulu bir üst yapı bazı şeylere karar vermeli. Belediye, işletmeci ve halk arasında koordinasyonu sağlayıp, hem işletmenin bazı kısımlarına müdahil olacak, hem yönetimsel kararlarda söz sahibi olacak hem de halka izahat verecek bir yapı. Bu doğrudur demiyorum da böyle yapanlar var gayette iyi yürüyor neden Antalya'da olmasın diye düşündüm :)

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 26 May Pzr, 2013 16:34

Antalya'da ÖHO çok büyük 800 küsur otobüs var. Bunlarla ayrı ayrı muhattap olmak çok zor. İdare etmek ve denetlemek de illa ki biz yolcuların da bizzat tecrübe ettiği gibi zordur.

Ve Türkiye'nin 7.büyük kentinin ulaşımına talip olmak da hiç kolay değil. Eğer böyle bir şeye kalkışılırsa geniş bir teşkilatlanmaya gidilmeli, yeni kadrolar oluşturulup sistemli çalışılmalı.

Benim savunduğum şey, büyükşehirlerde İETT, EGO, ESHOT gibi kent içi ulaşımı yöneten geniş yetkili kurumların kurulması.

Şimdi Antalya şehir içi ulaşımı Antalya ulaşım aş'ye verilse mutlaka bürokratik engeller çıkacak, bazı şeyler yürümeyecek.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 26 May Pzr, 2013 17:00

Elbet kentiçin toplu taşım için doğru dürüst teşkilâtlanma gerek. Eskiden de zaten öyleydi ya. İleri gideceğimize, moderinlik namına hafif mehter yapıyoruz. Belediye içinde de bir alt kurum olur, tamamen bağımsız bir kent kurumu da. Ama şu karmaşa salata ile pek bir şey kurtarılmaz. Ama kurtarmak isteyen de yok. Öyle geldik, öyle gideriz, rahatlık meselesi.

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön