ist-L.04 » İstanbul Minibüsleri

Kullanıcı avatarı
salih erdem KÖSTEK
Aylık Paso

ist-L.04 » İstanbul Minibüsleri

Mesaj gönderen salih erdem KÖSTEK » 05 Eki Cum, 2007 23:53

topkapı münübüs garajından sabah görüntüsü....

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Eki Cmt, 2007 00:17

Bu garaj aslında kaldırılmasını istesekte uzun zaman daha vazgeçilmezlerimizden olacak minibüsler için çok iyi bir noktaydı, oldukça da güzel bir park alanıydı (gerçi ben bu binanın tramvaylara tahsis edilmesi, bir bakım ve baş durak olmasına daha çok taraftarım ama :)) ama minibüsler buraya geldikten bir süre sonra burası pislik içinde, sidik kokularından geçilmeyen, köfteci ve kokoreççi dumanı ile dolu bir yer oldu, minibüsler konusunda anlamadığım anlamak istemediğim şey bu işte, bir insan iş yerini nasıl bu konuma getirebilir, bu pisliğe neden izin verir? Sonrada siz bizi istemiyorsunuz! Evet! bu şekilde istemiyoruz, ben sarı dolmuşlarada zaman zaman kızarım ama minibüslerden çok daha iyi hizmet veriyorlar bence, bir zamanlar bu minibüsler için bir otomasyon ve sefer tarife sistemi düşünmüş ve kabaca planlamıştık bile ama sonra bir baktık ki, bunu satacak bunu anlatacak kafada insanlar yok karşımızda, işin başındakiler bu işten ne kadar kazanacağını düşünen, rüşvetin ve avantanın normal olduğu, teknolojik olarak cd yi minibüs ön camına asan bir zihniyet :) dolayısı ile bize maddi olarak bir getirisi olmayacak belkide pazarlama aşamasında elimizden çalınacak (yazılım sektörü ve ülkemizdeki telif hakkı, patent olayları malum :( ) bir iş yapmanın anlamı olmadığını gördük (zaten kadromuzda yetersiz gelebilirdi bu iş için) sonuç olarak minibüsçüler kendilerini gelişmeye ve modernize etmeye kapamış durumdalar kendi kendilerini baltalıyorlar sonrada tramvaya ya da belediyeye saldırıyorlar.

--Geçtiğimiz günlerde Sultançiftliği hattında bir ya da bir kaç minibüsçünün tramvaya saldırı yaptığı gibi bir şey söyleniyor ortalıkta, aslı varmıdır?--

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Oca Sal, 2012 12:35

http://www.haber7.com/haber/20120103/Is ... ilacak.php

İBB Başkanı Sn. Topbaş yine yeniden minibüslerin kaldırılacağı vaadinde bulunmuş. Küçüktüm ufacıktım Beyazıt'a minibüsler giderdi, sonra biri bunları kaldırdı, Topkapı'dan içeri giremediler kim yaptı o işi hatırlamıyorum ama o zamandan beri herkes konuşurdu, kaldırılacak, kaldıracaklar falan filan :) bu vaadin içini kim dolduracak vallahi çok merak ediyorum, umarım Kadir Bey bunu çözer.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yakın zamanda minibüslerin kaldırılacağını, taksiciler için ise ortak bir çağrı merkezi kurulacağını söyledi.

"Minibüsler kaldırılacak. Ama minibüs esnafını mağdur etmeyeceğiz. Mesela; bu esnaf otobüs hatlarına yönlendirilecek" dedi.
tabii ki bir gün yapılacak ama kısa zamanda denildiği için bakalım ne kadar kısa zamanda diyorum sadece.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Oca Çrş, 2012 11:58

http://www.haberturk.com/yasam/haber/70 ... n-yeni-isi

Dünkü haber özetmiydi işlerine gelen kısımmıydı bilmiyorum, bugün o haberle ilgili başka şeyler yazıyor, bana en komik geleni minibüsçülerin havaray işletmesi. :) Tamam kaza yapmama garantisi var dimi, sollama imkanı falan yok :) süper fikir. Yok şunu anlamıyorum, yıllarca makinistler elektrik, elektronik mezunu olacak diye uğraşıp (ne gerek varsa anlamıyorum bu saçma mantığı) şimdi minibüsçüler sisteme dahil edilecek diyorlar :) Ben konuyu açayım olay herhalde şu olacak minibüs hattı sahiplerine bir şekilde havaray işletmesinden pay verilecektir, minibüs şoförleri yine işsiz kalacaklar, yani herhalde minibüs şoförlerini makinist yapmayacaksınız değil mi? Hiçbir minibüsçü arkadaş yanlış anlamasın zorunada gitmesin, benim teorik bilgim varken dahi olamıyorken adam makinist olursa hakkımı kimseye helal etmem. İkincisi minibüsçüler bulundukları ortam nedeni ile kendilerine has jargonları olan, konuşmaları olan ve maalesef yine bu ortamlar nedeni ile kavgacılığa alışmış ya da zaten bu haslete sahip kişiler, şimdi bu insanları güvenlik görevlisi olarak mı istihdam edeceksiniz havarayda? Lütfen ya gerçekçi çözümler üretin, havarayda minibüs sahibininde şoförününde işi yok. Adamlara doğru düzgün otobüs hatları verin, 2 si 3 ü birleşip bir otobüse girmesine izin verin, bir kısmınıda yine önerdiğiniz gibi modern dolmuş sisteme döndürün olsun bitsin. Minibüs sisteminin handikapı araçların modernize edilmemesi ve işletmecilerin aç gözlülüğüdür, daha fazla yolcu için yapılanlardır, kanun çıkarıyorsanız kontrolünüde yapın ayakta yolcu yasak deyin bitti. Neden hep modernize etmekten sınıf atlatmayı anlıyoruz, bu kadar kolaymı sosyal statü değiştirmek, adama lotodan para çıksa yine olmaz be.
Topbaş şöyle devam etti: "Minibüs ve taksici esnafının bize güveni var. Onların ekmek teknesidir. Belli bir yaşam tarzı var. Hayattaki imkanlarını ellerinden almayı düşünmüyoruz. Özellikle havaray çalışmamızın olduğu yerlere dahil edeceğiz. Bunların bir tanesi Şişhane’den Kasımpaşa üzerinden Çağlayan’a kadar bir hat var. Oradaki minibüs esnafını mağdur etmemek için onları sisteme dahil etme çalışmamız var. Ataşehir’de de aynı şekilde. Tamamen kalkması değil, bazı noktalarda devam da edebilir. Minibüs esnafı, İstanbul’dan tamamen kalkıyor sanılmasın.”
ifadelerde birazda gaz alma havası var, yani dünkü ifadeler sert geldi herhalde "minibüsler yok edilecek, imha düğmesine bastık" :) bugün yumuşatıcı dökülmüş habere, "hepten kalkmayacak, onları geliştirerek değiştireceğiz"

