gnl-DS.07 » Bisikletinizi Nasıl Alırdınız?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: gnl-DS.07 » Bisikletinizi Nasıl Alırdınız?

Mesaj gönderen Esat » 16 Eyl Çrş, 2020 13:22

Uğur yazdı:
16 Eyl Çrş, 2020 13:19
Bundan iki sene önce falandı. Bir öğlen vakti Yenikapıdan ek ücret vermeden binmiştim. Ben de şaşırdım o zaman demek ki iyi niyetli bir güvenliğe denk geldik :D
Zaten öyleydi, şu an binilebilecek saat 1 saat daha uzatıldı ve katlanır bisikletler için kılıf şartı vardı bu kaldırıldı. İlaveten her trenin gidiş yönüne göre son vagonu bisiklet vagonu olarak adlandırıldı, bisikletli yolcuların bu vagonda yolculuk etmesi isteniyor anladığım.

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Re: gnl-DS.07 » Bisikletinizi Nasıl Alırdınız?

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 17 Eyl Prş, 2020 09:45

Bisiklet konusunda en iyi şehrimiz Konya. Ağustos sonu Antalya ya giderken geçtik şehir içinden. Dikkat ettim çoğu caddelerinin yanında özellikle üniversite civarında hep bisiklet yolu var. Belki pandemi dolayısıyla ve üniversite kapalı olduğundan bisiklet kullanımı azdı ama olsun, en azından yolları var.
Şehrin coğrafi yapısı da düzlük olduğundan bisiklet yoluna uygun. Sadece caddeler yapılırken ilk başta bisiklet yolu düşünülmediğinden normal yol ile bitişik yapılması , şeritlerin dar olması gibi hususlar güvenlik açısından biraz sakıncalı olmuş ama başka çare de yok. Hız limitlerine uyulup dikkatli kullanılırsa sorun olmayacaktır. Bu şartlarda bir Amsterdam standardı beklemenin de mantığı yok!
Tramvaylarına bisiklet için özel vagon yapmaları bu konuya önem verdiklerini gösteriyor. Bisiklet kullanımı vatandaşlarımızın sürüş sırasında spor yapmalarına da sebep olacağından halk sağlığı açısından önemli ve desteklenmesi gerekir bence. Bunun faydalarını önümüzdeki yıllarda görecektir Konya.Hele şu pandemi döneminde açık havada ve izole seyahat edebilmenin avantajı paha biçilmez...

“Diğer Toplu Ulaşım Sistemleri” sayfasına dön