gnl-TS.26 » Maket ve Model Araçlar

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 21 Eyl Pzr, 2008 16:23

ben nereden bulurum tabiki ebaydan ..... :wink:

bu da gerçeği;
Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 21 Eyl Pzr, 2008 16:59

Şimdi biraz araştırdım da, yani bana Brighton'u hatırlatması tesadüf değil, kentlrede benzerlik var, ama Brighton güneyde, Blackpool doğuda, ikisi de kıyı şehirleri. Bu Blackpool tramvay şebekesi çok ilginç. Aslında bizim ecnebistan konularında başlık açabilirdik, ama burada şimdi badana işleri başlayacak ...

O yüzden kısa:

http://de.wikipedia.org/wiki/Stra%C3%9Fenbahn_Blackpool

B. Alabay

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 07 Eki Sal, 2008 23:26

Peak horse Hong Kong tramway..:
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Ara Cmt, 2008 13:58

Eveeet kolleksiyonumun en nadide parçası ile sizleri tanıştırayım :D Kendisine bugün sahip oldum, halen Aksaray-Havalimanı hattında kullandığımız ABB-SGP lerin ağabeyi hatta babası yaşında olan (1968-70 lerde imal edildiler) ve halen Viyana' da U1 ve U4 hatlarında kullanılmakta olan aracın 1/87 HO modeli ve benim ilk elektrik motorlu tren setim oldu :) zaten bana yakışanda herhalde bir lokomotif değil de metro aracı ile başlamak olurdu.

Modeller bayağı eski olmasına rağmen temiz ve sağlamlar, motorlarınında sağlam olduğu belirtildi sadece depoda biraz fazla beklemişler ve kutuları sarardığı için flohmarkta düşmüşler. Resimler çok iyi değil benim makine bana kafayı yedirtecek cep telefonum daha kaliteli çekiyor bir ara onunla çekip yenilerini yüklerim.

Resim

Resim

Resim

Resim

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 15 Ara Pzt, 2008 10:15

OH OH hayırlı olsun çok güzel bir parça :D şimdi HO ray ve bir de transformatör alıp bunu çalıştırmak lazım.
Güle güle kullan

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Ara Pzt, 2008 13:14

Sağolasın Kemal abim, aslında bunu bizim metrolarin rengine boyayip Aksaray-Havalimanı araci yapacaktim ama basimda gicik bir Viyanalı var tutturdu bunlar buranın treni yapamazsın diye :) tek farkı bunlar 3 kapılı ama koşarken belli olmaz :)

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 15 Ara Pzt, 2008 16:18

Senin maketin değil mi bence kimse buna karışamaaaz :P .Aslında İstanbul ABB yi Model trenciler kulübünün kurucusu 1/87 olarak yaptı gidip bir bakacaktım bir türlü gidemedim resmini bulursam buraya koyacağım.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Ara Pzt, 2008 16:23

Vayy güzel haber, keşke kendisi ile iletişimde olsa idim, ABB ler için sticker uygulama klavuzu hazırlamıştım, bu klavuzda tüm çizgilerin yerlerini cm olarak ölçmüştüm, böylece gerçek ölçülerde bir 1/87 ortaya çıkmış olurdu, gerçi onlar bu konuda profesyonel zaten düzgün bir iş çıkarmıştır, resmini edinip yayınlayabilirsen bizim için mükemmel bir kaynak olacaktır.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 15 Ara Pzt, 2008 16:37

işte buldum resmini...
Resim
Bunu Modeltrenciler sitesinin sahibi Haldun Abi lakaplı bir beyefendi yapmış
sadece üst yapı yürür aksamı yok.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Ara Pzt, 2008 18:25

Hakikatten çok güzel, bu aracın Ulaşım A.Ş. çok daha büyük bir modeli vardı ama harap durumda idi, atölye de bir yerlerde duruyordu, tabi elden geçirilse çok güzel olabilir ama bayağı bir büyüktü yahu, 1/24 mü yoksa daha büyük bir ebatmı bilemiyorum.

Ama bu da göründüğü kadarı ile temiz bir işçilikten çıkmış tebrikler.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Şub Prş, 2009 00:19

Model ve maket trenciler için kötü bir haber. Konuya vakıf olanların iyi tanıdığı Maerklin iflas bildirisinde bulunmuş. 150 yıllık geçmişi ile model trencilerin bir numaraları kaynağı ve referans noktası olan Maerklin gibi bir firmanın hangi sebepler ile bu duruma düştüğünü tabii ki bilemeyiz, ama özellikle elektrikli modellerde artan fiyatlar ile pahalı bir hobi durumuna düşen model trenciliğe belki de krizin bir yansımasıdır.

Daha dün kitapçıda bu firmaya ait bir tanıtım kitabı görmüştüm ve ağzım açık bakakalmıştım :) Umarım toparlanırlarda bu işin gerçekten hastalarını üzmezler, ya da ellerindeki malları ucuza satarlarda bizde iyi bir seri model treni ucuza alırız :) bardağın yarısına nasıl baktığımıza bağlı.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 05 Şub Prş, 2009 16:29

Yaa, ben de dün haberlerde bunu duyunca, tekme yemiş gibi oldum. Ama ilflâs ile bir yeni başlangıç şansı da görülüyor/bekleniyor. Märklin 150 senelik bir şirket.
Şahsen benim Märklin'den hiç bir modelim olmamıştı, Fleischmann markasından bir trenim vardı (o da gitti yahu ...). O da oturmuş, eski bir şirket, ama Bavyeralı, Märklin ise Suveb. Üle şu Suvebleeer ;-) Yani Daimler ile BMW gibi bir olay ...

B. Alabay

“Harita-Broşür-Efemera-Maket-Model” sayfasına dön