tr-HV.03 » Çukurova Bölgesel Havalimanı [İnşaat Süreci]

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 14 May Sal, 2013 14:44

Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın şantiyesini hortum vurmuş.. Vefat eden iki vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyorum :(
Çukurova Havaalanı inşaatında hortum: 2 ölü

Tolunay DUMAN- Cenk AYKIR/TARSUS (Mersin) (DHA) 14 Mayıs 2013

Mersin'in Tarsus İlçesi'ne bağlı Kargılı Köyü yakınlarında yapımı devam eden Çukurova Havaalanı inşaat alanında hortum meydana geldi. İlk bilgilere göre 2 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde havaalanı şantiyesinde hortum faciaya neden oldu. İlk belirlemelere göre hortuma kapılan 2 kişi öldü, 19 kişi yaralandı.

Tarsus'un Kargılı Köyü yakınlarında birkaç ay önce inşaatına başlanan Çukurova Bölgesel Havaalanı şantiyesinde saat 13.00 sıralarında hortum çıktı. Yüzlerce metre yükseklikteki hortum, havaalanı şantiyesinde önüne ne çıktıysa devirip, savurdu. İlk belirlemelere göre 2 kişi öldü, 19 kişi yaralandı.

Olayın duyulmasının hemen ardından bölgeye çok sayıda ambulans, itfaiye ve sivil savunma ekibi sevk edildi.
Kaynak

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 07 Şub Cum, 2014 16:25

KGM'nin 2014 haritasında, Çukurova Bölgesel Havalimanı da gösterilmiş. Yerini tam olarak merak edenler şuradan bakabilir: http://www.kgm.gov.tr/SiteCollectionIma ... lar/b5.jpg

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Şub Cum, 2014 16:40

Adana havaalanı yetmiyor mu acaba? Bari kapasitesi arttırılmış ve bölgeye dağılımı demiryolu ile desteklenmiş bir proje olsa

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 07 Şub Cum, 2014 18:07

Adana havaalanı yetmiyor mu acaba?
Abi, Adana'da havaalanı kentin içinde kaldı ve büyüme imkânı yok. O nedenle, Adana-Tarsus arasında, Adana'ya şimdikinden biraz daha uzak, ama Mersin'e şimdikinden daha yakın bir yerde bu yeni havaalanını yapıyorlar. Yeni havaalanı, Tarsus'a 22, Adana'ya 32 ve Mersin'e 49 km uzaklıkta ve Silifke'den Osmaniye'ye uzanan yaklaşık 250 km uzunluğundaki bölgeye hizmet verecek. Hatta uluslararası uçuşlarda Hatay'a ve Gaziantep'e bile hizmet verilmesi planlanıyor..

Bu proje de YİD kapsamında yapılıyor, inşaatı yüklenen firma belli bir süre işletecek ve DHMİ'ye devredecek.. (Daha doğrusu, devir için kısa bir süre kala ihale yapılarak havaalanının yeni sahibi belirlenecek..)
Bari kapasitesi arttırılmış ve bölgeye dağılımı demiryolu ile desteklenmiş bir proje olsa
Bildiğim kadarıyla, Adana-Mersin demiryolundan buraya bir hat çekilecek ve şu anda Adana-Tarsus-Mersin arasında çalışan raybüslerin bir kısmı Mersin-Tarsus-Havalimanı ve Adana-Havalimanı şeklinde çalıştırılacak abi..
En son Engin Y tarafından 07 Şub Cum, 2014 18:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Şub Cum, 2014 18:08

Engin Y yazdı:Bildiğim kadarıyla, Adana-Mersin demiryolundan buraya bir hat çekilecek abi ve şu anda Adana-Tarsus-Mersin arasında çalışan raybüslerin bir kısmı Mersin-Tarsus-Havalimanı ve Adana-Havalimanı şeklinde çalıştırılacak.
Bu haberin benim için en önemli ve değerli kısmı bu, :) umarım uygulanır.

Anatolian
Serbest Geçiş

Re: tr-HV.01 » Havalimanı Projeleri

Mesaj gönderen Anatolian » 12 Şub Cum, 2016 14:39

Yıldırım, yaptığı açıklamada, Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın yapımı için 2011'de yapılan ihaleyi kazanan müteahhit firmanın içine düştüğü mali kriz sebebiyle geçen yıl ağustosta sözleşmesinin feshedildiğini anımsatarak, söz konusu firma tarafından şu ana kadar yapılan kısmın tespiti için çalışmaların sürdüğünü söyledi.
Yıldırım, projesi DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlatılan havalimanının yapım maliyetinin 750 milyon lira olmasının tahmin edildiğini ancak kesin maliyetin projelerin tamamlanmasının ardından belirleneceğini dile getirdi.
2011'de ihaleyi alan firmanın krize girmesi nedeniyle hala bitirilemeyen Çukurova Havalimanı'nın yapımını devlet devralacakmış. Darısı Marmaray'ın başına http://kokpit.aero/devlet-butcesiyle-yapilacak

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 03 Oca Sal, 2017 11:10

Anatolian yazdı:
Yıldırım, yaptığı açıklamada, Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın yapımı için 2011'de yapılan ihaleyi kazanan müteahhit firmanın içine düştüğü mali kriz sebebiyle geçen yıl ağustosta sözleşmesinin feshedildiğini anımsatarak, söz konusu firma tarafından şu ana kadar yapılan kısmın tespiti için çalışmaların sürdüğünü söyledi.
Yıldırım, projesi DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlatılan havalimanının yapım maliyetinin 750 milyon lira olmasının tahmin edildiğini ancak kesin maliyetin projelerin tamamlanmasının ardından belirleneceğini dile getirdi.
2011'de ihaleyi alan firmanın krize girmesi nedeniyle hala bitirilemeyen Çukurova Havalimanı'nın yapımını devlet devralacakmış. Darısı Marmaray'ın başına http://kokpit.aero/devlet-butcesiyle-yapilacak
Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın YİD ihalesini kazanan firma batınca, inşaat işlerini devlet devralmıştı..

