ist-L.07 » Bayrampaşa Otogarı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-L.07 » Bayrampaşa Otogarı

Mesaj gönderen Esat » 06 May Çrş, 2020 13:49

Bence de belediye tarafından işletilmesi doğru karar, ha yönetim tarafında yani güvenlik, temizlik şu işleri anlamında kast ediyorum başarılı olunup olunmayacağını göreceğiz ama yapılacak iyi bir iş, iyi bir model de olabilir, genelde büyükşehir otogarlarının yönetimini böyle firmalar yapıyor ve iş çığrından çıkmıştı. Türkiye'de özelleştirme denilen şey asla ve asla amacına hizmet etmeyen bir yapıdır, bana kalsa acilen pek çok sektörde devletleştirme yapılmalı.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 10 May Pzr, 2020 15:58

Otogarda yenileme çalışmaları başlatılmış: https://www.ibb.istanbul/News/Detail/36795
İBB, sokağa çıkma kısıtlamaları dolayısıyla kent genelinde düşen hareketliliği, hizmete çevirmeyi sürdürüyor. En son olarak çeyrek yüzyıldan bu yana ihmal edilen Büyük İstanbul Otogarı’nda bakım, onarım ve yenileme çalışmaları başlatıldı. Çalışmalar kapsamında asfalttan, yağmursuyu kanallarına kadar otogarın altyapısı elden geçirilecek. Toplam 55 bin ton asfalt serimi ve 35 bin metrekare tretuvar yenilemesi yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentin karayolu üzerinden dışa açılan kapısı Büyük İstanbul Otogarı’nda yaptığı yenileme çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemlerden dolayı hareketliliğin oldukça düştüğü dev tesiste, asfalt kaplama, tretuvar yenilme, yağmursuyu kanallarının onarım ve yenilenme işleri yapılıyor. Çeyrek yüzyıldan bu yana ihmal edilen otogar, baştan sona elden geçiriliyor.

İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmada, 150 bin metrekare bozuk asfalt kazınacak ve 55 bin ton yeni serim yapılacak. Asfalt serimi işi, otogarın tüm katlarında ve giriş-çıkış bağlantı kollarında yürütülecek. Yine proje kapsamında 35 bin metrekare tretuvar yenilenecek. Otogardaki araç ve yaya yollarının fiziki standartları yükseltilecek. İstanbul’un dünya kenti imajına yakışmayan bu görüntü ortadan kaldırılacak.

Öte yandan İBB, kirlilik ve yıpranmandan dolayı işlevini gereği gibi yerine getiremeyen yağmursuyu kanallarına da el attı. Çalışmalar kapsamında 3 bin metre uzunluğunda ve çeşitli çaplardaki yağmursuyu kanalları temizlenecek. Gerekli görülen yerlerde bakım ve onarım çalışması yapılacak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 May Pzr, 2020 19:41

bu işler yapıldıktan sonra bir gidip görmek lazım otogarı, oradaki esnafında ıslahı gerekiyor çünkü, her yeri babalarının malı gibi depo olarak kullanmaları, her yerin açık hava tuvaleti olması, kanallara her türlü yağ ve pislik atığın atılması, orada bir sürü sorun var. Bana kalırsa bir şekilde dışarıda bir yerde bir alan ayarlanmalı bu tamirhaneler için bu mezbeleliği o insanlar da hak etmiyorlar.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 10 May Pzr, 2020 21:55

Olabildiğince hızlı bir şekilde yeni otogarların yapılıp mevcutların yerinin yeşillik ve kültürel etkinlikler için ayrılması lazım bana kalırsa.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 May Pzr, 2020 22:17

Edil Arda yazdı:
10 May Pzr, 2020 21:55
Olabildiğince hızlı bir şekilde yeni otogarların yapılıp mevcutların yerinin yeşillik ve kültürel etkinlikler için ayrılması lazım bana kalırsa.
Cep otogarları yolculuğa pozitif bir katkı sağladı mı? Bence hayır, çünkü ben Esenlerden binip bir an önce gitmek istiyorum ama cep otogarlarına gir çık yapmak 1 saat atıyor yolu, bir de 3. köprüyü dolaşma çıktı, yani otobüsle İstanbul'dan çıkmak zulüm, cep otogarları alevli kırbaç. Bence otogarın yeri gayet iyi, ıslah edilerek burada kalmalı. Taşımak çözüm değil, taşıdığın yerde yine etrafı iskan olacak.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 11 May Pzt, 2020 09:47

Abi, bence İstanbul'un girişine (Kurtköy civarına) ve bir de 3. Havalimanı'nın yanında bir yerlere birer adet METRO ERİŞİMİ OLAN otogar yapmak lazım..

Şehirlerarası otobüslerin Dudullu, Samandıra, Alibeyköy veya Bayrampaşa gibi yerlere girmesine izin vermemek gerek..

Zaten KMO'nun İstanbul sınırlarındaki geçişi tamamlandı; Trakya'dan gelen otobüsler Kınalı'dan KMO'ya girerek Avrupa Yakası'ndaki otogara ulaşırlar ve eğer diğer yakaya geçmek istiyorlarsa da kolayca YSS Köprüsü ve KMO'dan devam ederek Kurtköy'deki otogara da varırlar..
Yine Anadolu'dan gelen otobüsler de ister Osmangazi Köprüsü'nden geçsin, isterse TEM'den gelsin, Muallimköy'de KMO'ya yönlenirler (Gebze'den batıya TEM'de otobüs olmayacak şekilde) ve Kurtköy'deki otogara varırlar, isteyen YSS Köprüsü ile Avrupa tarafındaki otogara da gelir..

Şu anda otobüsleri hem YSS Köprüsü'nden geçmeye zorlamak, hem de Alibeyköy, Bayrampaşa, Dudullu gibi yerlerde yolcu indirmelerine izin vermek, özellikle de Avrupa yakasından binen yolcular açısından yolculuğu işkenceye dönüştürüyor..

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 11 May Pzt, 2020 11:26

Avrupa yakasına yeni Otogar yapmak yerine eskisi ıslah edilmeli.Anadolu için cep otogarı yeterli olur. YHT hatları ile yolcuları demiryoluna yönlendirmek en iyisi, böylece devlet olarak demiryolunu kalkındırmış ve tavsiye etmiş oluruz. YHT gitmeyen illere de Demiryolu + Otobüs kombine taşımacılığı geliştirmek lazım. Böylece otobüs firmalarına da daha küçük ölçekte de olsa yaşama imkanı verilmiş olur.

“Diğer Toplu Ulaşım Sistemleri” sayfasına dön