tkn-İU.45 » GMT Saat Dilimleri ve Saat Ayarları

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

tkn-İU.45 » GMT Saat Dilimleri ve Saat Ayarları

Mesaj gönderen alabay » 11 Eyl Çrş, 2013 00:21

Benim anlamadığım bir şey var … Greenwich Meantime GMT’ye göre Türkiye +2 diliminde, Almanya da +1 diliminde.

O zaman benim burada yazdığım bir şey Türkiye saatine göre +1 olmalı. Türkiye saati gösteriliyor ise. Türkiye’de yazılan bir şey de, buraya göre -1 ile. Yani orada saat 21’de yazılan bir şey, burada saat 20 olmalı, burada saat 21’de yazılan bir şey ise orada saat 22. Ama kendi yazdıklarım tamamen alâkasız bir şekilde … geceyarısı yazdığım bir şey saat 23 diye gösteriliyor. Neden? Şahsî ayarlarım GMT+1, Türkiye ise GMT+2. Bir yerde bir hata mı var, yoksa ben mi yanlış anliyorum? Kendi yazdığım – buarada – kendi saatimi göstermeli. Her sayfaya bakanın sistemi nerede olduğuna göre bilgi göndermiyor mu sunucuya? Bir türlü çakamadım bunu.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eyl Çrş, 2013 12:11

Yanlış anlamıyorsun yanlış yorumluyorsun. Herhangi bir forum sitesinde dünya kişilerin etrafında dönmez, sitenin etrafında döner. Dolayısı ile dünyanın her yerinden insanlar kendi saatlerine göre yazmak isterlerse hiçbir konu da bütünlük sağlanamaz, çünkü mesajlar mesaj giriş tarih ve saatine göre sıralanır. Dediğin gibi olsa idi sen sitenin varolmadığı bir zaman diliminde mesaj yazmış olacaktın, dolayısı ile o mesajının nasıl görülmesini bekliyorsun? Ya da senin saatin ile 00:10 da yazdığına ben 23:12 de cevap yazarsam ve Türkiye' den başkaları da Türkiye saati ile 00:09 a kadar cevaplar yazarsa, yazılan tüm cevaplar senin mesajının önünde yer alır, o zamanda sen sorulmamış bir soruya cevaplar alıp 00:10 da soruyu sormuş olursun. Einstein yaşasaydı bize bunu açıklayabilirdi :) ya da ben tamamen yanlış anlıyorum.

Muhtemelen forum altyapısının çalıştığı server daki zaman foruma işleniyor, yani üyelerin kendi gmt zamanını profilinden ayarlaması bir etki oluşturmuyor, benim anladığım da bu, bence oluşturması da gerekmiyor.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Eyl Çrş, 2013 15:12

ya da ben tamamen yanlış anlıyorum.

Muhtemelen forum altyapısının çalıştığı server daki zaman foruma işleniyor, yani üyelerin kendi gmt zamanını profilinden ayarlaması bir etki oluşturmuyor, benim anladığım da bu, bence oluşturması da gerekmiyor.
Bence gayet iyi yanlış anliyorsun :-) Bu GMT ayarları ne için var? Tercüme için. Tabiîki bir kişinin kişisel saati, olduğu yere göre. Ama senin saat 12’in benim saat 11’im. Saat isimleri farklı olsa bile – zaman aynı! İşte önemli olan bu. GMT buna bir çapa. Başka sistemler de var. Ama saat ileri/geri içın GMT en kolayı.

Ben burada bir şeyi yazdığım zaman, onun saati hiçbir yerin saatiyle ilişkili değil, problem orada! Yani bir yerde bir ayar yanlışlığı var. Aynen öyle. Çünkü burada yazdığım ne burayla ilgili bir saati gösteriyor, ne de Türkiye ile. Acaba İngiltere saatini mi gösteriyor? Hm. Bu olabilir belki, GMT 0 orası. Elektronik takvim kullanırsan meselâ, saat dilim tercümesi açılsın mı, kapalı mı tutulsun diye bir soru olur. Eskiden mail programları bile tercüme yapsınlar mı, yapmasınlar mı diye ayarlanırdı. Çünkü bir saat gösterilir – her zaman. Ama hangi saat? Olayın (yazı, metin, takvim, mail) oluşturulduğu yerin saati mi, yoksa okunduğu yerin saati mi? Türkiye’deki şirketin (senin) Türkiye saati ile saat 14’te bir buluşma yapacaksa, sen de ABD’de isen, bunun tercümesi lâzım ki, bilesin, ABD saati ile saat kaçta video katılman olsun. Anlatabildim mi?