Kullanıcı avatarı
gokhan aslan
Aylık Paso

Mesaj gönderen gokhan aslan » 06 Oca Cum, 2012 10:16

Minibüs kalkacak Midibüs gelecek. Her yere havaRay yapılmayacağına göre, kullananların sinir olduğu Yenibosna Merkezli belde otobüsleri benzeri bir sistem düşünülüyor. Minibüs hatlarında küçük otobüslerin yani midibüslerin çalıştırılacağını duydum. Minibüslere akbil sistemi kursunlar daha iyi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Oca Cum, 2012 12:01

Akbil sisteminin işleyeceği ya da şöyle diyelim ödeme sistemi havuzuna katılacakları bir yapı kesinlikle olmalı, o zaman göreceğiz zaten bu değirmenin suyu nereden geliyor. Dün minibüsçüler odası başkanı hangi cesaret ile bilmiyorum ama minibüslerin kaza oranının sıfıra yakın olduğunu söylemiş, aynı gün okuduğum bir başka yazıda bir ulaşım profesörü tezinde tramvaylar karayolu taşıtlarından daha çok kaza yapıyor diyerek bunu bir de yayın haline getirdiğini gördükten sonra nutkum tutuldu zaten. :)

Ben midibüs sistemine tamamen karşı değilim, bazı hatlarda minibüsler birleştirilerek otobüse çevrilmeli bazı hatlarda da midibüs olabilir ama kesinlikle bu araçlar erişilebilirlik özellikli olmalı, o eski tip yüksek basamaklı midibüslerden vazgeçilmeli tabii bir de ortadan kapılı değilde iniş biniş için kullanılabilecek, ödemenin önde yapılabileceği otobüs benzeri bir yapı. Bu yolcu sayılarını kısıtlarmı bilemem ama devlet burada dik durmalıdır, bu adamların kaçırdığı verginin haddi hesabı yok bugüne kadar trilyon liraya plaka alan babam değildi, geçmişte yedikleri ile mahsuplaşmayı kabul etmeleri lazım. Adaletli bir geçiş olsun, neden otobüs parasını bir de cebimizden verelim diye isyan ediyorlarmış, bir plakaya o kadar para veren bir otobüse de verir diye düşünüyorum.

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 04 Kas Pzr, 2012 04:41

-------------------------------------------------------------------------------------
MİNİBÜSLERE AKBİL GELİYOR
İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, İstanbul'da günlük 1.5 milyon yolcu taşıyan minibüslerde de akbil kullanılacağını açıkladı.

İLK ALİBEYKÖY'DE UYGULANACAK
Para dergisinde yer alan habere göre; İETT Genel Müdürü Baraçlı, kademeli ücretlendirmeye uygun yazılımın hazırlandığını belirterek sistemin ilk önce Alibeyköy çıkışlı hatlarda uygulanacağını kaydetti.
Baraçlı, pilot uygulamanın başarılı olması durumunda sistemin tüm İstanbul'da kullanılacağını bildirdi.

İETT'LERE DE FARKLILIKLAR GELİYOR
Öte yandan, İETT otobüslerindeki sıkışıklığı gidermek için orta ve arka kapılara da akbil basma butonları konularak tüm kapılardan hem iniş hem biniş yapılabilecek.

http://www.internethaber.com/iett-genel ... z2BDZBOaMJ
-------------------------------------------------------------------------------------

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Kas Pzr, 2012 12:59

Ben minibüslerde işleyeceğini düşünmüyorum, basanı basmayanı nasıl kontrol edecek? Minibüsler iki kapılı değil ki birinden basarak binsinler diğerinden insinler, artı otobüslerde her kapıda akbil olayını da göreceğiz bakalım, milleti birbirine sokacaklar. Bu konuda otokontrol yani vatandaşın vatandaşı kontrolü tabii ki esas ama düşünsene basmadı birisi ve ısrarla basmıyor, ya birileri onu döver ya da herif hırlı biridir takar birilerine çakıyı çeker gider :) abartılı belki ama bu konuda bizdeki vatandaş otokontrolü biraz böyle, bir zamanlar Bakırköy otobüsünde muavin ve şoför tarafından dövülmeye çalışılmış biri olarak yazıyorum bunları :D

“Diğer Toplu Ulaşım Sistemleri” sayfasına dön