Konuyla ilgili Kalkınma Bakanı açıklama yapmış, inşaat yakında başlıyor..
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, ihaleyi 224 milyon 874 bin liralık teklifle kazanan Hazaryol ve Budakyol Ortak Girişim Grubu ile sözleşme imzaladı. Allah'ın izniyle en kısa sürede Çukurova Bölgesel Havalimanımızın inşaatına başlanacak.
Kaynak: http://aa.com.tr/tr/ekonomi/kalkinma-ba ... cak/719177

Bu arada, Hazaryol ve Budakyol firmalarının kim olduklarını merak ettim ve araştırırken aşağıdaki habere denk geldim.. Ek bilgi içerdiği için yapıştırıyorum.. En düşük teklifi veren gruba vermemişler.. İnşallah ihaleyi kazanan grup, daha fazla vakit kaybına yol açmadan bir an önce bu dev havalimanını tamamlar..
Mersin'de yapılacak Çukurova Bölgesel Havalimanı için Mayıs 2013'te temel atma töreni yapıldı. Ancak, 357 milyon Euro yatırımla 3 yılda tamamlanması beklenen projenin üstlenicisi Koçoğlu İnşaat mali sıkıntıya girdi: iflas erteleme istedi. Firmanın projeyi tamamlayamaması nedeni ile, yeni bir ihale süreci başlatıldı. Havalimanı altyapı tesislerinin yapımı işi ihalesinde firmaların teklifleri belli oldu.
Yaklaşık maliyeti 350 milyon lira olan proje için en yüksek teklifi 325 milyon TL ile Makyol İnşaat, en düşük teklifi ise 198 milyon TL ile KiskaKom-Gena Ortak Girişim Grubu verdi. Ancak ihale 224 milyon 874 bin TL teklif veren Hazaryol - Budakyol Ortak Girişim Grubu’nda kaldı. Projenin yer tesliminden itibaren iki yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.
Kaynak: http://www.mersinhaberci.com/haber/7564 ... manet.html

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 03 Oca Sal, 2017 11:22

Çukurova Havalimanı'nın konumunu görebilmeniz için de aşağıdaki haritayı paylaşıyorum..

Görüleceği üzere, havalimanının yapıldığı Yenice kasabası, Adana ile Tarsus arasında yer alıyor..
cbh.PNG
Harita kaynağı: http://www.kgm.gov.tr/SiteCollectionIma ... lar/b5.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 03 Eki Çrş, 2018 17:03

Tam Kapasite'de Yolcu kapasitesi 30 milyon olan ve Mersin ve Adana illeri ile Çukurova bölgesine hizmet vermek amacıyla yapımı planlanan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından 15 Aralık 2011'de yapılan ihalede 357 milyon 71 bin 685 avro yatırım bedeli ve 9 yıl 10 ay 10 gün işletim süresiyle tek teklifi Sky Line ve Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim Grubu vermişti.

İlk aşamada 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak ve büyüyebilir şekilde yapılacak havaalanının kapasitesinin, daha sonra 30 milyona çıkarılması hedefleniyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 2023 hedefleri arasında yer alan 30 milyon kapasiteli iki havaalanından birisinin Çukurova Bölgesel Havaalanı olması planlanıyor.
Hem iç hem dış hat trafiğine açık olacak havaalanı, konumu itibariyle Adana-Mersin karayoluna, Adana ve Mersin şehir merkezlerine yakın olması dolayısıyla her yere kolay ulaşım imkanı sağlayacak. Bölgenin turizme açık olması dolayısıyla havaalanı bölgeye farklı bir değer katacak. Kültür ve Turizm Bakanlığının turizm tesisi yapılmak üzere bölgede yer tahsisi yaptığı bölgenin ileride ikinci bir Antalya olması hedefleniyor.

Çukurova Bölgesel Havaalanı, Yap-İşlet-Devret modeli ile tamamı özel sektör tarafından yapılmaktadır.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Re: Çukurova Bölgesel Havalimanı

Mesaj gönderen Kamil16 » 03 Eki Çrş, 2018 17:04

Mersin Tarsus'ta temeli 2013'te atılan Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatının yüklenicisi Bayburt Grup'un ödenek yetersizliği nedeni ile 750 işçiyi işten çıkardığı ve bu nedenle inşaattaki çalışmaların durduğu öne sürüldü..

Engin Y
Seyyah

Re: tr-HV.03 » Çukurova Bölgesel Havalimanı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 09 Nis Sal, 2019 11:39

Bu başlığın ilk mesajı yazılalı altı yıl geçmiş, o sırada da inşaat hâlindeymiş..
Hedeflenen bitiş tarihini bilen var mı?
Haberleri aratınca önce 2016, sonra 2018, sonra 2019 deniyor; ama sanki bu yıl tamamlanacakmış gibi bir durum yok ortada..

Burası, İstanbul (2), Antalya, Ankara ve İzmir'in ardından Türkiye'nin altıncı büyük havalimanı olacak, ama bakalım inşaatı ne zaman tamamlanacak..

Engin Y
Seyyah

Re: tr-HV.03 » Çukurova Bölgesel Havalimanı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 09 Nis Sal, 2019 14:17

Bu da havalimanı inşaatının Mart 2019 itibarıyla uydudan görünüşü: https://www.planet.com/explorer/#/mosai ... 95/zoom/14
cbh.PNG

“Hava Yolları” sayfasına dön