Ek: Sunucu dedin de … evet, sunucu saati yanlış ayarlı olabilir meselâ. Sunucu nerede? Ona göre makinenin saati ayarlanmalı, bu da genelde en iyisi otomatik bir şekilde bir saat sunucusuna NTP ile bağlanarak sağlanır. Tabiîki dilimi belirtmek gerekiyor ki, tercüme edilebilinsin (GMT±). Dizüstü makinelerinde ve ceplerde artık bu geolocation ile otomatikman bile ayarlanıyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eyl Çrş, 2013 16:24

Başka işin yokmu? 350 tane üye var, bir tek sen şikayet ediyorsun :):D demek ki sorun sende, bak gayet doğru anlamışım :D gmt den yapılabilecek bir ayar yok, sitenin zamanı gmt+2 ve bilmiyorum oynadın mı ayarlar ile falan ama öğlen girdiğim mesajların saati galiba 1 saat geriydi diye hatırlıyorum, belki de serverda bir şeyler olmuştur ya da yapılıyordur ama genelde bilgi verirler ve öyle bir bilgilendirme olmadı, bilmiyorum bende sorun yok yani, herşey yolunda merkez.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eyl Çrş, 2013 16:26

Misal şu an olduğu gibi, demin ki mesajı 17:24 te yazdım ama sitede 16:24 görünüyor, böyle değildi bir sorun var, orası kesin ama hiiiiçç uğraşacak halim yok, astayım derdim yok.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Eyl Çrş, 2013 17:22

Yok, ben ayar değiştirmedim. Sağ alt köşede bende hep »Tüm zamanlar GMT +1 Saat« yazıyor. Her nedense.

Ne olmuş yani, tek ben farkediyorsam sorunu? Bu ne biçim tepki? Dua et ki, gözümden kaçmıyor. Bir sorun var. Sunucu elimin altında değil, veritabanı ve ayarlarla ilgili bir şey göremedim; korkma, öyle ayı gibi sormaden evvel aradım, aradım, didikledim.

İşte Alman kafa … sorun varsa, hemen bütün metrolar durar. Boşver, geçer lee yok :lol:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eyl Çrş, 2013 17:41

Tamam da işte keyfim yok Başar araştıramam ya, bir ara yine vardı böyle bir sorun, mesela şimdi yazdığım mesajlar yüzünden anasayfada okunmamış olarak görünüyor mesajlar, normalde olmaması lazım.

Sağ altta görünen üyenin seçimi mi yoksa sitenin genel ayarı mı, onu kontrol etmedim. Bende profil ayarımda da sitenin genel ayarlarında da +2

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Eyl Çrş, 2013 17:48

İyi, şimdi keyfin yoksa, başka zaman … ama hatırla. Ama bence sunucuya girmek gerek, bu zaten senin işin miydi? Yoksa başkasının mı? Eee, ismini unuttum …

Yani, ben yapardım, ama nerede, nasıl? Belli değil.

Heh … Selim? :-)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Eyl Prş, 2013 18:55

Sunucu babamızın ahırı değil yav :) öyle istediğimiz gibi girip cirit atamıyoruz artı sunucu değiştirmedim bir şey yapmadım, domain firmamız değişti ama onun bir etkisi olacağını sanmam. Belki de olur bilemem, benim kartvizitimde Bilememe Uzmanı yazıyor :D

+ olaraktan server da firma bir takım değişiklikler yapmış olabilir, sunucuyu daha ucuz hizmet veren bir yakın doğu yani bir saat daha gerideki bir yere taşımış olabilirler, herşey olabilir ama ben bir şey yapamam, çünkü şifrelerim datalarım falan filan yok. Siz siz olun herşeyinizi bilgisayardan kontrol etmeye çalışmayın :) not defteri, kağıt ve kalem en iyi dostunuz olsun, bak 2 aydır blog sayfama bir harf bile giremedim, misal.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 12 Eyl Prş, 2013 22:25

İşte beni dinlemiyorsun, böyle oluyor … :?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Eyl Prş, 2013 22:59

alabay yazdı:İşte beni dinlemiyorsun, böyle oluyor … :?
Yaraya merhem olmayı öğrendiğin gün seni dinleyeceğim ama bu saatten sonra zor.

“Şikayet, Öneri ve Düzenlemeler [Site Hakkında]” sayfasına dön