ist-HV.03 » İstanbul 3. Havalimanı ve Raylı Sistem Erişimi [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 22 Kas Prş, 2012 22:52

Noel? Noel tatilleri Aralık’ta?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Kas Prş, 2012 22:54

alabay yazdı:Noel? Noel tatilleri Aralık’ta?
Eeeee, :) böyle bir ihaleye herhalde 10 günde çıkılıp firmalarında 10 günde teklif vermesini beklemiyorsun, kaldı ki ortada ihale dökümanı bile yok daha, bence gayet normal.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Kas Cum, 2012 10:55

İyi de, yine de anlamıyorum! Noel tatili denen şey, olsa olsa, 3 gün. Okul tatillerine bakmazsak. 24 Aralık tam tatil bile değil! 25 ve 26 Aralık dinî bayram, o kadar. Ondan sonra noel falan bitti, iş yılsonu, yılbaşına yöneliyor :-)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Kas Cum, 2012 12:00

Her zamanki yanlisinda israrcisin ve sinir bozucusun, sana ve senin cevrene gore olabilir, misal ozterreichte 24 - 01 arasikapatan bir suru firma var sirket yonetimlerindede pek cok kisi tatil yapar bu tarihte, adamlar genel dusunmus ve yoneticilerin tatilde oldugu bir doneme dnk getirmek istememis olabilir yadabsirf is olsun diyede soylemis olabilirler, konu ihalenin yeni yilda yapilmasinin planlanmasi gerekcenin hicbir onemi yok, simdi kapisch diye sorucam ama cevap kesin hayir olacak, iyisimi takma kafana sen bunlari :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Oca Prş, 2013 15:37

Bakanlık ihaleye bir hafta içinde çıkmayı planladıklarını duyurmuş, bakalım benim beklentim ihalenin firmaların "Biz hazırlanamadık, proje büyük, biraz daha süre" demeleri nedeni ile ileri bir tarihe erteleneceği şeklinde.
Bir gazetecinin, üçüncü hava limanı ihalesinin ne zaman yapılacağına ilişkin sorusu üzerine Yıldırım, hava limanı ile ilgili hazırlıklarının büyük oranda tamamlandığını belirterek, "İhaleye çıkış gün meseledir. Bir hafta içerisine zan ediyorum çıkmış olacağız." dedi.
http://emlak.haber7.com/emlak-gundemi/h ... ye-cikacak

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Oca Çrş, 2013 14:22

İhale tarihi açıklanmış ve bir takım bilgiler verilmiş, linkte fazlası ile detay var ben küçük bir alıntı yapıyorum, zaten sizler çoktan okuyup bitirmiş ve tartışmışsınızdır, şöyle kenarda bilgisi bulunsun diye koyuyorum. Benim dikkatimi çeken terminaller arasında ulaşım için bir raylı sistem kurulacak bilgisi oldu, İstanbul'un ilk monorayını burada görebiliriz belki, niyeyse bende öyle bir şey uyandı, gerçi Bakanlık sürekli olarak havalimanına erişim projelerininde eş zamanlı olarak yürütüleceği ve açılışta raylı sistemin havalimanına gelmiş olacağını söylüyor bakalım o süreçte neler olacak.
İhale ilanı 24 Ocak'tan itibaren ulusal gazetelerde yer alacak. İhale 3 Mayıs 2013'te saat 10:00'da basına açık olarak yapılacak... Havalimanının yapımının 42 ayda sonuçlandırılması bekleniyor. Yılda ortalama 80 bin kişiye iş imkanı sağlanacak! Havalimanının hizmete girmesiyle 120 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

Proje 4 aşamada gerçekleşecek ilk aşama ana terminal olacak! Toplam terminal alanı 1 milyon 400 bin metrekare olacak. Yolcu kapasitesi de 150 milyon olacak. 4 terminal binası arasındaki ulaşım raylı sistemle sağlanacak... 500 uçak park kapasitesi olacak. Yolcu kapasitesi açısından dünyanın en büyük havalimanı olacak... Havalimanının maliyetinin 7 milyon avro olması bekleniyor...
http://ekonomi.haber7.com/sektorler/hab ... -geliyor/2

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 13 Nis Cmt, 2013 16:25

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın internet sitesinde III. Havalimanının Çevre Etki Değerlendirme Raporu yayımlanmış.

http://www.csb.gov.tr/db/ced/editordosy ... Raporu.pdf

--------------------------------------------------------------------------------------------
3. HAVALİMANI ÇED RAPORU YAYIMLANDI
İstanbul'da yapılacak 3. havaalanıyla ilgili ÇED raporunda deniz dolgusu ve heyelan tehlikesine dikkat çekiliyor.

İstanbul'un kuzeyinde, Karadeniz'in kıyısında yapılması planlanan üçüncü havalimanının Çevresel Etki Değerlendirme raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın internet sitesinde de yayımlanmaya başladı.

Havalimanının çevreye etkisi, alanın projeye uygunluğu ve gelecekte yol açabileceği zararların ele alındığı raporda ormanların yok olacağı, su kaynaklarının kurutulacağı belirtilirken bölgenin heyelan alanı olduğu ifade edildi. Raporda, tabiat katliamı ortaya konmasına rağmen 'daha iyi bir yer yoktu' denildi.

850 yolcu kapasiteli Airbus A380 ve 150 yolcu kapasiteli Boeing 737 gibi uçakların da inebileceği boyutlarda yapılması planlanan havalimanı için 2 milyar 900 milyon Avro harcanması ön görülüyor.

ÇED Raporu'nun en önemli ifadelerinden biri proje alanının orman, göl ve mera alanlarından oluşması. Proje için belirlenen 7650 hektarlık alanın 6172 hektarı (yüzde 80) orman alanı, 660 hektarı göl alanı (yüzde 9), 236 hektarı ise mera alanında kalıyor. Bu üç kritik alan havalimanını için kullanılacak alanın yüzde 90'ına karşılık geliyor. Diğer bir anlatımla proje başlangıcında yüzde 90'ı göl ve orman olan bu özel bölge proje gerçekleştiğinde yüzde 90'ı beton olan bir alana dönüşmüş olacak. 3. havalimanının kurulması planlanan alanın önemli bir kısmında Arnavutköy Kuzey ormanları yer alıyor. Belgrat Ormanları'nın en batı ucu olan bu ormanlar Arnavutköy'ün doğudaki açık alan yüzünü oluşturan ve içerisinde maden ocakları göllerinde bulundu geniş alanı oluşturuyor.

HEYELAN TEHLİKESİ VAR
Raporda, "Proje alanı sınırları içerisinde ve alanın güney batısında yer alan hafriyat döküm alanı ve çevresinde toprak kayması ve heyelan hareketleri görülmektedir. Özellikle Tayakadın-İhsaniye yolunun hafriyat depolama alanına denk gelen kısmında heyelana bağlı kaymalar ve yol bozulması söz konusudur. Ayrıca alanda madencilik faaliyetleri sonucu bozulmuş arazilerde zeminde kaymalar söz konusudur." denilerek heyelan riskine dikkat çekiliyor.

SU KAYNAKLARI YOK OLACAK
İstanbul'un önemli su ihtiyacını karşılayan su havzaları arasında yer alan Terkos Gölü'ne 2,5 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanının yapımı için Terkos barajı ve Alibey barajı havzasını besleyen çok sayıda derenin kurutulması planlanıyor. Proje alanında yer alan 70 adet göl ve gölet ise hafriyat yapılarak doldurulacak. 660 hektarlık bir alan kaplayan göller proje alanının yüzde 9'unu oluşturuyor.
http://www.airporthaber.com/havacilik-h ... landi.html
----------------------------------------------------------------------------------------------

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Nis Cmt, 2013 18:20

hoş ifadeler değil, göz önünde bulundurulmalı ama sonucun değişeceğine inanmıyorum, yani büyük yerlerden bu havalimanı buraya yapılacak denildi bir kere gerisi maalesef hava cıva olacak. Biraz daha iç kesimlerde bir yer olabilirmiydi diye düşünmeden edemiyorum ama daha iyi bir yer yoktu da demişler, yani dönüp dolaşıp dediğim sonuca varıyor, yetmez ama evet gibi bir şey :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Nis Cum, 2013 09:33

3. Havalimanı ile ilgili tartışmalar bir yandan sürerken bir yandan da öyle ya da böyle bu işin yapılacağını gösteren gelişmeler yaşanıyor. Yapılmasıncılar, yapılsıncılar benim gibi iki arada bir deredeciler falan derken nurtopu gibi bir limanımız olacak, inşallah layığı ile yapılır, inşallah tüm çekinceler ele alınır ve çevre ile ilgili zarar minimumda kalır.

Bunun dışında bakanlık ihaleye şart olarak koştuğu ortaklıkların en fazla 3 firma ile sınırlı olması şartını değiştirmiş, tam olarak getirisi nedir bilmiyorum açıkçası ama bana daha güçlü ortaklıklar ihaleye girebilir gibi geliyor, bakalım göreceğiz.
AA muhabirinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme (UDH) Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, üçüncü havalimanı ihalesinde katılımın ve rekabetin artması için bazı değişiklikler yapıldı.

Buna göre, ortak girişim grubu (OGG) olarak katılımlarda OGG'nin en çok 3 ortaklı olması gerekiyorken, değişiklikle bu sınır ortadan kaldırıldı. İhaleye katılacak OGG'lerde istenilen sayıda firma yer alabilecek.

Öte yandan "OGG'de iş deneyim belgesine sahip bir ortak bulunacak; bu ortağın (pilot ortak) payı en az yüzde 51 olacak" maddesinde ise yüzde 51 şartı esnetildi. Bu oran, OGG'deki firma sayısına göre bazı teknik hesaplamalarla belirlenecek.

Şartnamedeki bu değişikliklerin, çok sayıda firmanın yoğun talepleri ve "ihaleye katılımın ve rekabetin artırılması" için gerçekleştirildiğini belirten yetkililer, firmaların "Hazine garantisi sunulması ve ihale tarihinin ertelenmesine" yönelik taleplerinin ise kabul edilmediğini kaydetti.
http://emlak.haber7.com/projeler/haber/ ... kaldirildi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 May Cum, 2013 13:53

İhale için teklifler alınmış, 17 firmanın teklif aldığı ihaleye sadece 4 firma teklif vermiş. Komisyonda zarflar açılarak yeterlilikler kontrolü sonrasında verilen teklifler açıklanak.
*TAV, IC-Fraport, Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon ve Makyol'un teklif zarfları salona geldi.

*Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal ihale öncesi kısa bir açıklama yaptı.

*İhale sürecinde izlenecek yöntem üç aşamalı olarak açıklandı. Önce dış zarf belgeleri açılacak. Daha sonra burada yer alan tüm bilgi ve belgelerin tam ve eksiksiz olup olmadığına bakılacak.

*Daha sonra yeterlilikleri ilan edilecek. Bir ara verildikten sonra iç zarf belgeleri açılacak ve bu sefer onların şartnameye uygun olup olmadığına bakılacak. Bu konudaki yeterlilikler de verildikten sonra zarflar açılacak.

*İhale, toplam kira bedeli artı KDV üzerinden yapılacak. En düşükten en yükseğe kadar gelen teklifleri kapalı turlar halinde almayı ilan etti.

*Görevlendirme komisyonu yeni yöntemler de belirleyebilir ve bugün bu maddeye dayanarak kapalı pazarlıklar yerine açık artıma usulü belirlendi.
http://ekonomi.haber7.com/gundem-verile ... klif-verdi

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 03 May Cum, 2013 23:05

İhaleyi Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon Ortak Girişimi kazandı, ihale tutarı sıkı durun; 26 milyar 142 milyon euro.

Bu sadece devlete ödeyecekleri para, inşaatı da cepten yapacaklar. Bu firmaların şu an 40 milyar dolar civarında krediye ihtiyaçları var diye tahmin ediyorum...

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 04 May Cmt, 2013 09:25

Hakan yazdı:İhaleyi Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon Ortak Girişimi kazandı, ihale tutarı sıkı durun; 26 milyar 142 milyon euro.

Bu sadece devlete ödeyecekleri para, inşaatı da cepten yapacaklar. Bu firmaların şu an 40 milyar dolar civarında krediye ihtiyaçları var diye tahmin ediyorum...
Türkiye'nin ihtiyacı olduğu önemli ve akılcı bir proje. Devletin kasasından para çıkmadan yapılacak ve üstelik 26 Milyar Euro gibi Muazzam bir kazancı olacak. YİD ile işi alan Konsorsiyum bir an evvel işi bitirmeye çalışarak Havalimanını işletmeye almak isteyecektir. Buda vatandaşın işine gelecektir diye düşünüyorum. Umarım Havalimanına bağlı Metro projeleri zaman kaybedilmeden hazırlanmaya başlanır. Bu çağda Havalimanı ve metro biribirinden ayrı düşünmek akla mantığa uymuyor. Mutlak suretle 3. Havalimanı - Metro projeleri hazırlanıp hayata geçirilmeli diye düşünüyorum.

“Hava Yolları” sayfasına dön