tr-D.07 » Railway İstanbul Fuarı için 3 km. Hat İnşa Ed

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tr-D.07 » Railway İstanbul Fuarı için 3 km. H

Mesaj gönderen Esat » 02 Eki Sal, 2012 19:16

Türkiye'de demiryolu yatırımlarına ayrılan bütçelerin tavan yapması ileriye dönük olarak sistem kurulumu ve araç alımlarında büyük bütçeli işlerin bekliyor olması nedeni ile pek çok üretici ve tedarikçinin ağzı sulanmış bir şekilde ülkemize baktığı bir gerçek. Bu bakış aslında sadece Türkiye değil yakın geçmişte Türkiye'nin komşuları ile ilişkilerindeki yumuşama gevşeme sürecinde bölgenin demiryolu ürün üretim ve tedarik merkezi gibi bir konuma gelmesini de sağlayacaktı ama son günlerdeki olaylar buna biraz sekte vurdu. Yine de pazarın büyüklüğü fuarcılarında ellerinin ovuşturmasına sebep oluyor. Düşünün ki Innotrans gibi bir fuarda iki Türk Fuar firması stand açmıştı, yani fuar içinde fuar satan firmaları ilk defa gördüm desem yanılmam, açıkçası garipsedim. Hatta bahsetmiştim Eurasiarail için yer kalmamış tüm standlar şimdiden satılmış diye, yine Kenan arkadaşımız sanırım bir mesaj yayınlamıştı CNR ın bu işe girişmesinden rahatsız olan bir yazar bir de yazı kaleme almıştı. CNR ın yaptığı etik veya değil bu tartışılır, bana göre değil çünkü CNR ın tarzını önceden beri pek hoş bulmam. Ama gelelim bu başlığa konu olan habere, bu habere göre TCDD işbirliği ile mevcut banliyö hattından CNR fuar alanına 3 km. lik bir demiryolu yapılacağı, bu sayede fuarda sergilenecek araçlar ile malzemelerin getirilmesi ve sergilenmesi kolaylığı sağlanacağı duyurulmuş. Bunun ayrıca gelecekteki diğer fuarlara makine getirecek firmaların işinide kolaylaştıracağı ve Marmaray'ın Atatürk Havalimanı bağlantısından bir kol olacağı da belirtilmiş. Daha bu sabah Ray Haber in bir tweet inin eleştirmiştim bu konuda, Fuarı nerede düzenleyecekler, Halkalı istasyonunun yanına çadırmı kuracaklar demiştim ama akşam gördüm ki haberi ağzıma tıkılmış. :) Buna üzülmedim aksine sevindim, yıllar önce normalde yapılması gereken bir iş iken şimdi pasta kavgası yüzünden yapılması acı ama yine de yapılacaksa eğer çok iyi.
CNR Holding, 14-17 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olan “Demiryolu Teknolojileri, Raylı Sistemler, Toplu Taşımacılık ve Altyapı Fuarı”nda (Railway İstanbul) sergilenecek lokomotif ve vagonların taşınma ve sergilenmesinde yaşanacak zorlukları göz önüne alarak dünyada benzeri olmayan bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. TCDD Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirilecek projeye göre fuar alanına kadar demir yolu hattı döşenerek katılımcı firmalara çok büyük kolaylık sağlanacak. Yeşilköy Tren İstasyonu’ndan CNREXPO’ya çekilecek iltisak (çatal) hattı yaklaşık 3 km uzunluğunda olacak ve Ekim 2013′e kadar tamamlanacak. Bu amaçla yapılacak yatırımın toplam maliyeti ise yaklaşık 10 milyon dolar olacak.

FUARA 500 FİRMANIN KATILMASI BEKLENİYOR
CNR Holding kuruluşlarından Sine Fuarcılık tarafından Ulaştırma Bakanlığı-TCDD desteğinde 40 bin metre kare kapalı alanda gerçekleştirilecek Railway İstanbul’a, çoğunluğu yurt dışından olmak üzere 500′den fazla firma katılacak. Fuarda tüm vagon, lokomotif, ray, demiryolu inşaat ve döşeme ekipmanları sergilenecek.

FUARDAN SONRA DA KULLANILACAK
CNR Holding İcra Kurulu Üyesi Özhan Carda, yapılacak demiryolu yatırımının kalıcı olacağını ve CNR EXPO’da gelecekte düzenlenecek bir çok fuarda katılımcılara büyük kolaylık sağlayacağını ifade etti. Carda, “Özellikle taşınması zor olan makina ve yatırım malları açısından demiryolu ulaşımı benzersiz bir avantaj sağlayacak. Bu hat aynı zamanda Marmaray bağlantısı ile Atatürk ve Sabiha Gökçen Havaalanları arasındaki kurulacak olan hattın da bir uzantısı olacak” şeklinde konuştu.
http://www.lojiport.com/railway-istanbu ... z28AANIbCb

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön