riz-HV.03 » Rize-Artvin Havalimanı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

riz-HV.03 » Rize-Artvin Havalimanı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Kamil16 » 25 Eyl Sal, 2018 11:42

Rize - Artvin Havalimanı, ilk etapta 100 Km ötede Trabzon Havalimanı var iken gerek yok denilse de Trabzon HL'den ciddi anlamda yolcu çalacak ve şu anda Hopa-Artvin yolcularını THY Batum HL'den taşıdığını düşünürseniz son derece reytingi yüksek bir HL olacak.

Rize - Artvin HL, tamamen denize dolgu olarak yapılan Türkiye'nin 2.ci HL'si olacak. Hayırlı olsun diyelim.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Re: Rize - Artvin Havalimanı

Mesaj gönderen Kamil16 » 25 Eyl Sal, 2018 11:47

29 Ekim 2020'de açılacak olan Rize - Artvin HL'de günlük 80 bin tona yakın dolgunun yapılıyor ve havalimanı inşaatında pist dolgu işlemi sürüyor.

http://www.hurriyet.com.tr/galeri-29-ek ... n-40967061
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Eyl Sal, 2018 15:02

Bence bu havalimanı gerekli, trabzon havalimanı çok yoğun, özellikle yaz döneminde, bir geride ordu giresun havalimanı da kendi bölgesine hitap ediyor. Karadeniz bölgesinde hem yerli halkın hem de doğru düzgün yönetilip kalıcı hale getirilebilse turizmin çok işine yarayacaktır diye düşünüyorum

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 25 Eyl Sal, 2018 16:17

Esat yazdı:Bence bu havalimanı gerekli, trabzon havalimanı çok yoğun, özellikle yaz döneminde, bir geride ordu giresun havalimanı da kendi bölgesine hitap ediyor. Karadeniz bölgesinde hem yerli halkın hem de doğru düzgün yönetilip kalıcı hale getirilebilse turizmin çok işine yarayacaktır diye düşünüyorum
Bence de Rize - Artvin Havalimanı gerekli bir proje. Çevrede buraya en yakın olanlar Trabzon HL ve Kars HL. Ancak Rize - Artvin yöresi artan turizm potansiyelini bu HL ile karşılayacak. Sahil şeridi dışındaki bölgeler dağlık olduğu için kuş uçuşu yakın bile olsa, ulaşım saatler sürüyor. Ayrıca Karadeniz Sahil yolu her ne kadar otoban standardında ise de şehir geçişleri örneğin Trabzon'da trafik yoğunluğundan aşılamıyor.

Bunun dışında ilginç bir bilgi, THY İstanbul - Batum (Gürcistan) uçuşlarında, Hopa diye de bilet kesiyor ve Türkiye yolcusu alıyor. Normal Batum yolcusundan 3-4 kat ucuza bilet satıyor. Batum HL'ye inen Hopa yolcuları, Havaş Otobüsü ile kapıları mühürlenerek, transit olarak Hopa, Sarp Sınır kapısından transit geçirilerek Türkiye'ye getiriliyor. Rize - Artvin HL açılınca bu işleme gerek kalmayacak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Eyl Sal, 2018 20:20

Kamil16 yazdı:Bunun dışında ilginç bir bilgi, THY İstanbul - Batum (Gürcistan) uçuşlarında, Hopa diye de bilet kesiyor ve Türkiye yolcusu alıyor. Normal Batum yolcusundan 3-4 kat ucuza bilet satıyor. Batum HL'ye inen Hopa yolcuları, Havaş Otobüsü ile kapıları mühürlenerek, transit olarak Hopa, Sarp Sınır kapısından transit geçirilerek Türkiye'ye getiriliyor. Rize - Artvin HL açılınca bu işleme gerek kalmayacak.
Vay bunu ilk defa duydum :) :) gerçekten ilginç bir bilgi

metro_5
Aylık Paso

Re: riz-HV.03 » Rize-Artvin Havalimanı

Mesaj gönderen metro_5 » 25 Eyl Sal, 2018 22:42

Acaristan meselelerinden dolayı Türkiye - Gürcistan sınırı sabahtan akşama kadar her iki tarafa da açıktır ve pasaportsuz günübirlik olarak Artvinden Gürcistan a geçilebiliyor.
THY de bu fırsatı değerlendiriyor.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Eyl Çrş, 2018 11:17

Evet, Gürcistan’a sadece kimlik belgesi ile girilebildiği için otobüsün mühürlenmesine de gerek yok aslında..
İster Hopa’ya geri gelirim, ister Batum’da takılırım..

Bu arada, Batum Havaalanı’nı TAV işletiyor..
Zaten Acaristan (Batum ve civarı) Özerk Bölgesi, tıpkı Kıbrıs ve Nahçıvan gibi Türkiye’nin garantör olduğu bir bölge..

1920 yılındaki TBMM’de dört Batum milletvekili vardı; ama 1921’de Ruslar’a bıraktık Batum’u, Kars ve Ardahan karşılığında..

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 26 Eyl Çrş, 2018 11:42

Engin Y yazdı:Evet, Gürcistan’a sadece kimlik belgesi ile girilebildiği için otobüsün mühürlenmesine de gerek yok aslında..
İster Hopa’ya geri gelirim, ister Batum’da takılırım..
Sakın bunu denemeyin. Siz izinsiz Gürcistan'a girdiğiniz için tutuklarlar ve çok yüksek bir para cezası ödersiniz. Türkiye'de dönüşte de bir para cezası keserler. Çünkü; 1. Yurt dışı çıkış harcını ödemeden çıkmış oluyorsunuz. 2. Gürcistan'a geçerken bir kağıda iki tarafta damga vuruyor. Gürcistan'dan Türkiye'ye geçerken bu kağıdı geri vermeniz gerekiyor. Aynı KKTC'de olduğu gibi.

Temmuz ayında Sarp Kapısından Gürcistan'a geçtim..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 27 Eyl Prş, 2018 08:39

Tamamdır Kâmil Bey, yolum o taraflara düşerse denemem :)

Şu aralar zaten İstanbul'un kara bulutları, Doğu Karadeniz'i hiç aratmıyor..

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 27 Eyl Prş, 2018 11:27

Artvin için kesilen biletle Batum için kesilen biletin fiyatı farklı zaten.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 27 Eyl Prş, 2018 11:52

Rize-Artvin Havalimanı inşaatındaki dolgu çalışmalarında 85 milyon ton dolgunun, 13 milyon tonu doldurulmuş durumda.
29 Ekim 2020'de havalimanın açılması hedefleniyor. Yılda yaklaşık 3 milyon yolcuya hizmet vermesi beklenen meydan, 3000x 45m ebatta piste sahip olacak..

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 27 Eyl Prş, 2018 14:51

Bu havaalanlarında yapılar kazıklar üzerine mi yapılıyor yoksa dolgunun üzerine mi?

Kilitli

“Hava Yolları” sayfasına dön